Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Poznaj zwycięzców konkursu dla gdańskich szkół „WWW LECH BĄDKOWSKI!”

Nagrody za prace plastyczne, literackie i historyczne o gdańskim pisarzu, społeczniku i patriocie Lechu Bądkowskim otrzymało dziś dziewięcioro uczniów z gdańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 85 w Gdańsku.

Poznaj zwycięzców konkursu dla gdańskich szkół „WWW LECH BĄDKOWSKI!”
A
A
data publikacji: 23 lutego 2018 r.

Gala wręczenia nagród zwycięzcom konkursu im. Lecha Bądkowskiego w Szkole Podstawowej nr 85 przy ul. Stolema w Gdańsku
Gala wręczenia nagród zwycięzcom konkursu im. Lecha Bądkowskiego w Szkole Podstawowej nr 85 przy ul. Stolema w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Finał międzyszkolnego „Konkursu WWW LECH BĄDKOWSKI!” odbył się w piątek, 23 lutego w Szkole Podstawowej nr 85 w przeddzień rocznicy śmierci gdańskiego pisarza. Barbara Gwizdała, dyrektor SP 85 w Gdańsku, która zorganizowała konkurs dla dzieci i młodzieży, wyjaśniła że nagrody przyznano za prace w trzech kategoriach. Uczniowie przygotowywali bowiem prace plastyczne, literackie i historyczne.

- Celem konkursu jest przede wszystkim rozwijanie w uczniach patriotyzmu, poczucia odpowiedzialności za Polskę i Europę poprzez popularyzację sylwetki Lecha Bądkowskiego - podkreśliła Barbara Gwizdała. - Oczywiście też poznanie jego życia i działalności.

W skład Rady Programowej Konkursu weszli: Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego, Miłosława Kosmulska, wnuczka Lecha Bądkowskiego, Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Barbara Gwizdała, dyrektor SP 85 w Gdańsku i Elżbieta Radomska, wicedyrektor SP 85.

Nagrody wręczali, córka Lecha Bądkowskiego Pani Sławina Kosmulska, dyrektor szkoły Pani Barbara Gwizdała i Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
Nagrody wręczali, córka Lecha Bądkowskiego Pani Sławina Kosmulska, dyrektor szkoły Pani Barbara Gwizdała i Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Dodatkowo w maju zaplanowano uroczystą galę wręczenia Nagrody im. Lecha Bądkowskiego dla organizacji pozarządowych, darczyńców i społeczników. Wciąż można zgłaszać kandydatów.

- Wręczenie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego nastąpi podczas majowego święta Miasta Gdańsk – zapowiada wiceprezydent Piotr Kowalczuk. - Szukamy także szkoły, która przyjmie imię Bądkowskiego, po zlikwidowanym reformą oświaty gimnazjum.

Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego ustanowił Prezydent Miasta Gdańska w 2001 roku, by podkreślić rolę i wkład organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywaniu lokalnych problemów. To forma docenienia społecznych działań gdańszczan w organizacjach pozarządowych, jak i indywidualnie oraz ich zaangażowania finansowego we wspieranie ważnych społecznie inicjatyw. Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: Gdańska Organizacja Pozarządowa Roku, Gdański Darczyńca Roku i Gdański Społecznik Roku.

Poza tym zostanie przyznane Wyróżnienie „Młodzieżowy Społecznik Roku” w kategorii „Gdański Społecznik Roku”. Trafi ono w ręce młodego człowieka (20 roku życia), który przyczynia się do rozwoju obywatelskości wśród młodzieży.

Z wnioskiem o przyznanie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego w każdej z trzech kategorii mogą wystąpić instytucje, organizacje pozarządowe lub mieszkańcy Gdańska. Musi to być minimum 10 osób. Z kolei z wnioskiem o przyznanie wyróżnienia dla Młodzieżowego Społecznika Roku może wystąpić minimum 20 osób, mieszkańców Gdańska, do ukończenia przez nich 20 roku życia włącznie.

Szczegółowe informacje na temat nagrody, formularze i lista dotychczasowych laureatów na stronie gdansk.pl

Wyniki konkursu : „WWW LECH BĄDKOWSKI”. Patriota. Pisarz. Obywatel Polski i Europy. LECH BĄDKOWSKI.

Organizator : Szkoła Podstawowa nr 85 w Gdańsku. Patronat : Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Kategoria plastyczna - uczniowie szkoły podstawowej

1.miejsce Alicja Jagiełło Szkoła Podstawowa nr 15 Gdańsk

2.miejsce Antonina Olszewska Szkoła Podstawowa nr 67 Gdańsk

3.miejsce Nina Szadziewicz Szkoła Podstawowa nr 85 Gdańsk

Kategoria literacka - uczniowie szkół podstawowych klas VII oraz I i II klas gimnazjalnych

1.miejsce Bartosz Kurowski Szkoła Podstawowa nr 69 Gdańsk

2.miejsce Emilia Orzłowska Szkoła Podstawowa nr 85 Gdańsk

3.miejsce Mateusz Dąbrowski Szkoła Podstawowa nr 58 Gdańsk

Kategoria historyczna - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

1.miejsce Weronika Cabaj III Liceum Ogólnokszałcące Gdańsk

2.miejsce Dominik Zając Zespół Szkół Samochodowych Gdańsk

3.miejsce Mateusz Orłowski VII Liceum Ogólnokształcące Gdańsk


oprac. AK (0)
www.gdansk.pl
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl