PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Powtórka konkursu na dyrektora Muzeum Historycznego

Powtórka konkursu na dyrektora Muzeum Historycznego
Kandydaci na stanowisko dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska mogą zgłaszać się do 11 września. – Szukamy osoby, która będzie miała wizję rozwoju muzeum – podkreśla Anna Czekanowicz-Drążewska z Biura Prezydenta ds. Kultury.
bb

To już drugi konkurs rozpisany przez miasto na to stanowisko. Pierwszy został rozstrzygnięty – a właściwie nierozstrzygnięty – niecały miesiąc temu. Zgłosiło się wtedy tylko trzech kandydatów, w tym Janusz Trupinda, obecny kurator ds. oddziałów MHMG. Jednak żadna z tych osób nie przekonała do siebie komisji konkursowej.

W takiej sytuacji miasto miało dwie opcje: wystąpić do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wskazanie nowego dyrektora poza konkursem lub rozpisać kolejny konkurs. Zdecydowano się na to drugie rozwiązanie. – Ciągle uważamy, że konkurs jest najlepszą metodą wyłonienia właściwej osoby – mówi Anna Czekanowicz-Drążewska, dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska powstało w 1970 roku. Obecnie składa się aż z ośmiu oddziałów o bardzo różnych profilach. W skład instytucji wchodzą: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu, Muzeum Zegarów Wieżowych w kościele św. Katarzyny, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Wartowni nr 1 na Westerplatte oraz twierdzy Wisłoujście.

Anna Czekanowicz-Drążewska: – Szukamy osoby, która będzie miała wizję rozwoju muzeum, uwzględniającą jego wyjątkowość: wiele obiektów o różnych funkcjach i charakterze, które jednak powinny być powiązane, tworzyć spójny przekaz. Nowy dyrektor winien też myśleć o wyzwaniach, jakie stoją przed MHMG wobec istniejących i powstających instytucji muzealnych.

Zwycięzca konkursu ma podjąć pracę 1 listopada. Zastąpi na stanowisku Adama Koperkiewicza, który kieruje Muzeum Historycznym Miasta Gdańska nieprzerwanie od 1989 roku, a z końcem września kończy się jego kontrakt.

Zobacz szczegółowe warunki konkursu