• Start
  • Wiadomości
  • Poznaj Gdańsk. Imigranci w ECS - integracja w teorii i praktyce

Poznaj Gdańsk. Imigranci w ECS - integracja w teorii i praktyce

Ponad dwadzieścia osób z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Syrii, Egiptu, Libii i Nigerii bierze udział w spotkaniach, podczas których poznają Gdańsk, jego historię i kulturę, ale też dzielą się doświadczeniami i uczą rozumieć sąsiadów.
03.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W czwartej edycji Programu Praktyki Obywatelskiej, bierze udział ok. 30 osób z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Syrii, Egiptu, Libii i Nigerii

To już czwarty raz Europejskie Centrum Solidarności wraz z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek rozpoczynają, w ramach Programu Praktyki Obywatelskiej, cykl spotkań dla osób, które przybyły do naszego miasta z różnych stron świata. Na inauguracyjnym spotkaniu, dwa tygodnie temu, pojawiało się ponad dwadzieścia osób z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Syrii, Egiptu, Libii i Nigerii.

Pierwsze spotkanie jest zawsze okazją, żeby dowiedzieć czegoś o sobie, ale także poznać szczegóły programu.

- W trakcie pierwszego spotkania mieliśmy czas, by rozpocząć poznawanie się – mówi Bartosz Rief z ECS. - Był też czas na wspólne obejrzenie wystawy stałej ECS i porozmawianie o tym, co nas łączy z ideami solidarności przez małe i duże „S” i w jaki sposób jest widoczna dzisiaj, także w takich programach jak Program Praktyki Obywatelskiej.

Dla przybyłych ważne jest też wymienianie się doświadczeniami z tymi, którzy mają podobne drogi życiowe - chociaż przywędrowali z nieraz bardzo odległych rejonów świata, dziś żyją i pracują w Gdańsku, zaczynają współtworzyć miasto.

Uczestnicy spotkań poznają obowiązujące w Gdańsku przepisy i procedury, ale też wymieniają się doświadczeniami

- Kolejne, drugie spotkanie odbędzie się już w tę sobotę - wyjaśnia Bartosz Rief. – Osoby uczestniczące będą mogły zapytać o konkretne sprawy: obowiązujące przepisy i procedury, ale także dowiedzieć się o unikatowym w skali całej Polski gdańskim Modelu Integracji Imigrantów

Po tematach teoretycznych przyjdzie czas na praktykę, bo kiedy już wszystkie formalności są załatwione, czas na poznawanie miasta i sąsiadów.

- Gdy kończy się etap organizowania sobie życia: mieszkania, środków do życia, może pojawić się potrzeba odpowiedzi na pytania: w jaki sposób mogę czy i jak mogę wpłynąć na Gdańsk i co Gdańsk może mi zaoferować? I o tym też będziemy rozmawiać na późniejszym etapie - mówi Rief.

Spotkania w ramach programu będą odbywały się co dwa tygodnie, aż do końca kwietnia. Będzie szansa, by poznać miasto od podszewki, czyli inicjatywy i miejsca ważne dla obywatelskości, historii i kultury Gdańska, ale też aby dowiedzieć się o dobrym sąsiedztwie, wspólnym rozwiązywaniu problemów, o inicjatywach realizowanych przy współpracy np. z przedszkolem, szkołą czy klubem sportowym.

Na sobotnim spotkaniu (4 marca 2017, godz. 10) organizatorzy spodziewają się ok. 30 osób. Na tym etapie lista uczestników jest już zamknięta. Można wpisać się jednak na listę rezerwowych.
Więcej informacji na stronie www.ecs.gda.pl. 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór