Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Powiesili wieloryba na UG. Jego szkielet waży tonę [WIDEO]

Szkielet płetwala zwyczajnego, który przyjechał na wydział biologii Uniwersytetu Gdańskiego w lutym, jest prawie złożony. Przyjechał w 107 częściach z niemieckiego Muzeum Morza w Stralsund. Został wypożyczony za symboliczne 1 euro i na pewno zostanie w Gdańsku przez 10 lat.

Powiesili wieloryba na UG. Jego szkielet waży tonę [WIDEO]
A
A
data publikacji: 17 maja 2016 r.

Płetwal zwyczajny, zwany też finwalem (nazwa potoczna pochodzi z języka angielskiego) w chwili śmierci był osobnikiem młodym. Naukowcy porównują go z 16 – 19 letnim chłopakiem. Przyczyna jego śmierci nie jest znana. Wiadomo jednak, że szkielet ma około 20 lat. Od 10 znajdował się w niemieckim muzeum. Nigdy nie został wyeksponowany, aż do teraz. Od kilku tygodni trwają prace związane z czyszczeniem, wypełnianym popękanych kości i podwieszaniem szczątków ssaka.

Finwal to drugie co do wielkości zwierzę na Ziemi. Żywy, dorosły osobnik waży od 70 do 100 ton. Długość jego ciała dochodzi do 21 metrów, a samic do 26. Okaz, którego szkielet niebawem będzie złożony, miał długość 14 metrów. Jego kości ważą tonę, z czego sama głowa to około 500 kilogramów. Ekspozycja dostępna jest dla wszystkich. Można ją obejrzeć bezpłatnie, przez siedem dni w tygodniu na terenie wydziału biologii Uniwersytetu Gdańskiego przy ulicy Wita Stwosza 59.

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora