PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Poznań wesprze Europejskie Centrum Solidarności. Radni przekażą 100 tys. zł

Poznań wesprze Europejskie Centrum Solidarności. Radni przekażą 100 tys. zł
Poznańscy radni przyjęli uchwałę o wsparciu finansowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku w wysokości 100 tys. zł. Poznań zdecydował się na taką formę pomocy po zmniejszeniu przez rząd dotacji dla ECS.
flagi-004_798x533
Europejskie Centrum Solidarności dostanie wsparcie z Poznania na m.in. organizację obchodów wyborów 4 czerwca 1989 roku  
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

We wtorek, 19 marca, odbyła się sesja Rady Miasta Poznania. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący RMP, uzasadniając decyzję radnych stwierdził, że pieniądze te mają m.in. wesprzeć ESC w związku z obchodami wyborów 4 czerwca 1989 roku. Uchwałę uchwalono przy sprzeciwie radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Jak powiedziała radna Lidia Dudziak (PiS) wspieranie finansowe bogatego miasta i jego instytucji, nie jest zadaniem własnym gminy Poznań, a w przekazaniu 100 tys. z budżetu miasta nie chodzi o realną pomoc, ale o demonstrację stanowiska.

VW ostatnich latach ECS otrzymywało dotację podmiotową w wysokości ponad 7 mln zł. Przypomnijmy, że w październiku 2018 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmniejszyło dotację dla ECS o 3 mln złotych powołując się na umowę o współprowadzeniu centrum, w której podstawową kwotę dotacji podmiotowej dla ECS zapisano w wysokości 4 mln zł.

Pod koniec stycznia 2019 roku ministerstwo przedstawiło warunki, po spełnieniu których dotacja zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie - ministerstwo m.in chciało mieć prawo do wskazywania wicedyrektora instytucji, stworzyć dział im. Anny Walentynowicz, w którym pracowałoby około 10 osób. Rada ECS odrzuciła te propozycje, traktując je w istocie jak próbę przejęcia ECS przez środowisko PiS-u.

Czytaj także: 
oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl