Prawnik za drogi? Od 1 stycznia darmowe porady prawne

Osoby w kryzysie życiowym, a także te poniżej 26. i powyżej 65 roku życia oraz klienci pomocy społecznej od Nowego Roku mogą korzystać z bezpłatnej pomocy prawników. Radcy prawni i adwokaci pomogą napisać pismo, doradzą, jak rozwiązać problem.
02.01.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od 1 stycznia 2016 r. w calej Polsce działa ok. 1,5 tys. punktów, w których można bezpłatnie uzyskać poradę prawną.

– Punkty z bezpłatną pomocą prawną to projekt, który Gdańsk, miasto na prawach powiatu, musi zrealizować w ramach zadania zleconego przez administrację rządową – mówi Janina Liedtke-Jarema, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Na 25 tysięcy mieszkańców przypada jeden taki punkt, w całym kraju powstanie ich ponad 1,5 tysiąca.

W Gdańsku będzie 18 takich miejsc. 14 punktów będzie prowadził Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, a cztery pozostałe – organizacje pozarządowe.

– Do konkursu na prowadzenie punktów bezpłatnej pomocy prawnej zgłosiło się ponad 61 organizacji pozarządowych – mówi Mirosław Żmudziński, kierownik Działu Komunikacji i Obsługi Prawnej gdańskiego  MOPR. – Ostatecznie komisja wytypowała cztery z nich. Pozostałe organizacje nie spełniały wymogów, a nam zależy na wysokiej jakości usług. Organizacje pozarządowe mogą zatrudniać do udzielania pomocy magistrów prawa z dwu-, trzyletnim doświadczeniem, natomiast w punktach prowadzonych przez miasto pracować będą radcowie i adwokaci wytypowani przez swoje samorządy zawodowe.

Prawników wytypują Okręgowa Izba Radców Prawnych i Okręgowa Izba Adwokacka – to ma być rękojmią dobrego wykonywania powierzonych zadań. Dyżurującym prawnikom zapłaci miasto ze środków przekazanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Szacuje się, że jeden punkt miesięcznie będzie kosztował 5150 zł brutto. Interesanci będą mogli korzystać z porad prawnych w dni powszednie, do dyspozycji będzie po dwóch prawników przez co najmniej cztery godziny.

– Będzie można uzyskać poradę m.in. w zakresie prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej – tłumaczy Mirosław Żmudziński. – Także w sprawach dotyczących m.in. prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych czy prawa rodzinnego. Oferowana pomoc nie będzie obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego oraz prowadzenia działalności gospodarczej.

Przy Dyrekcyjnej 5 wisi już nowa tabliczka informacyjna. – Będą tu pracować radcowie i adwokaci wytypowani przez swoje samorządy zawodowe – informuje Mirosław Żmudziński.

Prawnicy zatrudnieni przez organizacje pozarządowe udzielą porad w sprawie podatków. Każdy, kto się zgłosi, otrzyma też m.in. informacje o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach, dowie się, w jaki sposób rozwiązać dan sprawę.

Oprócz tego doradcy pomogą sporządzić pisma potrzebne np. w toczącym się postępowaniu sądowym.

Kto może skorzystać z darmowych porad prawnych?  

– To jest pomoc kierowana do szerokiego grona osób, których nie stać z różnych względów na zapłacenie prawnikowi – dodaje dyrektor Liedtke-Jarema. – Nie tylko mających trudną sytuację materialną, ale w ogóle trudną sytuację życiową. Z porad będą mogły skorzystać m.in. osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, i te, które skończyły 65 lat. Kombatanci, weterani, osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, klienci pomocy społecznej. Aby móc skorzystać z pomocy prawnika, trzeba będzie swoją trudną sytuację życiową udokumentować. np. pokazać zaświadczenie o pobieraniu zasiłku.

 

Gdzie zgłosić się po nieodpłatną poradę prawną?

 

Punkty pomocy prawnej prowadzone przez MOPR

Gdańsk-Śródmieście, ul. Dyrekcyjna 5 (I piętro)

Gdańsk-Dolne Miasto, ul. Elbląska 66 A, Centrum Pomocy Socjalnej nr 8

 

Punkty pomocy prawnej prowadzone przez organizacje pozarządowe

Gdańsk-Nowy Port, ul. Wyzwolenia 49

Gdańsk-Orunia, ul. Gościnna 14

Gdańsk-Strzyża, ul. Kisielewskiego 12

Gdańsk-Śródmieście, ul. Dyrekcyjna 5

 

Od 4 stycznia 2016 r. szczegółowych informacji dotyczących nieodpłatnych porad prawnych na terenie Gdańska udziela Monika Grochulska z MOPR, tel. 58 320 53 55.

Informacje na temat darmowej porady prawnej, podstawowe formularze, poradniki, broszury można także uzyskać we wszystkich punktach oraz na stronie MOPR w Gdańsku i na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

TV

Mevo się kręci!