PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Premiowanie szczepionych dzieci w rekrutacji do żłobków. Radni KO: - Chodzi o ich dobro

Premiowanie szczepionych dzieci w rekrutacji do żłobków. Radni KO: - Chodzi o ich dobro
Dodatkowe punkty dla dzieci szczepionych w rekrutacji do żłobków samorządowych - to kolejny pomysł gdańskich radnych z klubu Koalicji Obywatelskiej na walkę z nasilającym się, także na Pomorzu, ruchem tzw. antyszczepionkowców. Od kilku dni w Gdańsku obowiązuje już uchwała, na mocy której w rekrutacji do przedszkoli samorządowych premiowane są dzieci szczepione.
Radni klubu Koalicji Obywatelskiej proponują nowe rozwiązanie w rekrutacji do gdańskich żłobków
Radni klubu Koalicji Obywatelskiej proponują nowe rozwiązanie w rekrutacji do gdańskich żłobków
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- Rozpoczynamy prace dotyczące uwzględnienia szczepień przy rekrutacji do gdańskich żłobków samorządowych. Takie rozwiązania funkcjonują w innych miastach. Uważamy, że w Gdańsku dzieci zaszczepione powinny być premiowane nie tylko przy przyjmowaniu do przedszkoli, ale również do żłobków samorządowych - podkreśla Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu KO w Radzie Miasta Gdańska. - Wystąpiliśmy ze wspólną interpelacją wszystkich radnych klubu Koalicji Obywatelskiej do Prezydent Gdańska w tej sprawie. Będziemy przygotowywali projekty takich aktów, które pozwolą na wprowadzenie tego rozwiązania w życie - dodaje.

Kamila Błaszczyk, wiceprzewodnicząca klubu KO, podkreśla, że podobne rozwiązania przyjęto już w innych polskich miastach.

- W ubiegłym roku w Warszawie przyjęto uchwałę, na mocy której do żłobków mogą dostać się tylko te dzieci, które są zaszczepione. W ostatnich dniach uchwała ta została opublikowana i już funkcjonuje w stolicy. Daje to pozytywny impuls dla nas. Oznacza to bowiem, że takie rozwiązania są akceptowane przez wojewodów - w tym sensie, że nie naruszają porządku prawnego. W innych miastach funkcjonują "łagodniejsze" wersje takich uchwał, które zakładają premiowanie szczepionych dzieci rekrutowanych do żłobków, w ramach punktacji. Tak jest m.in. w Sosnowcu i Katowicach, tak ma być też w Gdańsku - zaznacza wiceprzewodnicząca Błaszczyk.

Przewodniczący Śpiewak-Dowbór przyznaje, że wprowadzenie zasady premiowania szczepionych dzieci rozpocznie też dyskusję nad kształtem całego procesu rekrutacji do gdańskich publicznych żłobków.

- Dzisiaj jest to standardowa kolejka, gdzie pewne grupy mają tzw. prawo pierwszeństwa. My proponujemy, by wprowadzić takie pierwszeństwo dla dzieci, które są zaszczepione. Natomiast, wspólnie z panią Prezydent, będziemy starali się wypracować kompleksowe rozwiązanie. Musi być to na pewno znaczny impuls, tak jak ma to miejsce w przypadku rekrutacji do przedszkoli, gdzie jest to faktycznie istotne kryterium - mówi przewodniczący Śpiewak-Dowbór. - Prawo pierwszeństwa w przypadku małych grup, które są dzisiaj premiowane, nie jest trudne do wykonania przy rekrutacji. Z kolei w przypadku tak dużej grupy jak dzieci zaszczepione, które stanowią zdecydowaną większość, mimo wspominanego odsetka odmów, może to wymagać choćby dodatkowych narzędzi informatycznych. W przeciwnym razie może to spowodować powstanie drugiej kolejki, która też wymagałaby rozwiązań systemowych.

 

Już za kilka miesięcy w rekrutacji do gdańskich żłobków samorządowych premiowane będą dzieci szczepione
Już za kilka miesięcy w rekrutacji do gdańskich żłobków samorządowych premiowane będą dzieci szczepione
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Przewodniczący KO przyznaje, że nie ma dziś danych dotyczących tego, ile dzieci nieszczepionych znajduje się w gdańskich żłobkach, ponieważ obecnie brak szczepienia maluszków nie ma wpływu na rekrutację.

- Natomiast wiemy, jakie są statystyki w całej populacji. Liczba odmów szczepień z powodów niemedycznych, będących wyłącznie wyborami rodziców, co związane jest z naruszaniem obowiązku szczepień, jest coraz większa. Chcemy temu przeciwdziałać. Są głosy ekspertów, którzy wskazują, że spadek wyszczepienia w całej populacji powoduje, że dzieci, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych są bardziej narażone na takie choroby, jak m.in. odra, różyczka, świnka, błonica czy tężec. Musimy pamiętać, że to są bardzo poważne choroby - przypomina szef KO w Radzie Miasta Gdańska.

Cezary Śpiewak-Dowbór podkreśla także, że dzieci, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych, w procesie rekrutacji są "zrównywane" z dziećmi zaszczepionymi.

Mateusz Skarbek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska, członek Koalicji Obywatelskiej, przyznaje, że na radnych KO spadła ogromna fala hejtu ze strony środowiska tzw. antyszczepionkowców po tym, jak ogłosili swój pomysł na uchwałę dotyczącą premiowania dzieci szczepionych w rekrutacji do gdańskich przedszkoli.

- My na pewno nie ustąpimy. Chodzi nam o dobro dzieci, a nie wykluczanie kogokolwiek. Jeżeli ktoś chce narażać swoje dzieci, to powinno się tym zająć państwo, a nie samorząd. A my będziemy robić wszystko, by premiować odpowiedzialne postawy i chronić nasze pociechy - podkreśla wiceprzewodniczący Skarbek.

Rozwiązanie dotyczące premiowania dzieci rekrutowanych do żłobków powinno wejść w życie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

- W Gdańsku zasady rekrutowania do żłobków regulowane są zarządzeniem Prezydenta Gdańska - przypomina Cezary Śpiewak-Dowbór.

W listopadzie 2019 r. Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę, na mocy której jednym z kryteriów rekrutacji do przedszkoli są szczepienia dziecka (zgodnie z programem szczepień obowiązkowych). Uchwała ta została opublikowana 3 stycznia br. w Dzienniku Urzędowym Woj. Pomorskiego, co oznacza, że stała się już obowiązującym aktem prawnym.

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze