Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Poznaj zwycięzców konkursu dla gdańskich szkół „WWW LECH BĄDKOWSKI!”

Nagrody za prace plastyczne, literackie i historyczne o gdańskim pisarzu, społeczniku i patriocie Lechu Bądkowskim otrzymało dziś dziewięcioro uczniów z gdańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 85 w Gdańsku.

Poznaj zwycięzców konkursu dla gdańskich szkół „WWW LECH BĄDKOWSKI!”
A
A
data publikacji: 23 lutego 2018 r.

Gala wręczenia nagród zwycięzcom konkursu im. Lecha Bądkowskiego w Szkole Podstawowej nr 85 przy ul. Stolema w Gdańsku
Gala wręczenia nagród zwycięzcom konkursu im. Lecha Bądkowskiego w Szkole Podstawowej nr 85 przy ul. Stolema w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Finał międzyszkolnego „Konkursu WWW LECH BĄDKOWSKI!” odbył się w piątek, 23 lutego w Szkole Podstawowej nr 85 w przeddzień rocznicy śmierci gdańskiego pisarza. Barbara Gwizdała, dyrektor SP 85 w Gdańsku, która zorganizowała konkurs dla dzieci i młodzieży, wyjaśniła że nagrody przyznano za prace w trzech kategoriach. Uczniowie przygotowywali bowiem prace plastyczne, literackie i historyczne.

- Celem konkursu jest przede wszystkim rozwijanie w uczniach patriotyzmu, poczucia odpowiedzialności za Polskę i Europę poprzez popularyzację sylwetki Lecha Bądkowskiego - podkreśliła Barbara Gwizdała. - Oczywiście też poznanie jego życia i działalności.

W skład Rady Programowej Konkursu weszli: Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego, Miłosława Kosmulska, wnuczka Lecha Bądkowskiego, Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Barbara Gwizdała, dyrektor SP 85 w Gdańsku i Elżbieta Radomska, wicedyrektor SP 85.

Nagrody wręczali, córka Lecha Bądkowskiego Pani Sławina Kosmulska, dyrektor szkoły Pani Barbara Gwizdała i Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
Nagrody wręczali, córka Lecha Bądkowskiego Pani Sławina Kosmulska, dyrektor szkoły Pani Barbara Gwizdała i Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Dodatkowo w maju zaplanowano uroczystą galę wręczenia Nagrody im. Lecha Bądkowskiego dla organizacji pozarządowych, darczyńców i społeczników. Wciąż można zgłaszać kandydatów.

- Wręczenie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego nastąpi podczas majowego święta Miasta Gdańsk – zapowiada wiceprezydent Piotr Kowalczuk. - Szukamy także szkoły, która przyjmie imię Bądkowskiego, po zlikwidowanym reformą oświaty gimnazjum.

Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego ustanowił Prezydent Miasta Gdańska w 2001 roku, by podkreślić rolę i wkład organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywaniu lokalnych problemów. To forma docenienia społecznych działań gdańszczan w organizacjach pozarządowych, jak i indywidualnie oraz ich zaangażowania finansowego we wspieranie ważnych społecznie inicjatyw. Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: Gdańska Organizacja Pozarządowa Roku, Gdański Darczyńca Roku i Gdański Społecznik Roku.

Poza tym zostanie przyznane Wyróżnienie „Młodzieżowy Społecznik Roku” w kategorii „Gdański Społecznik Roku”. Trafi ono w ręce młodego człowieka (20 roku życia), który przyczynia się do rozwoju obywatelskości wśród młodzieży.

Z wnioskiem o przyznanie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego w każdej z trzech kategorii mogą wystąpić instytucje, organizacje pozarządowe lub mieszkańcy Gdańska. Musi to być minimum 10 osób. Z kolei z wnioskiem o przyznanie wyróżnienia dla Młodzieżowego Społecznika Roku może wystąpić minimum 20 osób, mieszkańców Gdańska, do ukończenia przez nich 20 roku życia włącznie.

Szczegółowe informacje na temat nagrody, formularze i lista dotychczasowych laureatów na stronie gdansk.pl

Wyniki konkursu : „WWW LECH BĄDKOWSKI”. Patriota. Pisarz. Obywatel Polski i Europy. LECH BĄDKOWSKI.

Organizator : Szkoła Podstawowa nr 85 w Gdańsku. Patronat : Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Kategoria plastyczna - uczniowie szkoły podstawowej

1.miejsce Alicja Jagiełło Szkoła Podstawowa nr 15 Gdańsk

2.miejsce Antonina Olszewska Szkoła Podstawowa nr 67 Gdańsk

3.miejsce Nina Szadziewicz Szkoła Podstawowa nr 85 Gdańsk

Kategoria literacka - uczniowie szkół podstawowych klas VII oraz I i II klas gimnazjalnych

1.miejsce Bartosz Kurowski Szkoła Podstawowa nr 69 Gdańsk

2.miejsce Emilia Orzłowska Szkoła Podstawowa nr 85 Gdańsk

3.miejsce Mateusz Dąbrowski Szkoła Podstawowa nr 58 Gdańsk

Kategoria historyczna - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

1.miejsce Weronika Cabaj III Liceum Ogólnokszałcące Gdańsk

2.miejsce Dominik Zając Zespół Szkół Samochodowych Gdańsk

3.miejsce Mateusz Orłowski VII Liceum Ogólnokształcące Gdańsk


-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl