PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Prace w zabytkowej oranżerii w Parku Oliwskim nie ustają. Trwa montaż instalacji

Prace w zabytkowej oranżerii w Parku Oliwskim nie ustają. Trwa montaż instalacji
Teren oliwskiej palmiarni od kilku już lat stanowi plac budowy. Wybudowano nową szklaną rotundę, zbudowano nowe zaplecze socjalne dla pracowników parku, obecnie intensywne roboty prowadzone są w budynku dawnej oranżerii. Mroźna tegoroczna zima nie przeszkodziła w trwającym remoncie.
Oranżeria, która należy do kompleksu oliwskiej palmiarni, przechodzi właśnie prace rewitalizacyjne
Oranżeria, która należy do kompleksu oliwskiej palmiarni, przechodzi właśnie prace rewitalizacyjne (zdjęcie wykonane w styczniu br.) 
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

W połowie grudnia ubiegłego roku na przebudowywanym budynku oranżerii zawisła wiecha. Kilka dni później zakończyły się prace związane z pokryciem dachówką. Co dzieje się tam obecnie?

- Zakończono już niezbędne roboty rozbiórkowe. Wykonano także podbicia fundamentów, podbudowy pod posadzki piwnic, a także zbudowano mur oporowy - wylicza Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Obecnie trwa montaż instalacji wodociągowej i sanitarnej.

Jeszcze w ubiegłym roku pogłębiono poziom piwnic i zakończono odbudowę popękanych ścian od strony rotundy.

Założeniem przebudowy, a także rewitalizacji, oranżerii jest wyeksponowanie znajdujących się w niej roślin. W obiekcie znajdować się będzie przestrzeń przeznaczona na kawiarnię oraz pomieszczenie, które będzie można wykorzystać na salę konferencyjną lub dydaktyczną. Ponadto zamontowany zostanie system sterowania klimatem, który zapewni roślinności odpowiednie warunki. Ostatnim elementem prac będzie zagospodarowanie terenu wokół rotundy.

 

Prace w budynku oranżerii powinny zakończyć się jesienią br.
Prace w budynku oranżerii powinny zakończyć się jesienią br.
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Wykonawcą robót jest firma Kamaro Spółka z o.o. Koszt inwestycji wyniesie blisko 7,9 mln złotych. Planowane zakończenie robót określono na październik 2021 r.

Co ważne, ze względów bezpieczeństwa dla egzotycznych roślin, to właśnie z oranżerii będzie można przechodzić do rotundy, w której znajduje się m.in. sędziwa, ponad 180-letnia palma.

Kompleks palmiarni w Parku Oliwskim składa się w sumie z czterech budynków: rotundy, oranżerii, szklarni i budynku socjalno-technicznego. Dwa z nich już udało się przebudować bądź wybudować od podstaw.

 

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl