• Start
  • Wiadomości
  • Poznaj tajemnice Pogańskiej Góry. Otwarcie nowego punktu widokowego

Poznaj tajemnice Pogańskiej Góry. Otwarcie nowego punktu widokowego

W sobotę 10 lipca o godz. 21.30 otwarty zostanie punkt widokowy na Pogańskiej Górze na granicy Górnego Wrzeszcza, Suchanina i Aniołków. Wydarzeniu, podczas którego widok otrzyma imię i swoich patronów, towarzyszyć będzie spektakl z udziałem trójmiejskich artystów. Będzie to pierwsze nocne otwarcie widoku w projekcie „Spojrzenie na Gdańsk”.
08.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z Pogańskiej Góry roztacza się wspaniała panorama
Z Pogańskiej Góry roztacza się wspaniała panorama
zdj. Paweł Witold Burkiewicz


Pogańska Góra to kolejne miejsce, które doczekało się własnego punktu widokowego w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. To charakterystyczne wzniesienie o wysokości 61 m n.p.m. znajdujące się granicy Górnego Wrzeszcza, Suchanina oraz Aniołków. Zachodnie zbocze Pogańskiej Góry wznosi się nad Królewską Doliną, a u stóp wzniesienia przebiegają ulice Sobieskiego oraz Smoluchowskiego. Nowy 18. widok otwiera szeroką panoramę w kierunki Suchanina, Moreny i Doliny Królewskiej.

W okolicy Pogańskiej Góry jest przystanek linii 115, samochód można zostawić na ul. Smoluchowskiego parkingu z płyt betonowych. Na mapce zaznaczone miejsce, w którym rozpocznie się wydarzenie i skąd uczestnicy ruszą na Pogańska Górę
W okolicy Pogańskiej Góry jest przystanek linii 115, samochód można zostawić na ul. Smoluchowskiego parkingu z płyt betonowych. Na mapce zaznaczone miejsce, w którym rozpocznie się wydarzenie i skąd uczestnicy ruszą na Pogańska Górę
 


Miejsce to jest jednym z najbardziej tajemniczych na mapie miasta. To tu w 1919 i 1920 odkryto pochodzące z VI wieku groby skrzyniowe. Ich obecność oraz pozostawione na szczycie głazy wskazują, że wzniesienie mogło być ośrodkiem pogańskiego kultu. Niewykluczone również, że Pogańska Góra była miejscem, gdzie znajdowała się dawna osada rycerska Rutki. Dowodem na to może być charakterystyczny kształt wzniesienia, przypominający grodzisko.

Tajemnice Pogańskiej Góry będzie można będzie poznać podczas uroczystego otwarcia znajdującego się na wzniesieniu punktu widokowego. Jednocześnie Widok otrzyma swoje imię „Totwenek” na cześć patronek Olgi Totwen oraz jej córek Ewy Totwen-Kilarskiej i Ireny Totwen-Nowakowskiej. To zasłużone dla Gdańska artystki, które w latach międzywojennych założyły w Wilnie teatr marionetek Łątki. Nazwa łątka oznaczała ongiś kukiełkę, lalkę, marionetkę. W 1945 roku panie przybyły wraz ze swoimi lalkami do Gdańska, gdzie kontynuowały działalność teatralną, dając początek funkcjonującemu do dziś Teatrowi Miniatura.

 

Gdańsk 1948 r. Nz. od lewej Ewa, Olga, Irena Totwen, Jan Żejmo
Gdańsk 1948 r. Nz. od lewej Ewa, Olga, Irena Totwen, Jan Żejmo
źródło: mng.gda.pl/wilnoteka.lt


Nawiązań do lalek i marionetek nie zabraknie także podczas przygotowanego na otwarcie widoku spektaklu artystycznego. Dlatego mimo późnej pory do uczestnictwa zapraszamy także rodziców z dziećmi. Wystąpią m.in. aktor scen polskich Adam Gromadzki, który przedstawi własny spektakl „Baśń o królewiczu Och i królewnie Ach” zaprezentowany publiczności w roku 2011 na Międzynarodowym Festiwalu „Mozartiana”, gdański poeta i performer Władek Zaporowski oraz solistki i muzycy teatrów operowych: Magdalena Chmielecka- sopran, Katarzyna Syguła- sopran, Barbara Lewicka- sopran, Magdalena Burkiewicz- flet, Daniel Rudowski- fortepian.

Odsłanianiu nowych widoków towarzyszy zawsze wspaniała artystyczna oprawa. Nz. prof. Witold Paweł Burkiewicz, autor projektu Spojrzenie dna Gdańsk
Odsłanianiu nowych widoków towarzyszy zawsze wspaniała artystyczna oprawa. Nz. prof. Witold Paweł Burkiewicz, autor projektu "Spojrzenie na Gdańsk"
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Całość już po raz 18-ty wyreżyserował prof. Witold Paweł Burkiewicz scenograf przestrzeni autor projektu „Spojrzenie na Gdańsk”, który Gdański Zarząd Dróg i Zieleni realizuje od roku 2016. Początek wydarzenia w sobotę 10 lipca o godz. 21:30. Zbiórka na parkingu w sąsiedztwie skrzyżowaniu ulic Smoluchowskiego oraz Jarowej.

 

 

 

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska