• Start
  • Wiadomości
  • Powstaje Poczet Radnych Miasta Gdańska 1990-2018. Pierwsze biogramy jeszcze w tym roku

Powstaje Poczet Radnych Miasta Gdańska 1990-2018. Pierwsze biogramy jeszcze w tym roku

210 radnych, 28 lat, siedem kadencji i... jedna publikacja, która ma być rodzajem dokumentacji działalności Rady Miasta Gdańska na przestrzeni ostatnich 28 lat. Od ponad roku trwają prace nad pierwszym tego typu wydawnictwem w kraju – Pocztem Radnych Miasta Gdańska.
19.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nowy ratusz przy ul. Wały Jagiellońskie to obecna siedziba gdańskich radnych

Publikacja zawierać będzie biogramy wszystkich 210 osób, które piastowały mandaty radnych w gdańskiej Radzie Miasta od 1990 roku. Jeszcze w tym roku część z biogramów zostanie udostępniona w wersji elektronicznej na www.rajcygdanscy.pl - stronie internetowej Stowarzyszenia Rajcy Gdańscy.

- W internecie poczet będzie funkcjonował na podobnej zasadzie jak Gedanopedia. Każdy będzie mógł wejść i zapoznać się z przygotowanymi publikacjami. Strona jest jeszcze w budowie, ale do końca roku planujemy zamieścić na niej pierwszą część przygotowanych już biogramów – zapowiada Tadeusz Gleinert, prezes Stowarzyszenia Rajcy Gdańscy.

Oficjalna prezentacja projektu odbyła się w piątek, 15 grudnia 2017 roku.

Tadeusz Gleinert przyznaje, że przygotowanie wydawnictwa to trudna i mozolna praca. Dużym problemem okazuje się odznalezienie i skontatkowanie się z bohaterami dzieła.

- Niektórzy byli radni są do dziś aktywni, bywają na pierwszych stronach gazet, ale to niewielka ich część. Większość nie zajmuje się już działalnością publiczną, a ponad 20 osób nie żyje – zaznacza Gleinert.

Tadeusz Gleinert, były radny Gdańska, obecnie prezes Stowarzyszenia Rajcy Gdańscy

W czerwcu 2018 r. publikacja w formie książkowej powinna trafić do druku, ale w wersji elektronicznej będzie funkcjonować nadal. W internetowym poczcie zamieszczane będą biogramy kolejnych radnych. Autorzy zadbają też o aktualizowanie dotychczasowych danych – w sytuacji, gdy któryś z radnych poprosi o uzupełnienie informacji na temat działań, które wciąż podejmuje na rzecz miasta.

Autorzy pocztu przeanalizowali już wszystkie protokoły z posiedzeń Rad (a były to tysiące stron). Zamieszczono tam tak wiele informacji o radnych i ich działalności, że nie ma obawy, że którejś z osób w publikacji zabraknie. Autorom zależy jednak na tym, by uzgodnić niektóre fakty i uzupełnić dane, najlepiej osobiście.

Nadal sprawdzane są media społecznościowe i media tradycyjne wydawane przez ostatnie 28 lat. Biogramy przygotowywane są zgodnie z regułami stosowanymi przez historyków.

Prace nad pocztem rozpoczęły się ponad rok temu. Bywa, że czasem miesiąc lub dwa trzeba poczekać na potwierdzenie lub odpowiedź na maila czy list. Nie każdy spieszy się też, by odpowiedzieć bądź uzupełnić przygotowaną na potrzeby publikacji ankietę.

W przypadku nieżyjących już radnych autorzy szukają kontaktu z ich rodzinami.

Prace nad pocztem trwają od ponad roku. Jeszcze w grudniu udostępnione zostaną pierwsze opracowane biogramy gdańskich radnych


Od 1990 roku do dzisiaj mandat radnego Gdańska objęło aż 210 osób. Niektórzy pełnili tę funkcję przez kilka kadencji, ale zdarzało się też, że pewne osoby były radnymi przez kilka miesięcy lub połowę wyznaczonego czasu, np. w sytuacji śmierci lub powołania na ważne stanowisko państwowe bądź samorządowe. Tak było, przed laty, w przypadku radnego Zbigniewa Okońskiego, który objął funkcję Ministra Obrony Narodowej czy kilka miesięcy temu, gdy Aleksandra Dulkiewicz została powołana na stanowisko zastępcy prezydenta Gdańska.

- Poczet radnych to pionierski projekt w skali kraju. Nie mamy tradycji samorządowych, i to smutne, moim zdaniem, że ludzie, którzy pełnili taką rolę społeczną, nie wracają do tego po latach, nie wspominają – uważa prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. - W przypadku tej publikacji chodzi nie tylko o pokazanie drogi do bycia radnym naszego miasta, ale też drogi po tym, kiedy już dana osoba przestała nim być. 

Prace nad książką mają na celu badanie oraz upowszechnianie dziejów samorządności współczesnego Gdańska. Kontynuując projekt „Poczet sołtysów, burmistrzów, nadburmistrzów, przewodniczących Miejskiej Rady Narodowej i prezydentów Gdańska od XIII do XXI wieku” pod redakcją prof. Beaty Możejko (Wyd. Fundacja Gdańska, Gdańsk 2015), jego inicjatorzy chcą przybliżyć sylwetki gdańskich radnych, a w szczególności ich działalność społeczno-polityczną.

W skład zespołu redakcyjnego opracowującego biogramy gdańskich radnych wchodzą: dr Sylwia Bykowska, Grzegorz Jedlicki, Katarzyna Kurkowska i dr Piotr Paluchowski.

Partnerem publikacji jest Saur Neptun Gdańsk. 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór