PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Prace torowe w Oliwie: do poniedziałku wstrzymanie ruchu tramwajowego, zmiany na liniach autobusowych

Prace torowe w Oliwie: do poniedziałku wstrzymanie ruchu tramwajowego, zmiany na liniach autobusowych
W związku z kolejnym etapem naprawy przejazdu przez torowisko tramwajowe w ciągu ul. Opata Jacka Rybińskiego w sobotę i niedzielę, 26-27 września, wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od pętli Oliwa do skrzyżowania ul. Pomorskiej i Chłopskiej w obu kierunkach. Kursować będzie komunikacja zastępcza.
Ze względu na prace torowe w Oliwie m.in. skrócone zostaną trasy niektórych linii tramwajowych. Na zdjęciu tramwaj linii nr 6 na przystanku na pętli w Oliwie
Ze względu na prace torowe w Oliwie m.in. skrócone zostaną trasy niektórych linii tramwajowych. Na zdjęciu tramwaj linii nr 6 na przystanku na pętli w Oliwie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W piątek, 25 września, od godz. 22.00 rozpoczyna się drugi etap prac remontowych na torowisku tramwajowym w ulicy Opata Rybińskiego. Prace prowadzone będą do poniedziałku 28 września, do godz. 4.00 rano. 

W tym czasie nastąpi zmiana w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, zmieni się również organizacja ruchu drogowego dla kierowców. Uruchomiona zostanie również zastępcza linia autobusowa T6 – zobacz schemat.

Nastąpią również zmiany na liniach autobusowych. Nie będzie możliwości wjazdu z ul. Opata Jacka Rybińskiego w al. Grunwaldzką.


Tramwaje

- Linia 2
linia będzie funkcjonować na zmienionej trasie: Łostowice Świętokrzyska – Opera – Zaspa – Jelitkowo – Zaspa – Opera – Łostowice Świętokrzyska.

- Linia 5
linia będzie działać na trasie skróconej: Nowy Port – Brzeźno – Wrzeszcz – Strzyża PKM – Oliwa – Strzyża PKM – Wrzeszcz – Brzeźno – Nowy Port.

- Linia 6
linia będzie funkcjonować na skróconej trasie: Łostowice Świętokrzyska – Opera – Strzyża PKM – Oliwa – Strzyża PKM – Opera – Łostowice Świętokrzyska.

- Linia 8
kursy dojazdowe z Zajezdni Wrzeszcz do Jelitkowa i zjazdowe z Jelitkowa do Zajezdni Wrzeszcz będą realizowane zmienioną trasą przez Zaspę i Wrzeszcz. Zmienią się godziny tych kursów.


Autobusy

- zastępcza linia autobusowa T6

 • linia będzie funkcjonować na trasie: Jelitkowo – Pomorska – al. Grunwaldzka – Oliwa – al. Grunwaldzka – Pomorska – Jelitkowo. Przystankiem początkowo-końcowym w Oliwie będzie przystanek linii autobusowej 122 w kierunku Wrzeszcza (na wysokości pętli tramwajowej, przy przejściu dla pieszych przez al. Grunwaldzką),
 • na trasie linii obowiązywać będą stałe, jak i tymczasowe przystanki na wysokości przystanków tramwajowych. Zobacz schemat.

Zmienione trasy dla linii: 117, 169, 171, 179, 622, N1 i N4 będą obowiązywać od godz. 22:00 w piątek 25.09.2020 r. do godz. 4:00 w poniedziałek 28.09.2020 r.

Uwaga! Tymczasowe trasy dla autobusów zostaną utrzymane, nawet jeżeli prace zaczną się później lub zakończą się wcześniej.

- Linia 117

 • w kierunku Jelitkowa od przystanku „Sopot Hospicjum” (n/ż) 01 [4036] do przystanku „Droszyńskiego” 01 [1532] linia będzie funkcjonować na trasie: al. Niepodległości – al. Grunwaldzka – ul. Piastowska. Dalej autobusy pojadą stałą trasą. Na trasie objazdu obowiązywać będą wszystkie przystanki oraz przystanek tymczasowy „Hołdu Pruskiego” 91 przy ul. Piastowskiej, za skrzyżowaniem z al. Grunwaldzką. Od przystanku „Hołdu Pruskiego” 91 do Jelitkowa dopuszcza się przyspieszenie kursów do 3 minut,
 • w kierunku Sopotu trasa bez zmian.

- Linie 169, 171, 179 i 622

 • linie będą działać na skróconych trasach. Od strony Gdyni, Osowej i ZOO: (…) – Spacerowa – Stary Rynek Oliwski – Opata Jacka Rybińskiego – Plac Inwalidów Wojennych – Opata Jacka Rybińskiego - Stary Rynek Oliwski – Spacerowa – (…),
 • przystankiem końcowym dla pasażerów będzie „Plac Inwalidów Wojennych” 01, przy ul. Opata Jacka Rybińskiego, przed wjazdem na plac,
 • przystankiem początkowym dla pasażerów będzie „Plac Inwalidów Wojennych” 02, przy ul. Opata Jacka Rybińskiego, za wjazdem na plac (w kierunku Osowej),
 • rozkłady jazdy linii bez zmian.

- Linia N1

 • od przystanku „Cystersów” 01 [1504] do przystanku „Oliwa PKP” 02 [118] autobusy pojadą zmienioną trasą ulicami: Spacerowa – Stary Rynek Oliwski – zawrócą na Placu Inwalidów Wojennych- Stary Rynek Oliwski - Opacka – Czyżewskiego - Grunwaldzka – Piastowska – Droszyńskiego i dalej stałą trasą. Zatrzymają się na wszystkich obowiązujących na trasie przystankach stałych a także przystankach tymczasowych „Plac Inwalidów Wojennych” 01 (w kierunku al. Grunwaldzkiej) oraz „Hołdu Pruskiego” 91 (przy ul. Piastowskiej, za skrzyżowaniem z al. Grunwaldzką),
 • w kierunku Osowej trasa bez zmian.

- Linia N4

 • w kursach do Jelitkowa od przystanku „Bażyńskiego” 05 (n/ż) [1894] do przystanku „Droszyńskiego” 01 [1532] linia będzie funkcjonować na zmienionej trasie: ul. Wita Stwosza – ul. Derdowskiego – al. Grunwaldzka – ul. Piastowska. Dalej autobusy pojadą stałą trasą. Na objazdowej trasie będą obowiązywać przystanki:

- „Oliwa Pętla Tramwajowa 05” [1778] przy al. Grunwaldzkiej, jako przystanek stały,

- „Hołdu Pruskiego” 91 – tymczasowy, przy ul. Piastowskiej, za skrzyżowaniem z al. Grunwaldzką – jako stały,

 • w kierunku przeciwnym trasa bez zmian, nie będzie zmian w rozkładzie jazdy linii.


Uwaga! Przypominamy, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska w sprawie ustalenia zasad taryfowych, w przypadku wprowadzenia zastępczej komunikacji, bilet na jeden przejazd zachowuje ważność w innym, najbliższym pojeździe zmierzającym w kierunku przystanku końcowego po stałej linii. Zasada ta dotyczy wszystkich przypadków, gdy organizowana jest komunikacja zastępcza lub występuje awaria pojazdu. Na przykład pasażer, który skasował bilet na jeden przejazd w tramwaju linii 6, może kontynuować podróż na tym samym bilecie autobusową linią zastępczą T6 w kierunku Jelitkowa.

 

W ramach prowadzonych prac wymieniana jest nawierzchnia szynowa i drogowa w ul. Opata Rybińskiego. Prace odbywają się w dwóch etapach: pierwszy etap prac prowadzony był w dniach 18-21 września.

 

Zygmunt GołąbUrząd Miejski w GdańskuZarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Zygmunt Gołąb - najnowsze
Zygmunt GołąbUrząd Miejski w GdańskuZarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Zygmunt Gołąb - najnowsze