• Start
  • Wiadomości
  • Premiery i powroty, na które czekamy. Rusza druga tura koncertów 22. Jazz Jantar

Premiery i powroty, na które czekamy. Rusza druga tura koncertów 22. Jazz Jantar

W piątek, 8 listopada 2019 r., rozpoczyna się kolejny set koncertowy w ramach jesiennej edycji festiwalu Jazz Jantar. Koncertów wysłuchamy od 8 do 11 oraz od 14 do 17 listopada. Na finał zaśpiewa 20 listopada - wielka gwiazda Cécile McLorin Salvant. W programie znani już gdańskiej publiczności: Christian Scott aTunde Adjuah, Shabaka Hutchings i Matt Nelson, ale też wiele nowości.
08.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cecile McLorin Salvant i Sullivan Fortner
Cecile McLorin Salvant i Sullivan Fortner
fot. Mark Fitton


- Cécile McLorin Salvant słusznie uważana jest za spadkobierczynię słynnych wokalistek jazzowych Elli Fitzgerald, Billie Holiday czy Sarah Vaughn, na swoim ostatnim albumie „The Window”, za który otrzymała Nagrodę Grammy 2019 sięga po francuski kabaret, amerykańskie melodie rewiowe, standardy popu, soulu i bluesa, po piosenki Nat King Cole’a czy Cole’a Portera. Płytę nagrała z pianistą Sullivanem Fortnerem i ten duet 20 listopada zamknie tegoroczny Jazz Jantar - mówi Magdalena Renk, dyrektorka Klubu Żak i kuratorka festiwalu.

Ale zanim Cécile McLorin Salvant zaśpiewa na zakończenie festiwalu (20 listopada) dla tych, którzy zdążyli kupić bilety (już się wyprzedały) - na scenie Klubu Żak wydarzy się wiele energetycznych muzycznych spotkań.

Premiery na początek

Tę część koncertową jesiennej edycji Festiwalu Jazz Jantar 2019 rozpocznie kompozytorka i kontrabasistka Linda May Han Oh (FJJ 2013), która 8 listopada zaprezentuje w Żaku materiał ze swojej najnowszej płyty „Aventurine”. Będzie to projekt specjalny, z udziałem gdańskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet.

A po nich w mroczne, ciężkie i psychodeliczne rejony muzyki improwizowanej poprowadzi gdańskich słuchaczy trio GRID Matta Nelsona. Lider zespołu, Matt Nelson gra nie tylko z Battle Trance czy Elder Ones, ale jest także aktywnym członkiem nowojorskiej sceny eksperymentalnej, korzysta z szeregu tradycyjnych i rozszerzonych technik gry na saksofonie oraz często sięga po elektronikę.

Sons of Kemet
Sons of Kemet
Mat pras.



Na Wyspach bez zmian - dzieje się

I dlatego warto być w Żaku 9 listopada. W bloku Young Britain wystąpią:

- Wokalistka Yazmin Lacey i pianista Kamaal Williams, których koncerty są zaplanowane na ten dzień, mają swój udział w tworzeniu niebanalnego, świeżego i zaskakującego jazzu po drugiej stronie Kanału - zachęca Magdalena Renk. - Williams wykorzystuje klasyczny jazz-funk i fuzję z hip-hopem oraz jego brytyjską odmianą, czyli grimem, połamanymi bitami i drum'n'bassem, a Lacey dysponuje klasycznym, soulowym głosem, budzącym  skojarzenia z zadymionym, małym klubem gdzieś w Chicago czy w Nowym Orleanie. 

W niedzielę, 10 października zagra, po solowym występie pianistki Myry Melford, Shabaka Hutchings i jego Sons of Kemet. Ten skład pierwszy raz w Polsce wystąpił na Jazz Jantar 2015. Ubiegłoroczny album Sons of Kemet to buntowniczy manifest przewrotnie przypominający jedyny album punk rockowej legendy – Sex Pistols. Tamto wydawnictwo nosiło ironiczny tytuł „God Save The Queen”, tutaj mamy „Your Queen Is A Reptile” (Album Roku wg The Wire) i kolejny sprzeciw wobec brytyjskiej polityki antyimigracyjnej. Serwis Under the Radar podkreślał jego pozamuzyczną wartość: „Sons of Kemet dowodzą, że brytyjski jazz jest żywy i ma się dobrze, co więcej, może być jednym z najlepszych kulturowych narzędzi, jakie mamy do walki z opresyjnym i głęboko niepokojącym politycznym krajobrazem, który w ostatnim czasie zdaje się formować na Zachodzie.”

Prezentacje sceny brytyjskiej zamknie (17 listopada) koncert Enemy, które uważa, że muzyczny rozwój klasycznego fortepianowego trio nie został zakończony. „Wnoszą nowe, świeże akcenty do gry, a słuchanie ich to sama przyjemność” – tak o debiutanckim albumie Enemy pisało „Rondo Magazine”. Będzie to pierwszy koncert tych artystów w Polsce

 

Fortepian? Koniecznie!

Kuratorka festiwalu już rok temu wyznała w wywiadzie dla gdansk.pl, że ma słabość do pianistyki jazzowej. Słychać to co roku na Festiwalu Jazz Jantar. Stąd w programie tacy znakomici i wyraziści artyści jak Sławek Jaskułke, Myra Melford, Grzegorz Tarwid, Matthew Shippa czy Satoko Fujii.

Magiczny koncert solo Sławka Jaskułke już się odbył. Czekamy na solowy występ Myry Melford (10 listopada), która prezentuje nurt muzyki nowoczesnej i Japonki Satoko Fujii (16 listopada), która uważana za jedną z najoryginalniejszych pianistek freejazzowych. Jej muzyka łączy jazz, współczesną muzykę klasyczną, rock i tradycyjną muzykę japońską w innowacyjną syntezę. Artystka do współpracy zaprosiła kontrabasistę Joe Fondę, znanego z wieloletniej współpracy z Anthony Braxtonem.

- Duet Fujii & Fonda wystąpi 16 listopada i tę datę powinni zapamiętać miłośnicy avantu, bowiem tego samego dnia na scenę w Żaku wkroczy zacne trio Matthew Shipp, William Parker, Daniel Carter - przypomina Renk. - To będzie ich jedyny koncert w Europie.
„Błyskotliwy. Wielki. Świetny. Piękny” pisano o koncertowym albumie „Seraphic Lights” tego tria. Wszyscy trzej artyści poświęcili jazzowi awangardowemu całe twórcze życie, dochodząc do klasy mistrzowskiej w dziedzinie kompozycji i improwizacji. Każdy ma za sobą wiele lat pracy twórczej w uchodzącym za mekkę jazzowych środowisk kreatywnych Nowym Jorku.

 

Święto Niepodległości

Jak zawsze 11 listopada na Festiwalu Jazz Jantar królować będzie polska scena jazzowa. Zagrają Kuba Więcek Trio (z Michałem Barańskim oraz Łukaszem Żytą). Muzycy dwa lata po premierze nagrodzonego Fryderykiem debiutu „Another Raindrop” nagrali album „Multitasking” z wykorzystaniem elektroniki, bardziej produkcyjnym podejściem do materiału i dużą dbałością o szczegóły. 

Na drugim koncercie tego dnia wystąpi saksofonista Wojciech Staroniewicz. Do współpracy nad swoim ostatnim albumem „North Park” zaprosił Erika Johannessena, free jazzowego puzonistę, który jest członkiem zespołu Jaga Jazzist.

Jaimie Branch
Jaimie Branch
fot. Peter Ganushkin


Wokół Bałtyku i nad Morzem Północnym

Kogo fascynują chłodne dźwięki północy niech wypatruje szyldu Estonia.NOW.  Pojawią się tam dwa składy: Kirke Karja Quartet (15 listopada), na czele którego stoi wschodząca gwiazda estońskiej sceny jazzowej, zdobywczyni (przyznawanej przez Estonian Jazz Union i festiwal Jazzkaar) prestiżowej nagrody Estonian Young Jazz Talent z 2014 roku oraz Peedu Kass Momentum (14 listopada) fortepianowe trio, firmowane przez kontrabasistę, kompozytora i wyróżniającą się postać rozwijającej się młodej sceny jazzowej z Estonii. Dla obu zespołów będzie to pierwsza wizyta w Polsce.

Wieczór 15 listopada uzupełni premierowy występ trębaczki Jaimie Branch.

- Gdy trębaczka Jaimie Branch pojawiła się w chicagowskich jazzowych klubach od razu zrobiło się o niej głośno, także u nas - tłumaczy Renk. 

Kwartet Branch wystąpi na Festiwalu tuż po debiucie jej nowego albumu „Fly or Die II”, który ukazał się 11 października.


Bliski Wschód w Gdańsku reprezentują na festiwalu Two Rivers Ensemble Amira ElSaffara (ich koncert już się odbył) i Maurice Louca, który zagra 17 listopada. Muzyk jest kompozytorem i znanym artystą na scenie eksperymentalnej muzyki w Egipcie. Na Festiwalu Jazz Jantar wystąpił z zespołem Dwarfs of East Agouza, którego free jazzowe poszukiwania wkraczają w wymiar duchowej, tradycyjnej muzyki arabskiej i Bliskiego Wschodu. 17 listopada Maurice Louca  przedstawi swój nowy materiał „Elephantine”.


POGRAM FESTIWALU JAZZ JANTAR 2019

8.11.2019 / G.20.00

GRID / Decomposing Force / Young America / polska premiera

Matt Nelson - saxophone / Tim Dahl - bass / Nick Podgurski - drums

LINDA MAY HAN OH QUINTET FEAT. NEOQUARTET / Aventurine / All That Jazz / polska premiera

Linda Oh – double bass / Fabian Almazan – piano / Will Vinson - alto saxophone / Matthew Stevens – guitar / Eric Doob - drums / NeoQuartet: Karolina Piątkowska-Nowicka – violin, Paweł Kapica – violin, Michał Markiewicz – viola, Krzysztof Pawłowski – cello

 

9.11.2019 / G.20.00

YAZMIN LACEY / Young Britain
Yazmin Lacey – vocal / Pete Beardsworth – keyboards / George French – bass guitar / Tom Towle – drums / Charlie Bone – guitar / Owen Campbell – percussion

KAMAAL WILLIAMS / Young Britain

Kamaal Williams – keyboards / Dexter Hercules – drums / Pete Martin – bass guitar

10.11.2019 / G.19.00

MYRA MELFORD SOLO / All That Jazz

Myra Melford - piano

SONS OF KEMET / Your Queen is a Reptile / Young Britain

Shabaka Hutchings – saxophone / Eddie Hick – drums / Tom Skinner – drums / Theon Cross – tuba  

 

11.11.2019 / G.19.00

KUBA WIĘCEK TRIO / Multitasking / Młoda Polska 

Kuba Więcek – saxophone / Michał Barański – double bass / Łukasz Żyta - drums

STARONIEWICZ NORTH PARK FEAT. ERIK JOHANNESSEN / Polska Scena Jazzowa

Wojciech Staroniewicz  - saxophone / Erik Johannessen – trombone / Dominik Bukowski – vibraphone / Paweł Urowski – double bass / Przemysław Jarosz - drums

 

14.11.2019 / G.19.00

CHRISTIAN SCOTT aTUNDE ADJUAH / Ancestral Recall / Young America

Christian Scott aTunde Adjuah - trumpet, reverse flugel, sirenette / Logan Richardson – saxophone /    

Lawrence Fields – piano, keys / Max Mucha - bass / Corey Fonville – drums / Weedie Braimah – percussion / Munir Zakee - percussion 

PEEDU KASS MOMENTUM / Estonia.NOW / pierwszy raz w Polsce

Kristjan Randalu – piano / Peedu Kass - double bass / Toomas Rull - drums 

 

15.11.2019 / G.20.00

KIRKE KARJA QUARTET / Estonia.NOW / pierwszy raz w Polsce

Kirke Karja – piano / Kalle Pilli – guitar / Raimond Mägi – double bass / Karl-Juhan Laanesaar – drums

JAIMIE BRANCH / Fly or Die II / Avant Days / premiera

Jaimie Branch – trumpet / Lester St. Louis – cello / Jason Ajemian – double bass / Chad Taylor – drums

 

16.11.2019 / G.20.00

MATTHEW SHIPP, WILLIAM PARKER, DANIEL CARTER / Seraphic Light / Avant Days / polska premiera

Matthew Shipp – piano / William Parker – double bass / Daniel Carter -  saxophones

SATOKO FUJII & JOE FONDA / Avant Days

Satoko Fujii – piano / Joe Fonda – double bass

 

17.11.2019 / G.19.00

ENEMY / Young Britain

Kit Downes – piano / Frans Petter Eldh – bass / James Maddren – drums

MAURICE LOUCA / Elephantine / Avant Days / polska premiera
Maurice Louca – electric guitar / Mattias Ståhl – vibraphone / Daniel Gahrton – alto saxophone / Piero Bittolo – baritone & alto saxophones / Isak Hedtjärn – clarinet & bass clarinet / Rasmus Kjærgård – tuba / Rosa Brunello – bass / Tommaso Cappellato – drums / Özün Usta – drums & percussion

 

20.11.2019 / G.19.00

CÉCILE MCLORIN SALVANT / The Window / All That Jazz / polska premiera

Cécile McLorin Salvant – voice / Sullivan Fortner - piano


BILETY od 40 do 100 zł. 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór