• Start
  • Wiadomości
  • Poznaj Michała Wasilewskiego, który dostał miejską nagrodę literacką im. Bolesława Faca

Poznaj Michała Wasilewskiego, który dostał miejską nagrodę literacką im. Bolesława Faca

W czwartek, 25 października w Filii Gdańskiej, placówce Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, odbyło się spotkanie z Michałem Wasilewskim - tegorocznym laureatem Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2017. Autor stworzył niezwykłą opowieść, pretekstem do której stało się... krzesło.
26.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Michał Wasilewski, laureat Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2017
Michał Wasilewski, laureat Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2017
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nagrodą w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca jest sfinansowanie przez Miasto wydania zwycięskiej pracy, w nakładzie 1000 egzemplarzy. W tym roku to Michał Wasilewski i jego książka „Krzesło Diavallego” doczekali się uznania jury. Decyzję ogłoszono już w kwietniu, a w czwartek, 25 października 2018 r. odbyło się spotkanie z autorem związane z wręczeniem nagrody.

Kazimierz Nowosielski, przewodniczący Kapituły Konkursu, w uzasadnieniu werdyktu podkreślił: - „Krzesło Diavellego” to nade wszystko zajmująca opowieść o dziejach jednego przedmiotu, a jest nim tytułowy mebel, który w XVII wieku sporządził przybyły z Italii do Gdańska stolarz i szarlatan jednocześnie. Za sprawą owego krzesła dzieją się zdumiewające sprawy: nie imają się go płomienie, ludzie, do których trafia, popełniają czyny, których by się sami po sobie nie spodziewali, realność zamienia się w fantasmagorię, a wyłaniające się ze snów potwory przejmują władzę nad realnym światem… Zaskakuje, intryguje i na swój artystyczny sposób uwiarygodnia zarazem przedstawiane historie to, iż są one umieszczone w konkretnym pejzażu oraz w dającym się rozpoznać czasie: to głównie Gdańsk od momentu przybycia doń Diavellego aż po lata międzywojennego dwudziestolecia - a to wszystko opowiedziane z nadzwyczajną językową swobodą, maestrią i precyzją, a także z niepospolitą znajomością ludzi, rzeczy i epok”.

Spotkanie z Michałem Wasilewskim poprowadził Rafał Skonieczny, polski poeta i muzyk, a laudację wygłosił prof. Kazimierz Nowosielski. 

Michał Wasilewski (ur. 1975 w Gdyni) jest kompozytorem i pisarzem związanym z Gdańskiem. Komponuje muzykę do filmów, gier komputerowych, reklam, spektakli teatralnych. W latach 2003-2007 wydał dwie płyty z zespołem Panika. Autor muzyki do wyróżnionego nagrodą kina niezależnego im. Jana Machulskiego filmu „Dla Ciebie i Ognia”. Skomponował nowoczesne wariacje najpopularniejszych utworów kompozytorów klasycznych i współczesnych, w tym przede wszystkim Fryderyka Chopina, do serii gier muzycznych „Frederic”. W 2013 otrzymał pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Książka przyjazna dziecku” za powieść „Zguba Edenanty” w kategorii książek niewydanych.


O przyznaniu nagrody zadecydowała komisja konkursowa w składzie: Iwona Borawska, Piotr Czauderna, Tadeusz Dąbrowski, Aleksander Jurewicz, Kazimierz Nowosielski i Barbara Szczepuła.

Komisja konkursowa zwróciła też uwagę na następujące prace:

  • „Echolokacje” - Izabeli Fiertkiewicz-Paszek z Kalisza
  • „M+M” - Dominiki Lewickiej Klucznik z Elbląga
  • „Kościelec” - Jacka Bielawy z Katowic
  • „PURTYK (dyptyk kaszubski)” - Marcina Idzińskiego z Monachium
  • „Suplement do Genesis” - Marioli Kruszewskiej z Mińska Mazowieckiego
  • „Skąd się biorą Ci wszyscy samotni mężczyźni” - Marcina Królikowskiego z Warszawy
  • „Bez przekazu” - Piotra Sarminiego z Warszawy
  • „Budzik z opóźnionym zapłonem” - Tadeusza Zawadowskiego ze Zduńskiej Woli

Konkurs Literacki Miasta Gdańska to nagroda dla autorów przyznawana od 1991 roku. Pomysłodawcą nagrody był Bolesław Fac, który po śmierci w 2000 roku został imiennym patronem konkursu. Nagrodą jest sfinansowanie przez Miasto wydania zwycięskiej pracy konkursowej w nakładzie 1000 egzemplarzy. Konkurs im. B. Faca jest skierowany do literatów, którzy mają przygotowaną książkę: tomik poezji, prozę bądź eseje, ale nie mieli możliwości jej wydać. Tematyka utworów jest dowolna. W konkursie uczestniczyć mogą członkowie literackich stowarzyszeń twórczych i autorzy niezrzeszeni.


Konkurs im. Bolesława Faca rozstrzygnięty



TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie