• Start
  • Wiadomości
  • Potrzebni wolontariusze chętni do wsparcia i pomocy młodym osobom

Potrzebni wolontariusze chętni do wsparcia i pomocy młodym osobom

Dziesięciu młodych ludzi, podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, czeka na wolontariusza, który wesprze ich w codziennych sprawach, znajdzie czas na wspólne wyjście do miasta, pomoże w nauce, sprawi że życie stanie się lżejsze. W ramach projektu „Wsparcie na starcie w dorosłość” działa już dwunastu wolontariuszy.
12.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdański MOPR to wiele akcji i projektów aktywizujących wolontariuszy i potrzebujących. Nz IV Finał

- „Wsparcie na starcie w dorosłość” to stosunkowo młody projekt ośrodka, bo zaczęliśmy go realizować w 2016 roku - mówi Sylwia Ressel, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - To projekt dla mieszkańców, którzy chcą podzielić się wolnym czasem i umiejętnościami z potrzebującymi rówieśnikami. Dziś w ramach tej inicjatywy działa dwanaście takich par. Wolontariusze pracujący w projekcie wspierają m.in. usamodzielniających się wychowanków domów dziecka, placówek interwencyjnych czy osoby niepełnosprawne. Każdy wolontariusz pomaga jednej, wybranej osobie spośród zaproponowanych przez MOPR i oczekujących takiej współpracy.
 

Z Adą na studniówce

Joanna Schroeder, 21-letnia studentka pracy socjalnej i wolontariuszka, pomaga niepełnosprawnej koleżance Adzie. 22-letnia Ada porusza się na wózku, nie jest w stanie samodzielnie się przemieszczać, potrzebuje opiekuna i towarzysza.

- Spotykamy się średnio raz w tygodniu na kilka godzin - mówi Joanna Schroeder. - Pomagam Adzie w przygotowaniach do matury, jedziemy do kina, muzeum, na zakupy, czesto razem śpiewamy. Byłam z Adą na studniówce. Daję jej swój czas i uwagę, ale też wiele się od niej uczę, cierpliwości, zrozumienia, dystansu.  

Joanna jest jedną z dwunastu młodych, gdańskich wolontariuszy, przede wszystkim studentów w wieku od 20 do 23 lat, którzy biorą udział w projekcie i pomagają swoim mniej zaradnym lub niepełnosprawnym rówieśnikom wejść w dorosłość. Są ich przewodnikami, doradcami, powiernikami.

Jeden z nich regularnie odwozi niewidomą młodszą koleżankę do szkoły, kolejna wolontariuszka wychowankowi rodziny zastępczej pomaga w nauce i doradza wybór zawodowej drogi. Inny z kolegą na wózku, który dawniej nie ruszał się z domu, odwiedza modne gdańskie kluby.
 

Potrzebni kolejni wolontariusze 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku czeka na mieszkańców, którzy chcą podzielić się wolnym czasem i umiejętnościami z potrzebującymi rówieśnikami, do włączenia się w projekt. Każdy wolontariusz działający w projekcie pomaga jednej, wybranej osobie spośród zaproponowanych przez MOPR i oczekujących takiej współpracy. Grafik spotkań para układa indywidualnie, według uznania i w miarę potrzeb.

Wolontariusze motywują rówieśników do podjęcia rozmaitych aktywności, m.in. pomagają w przygotowaniach do matury, doradzają w kwestiach zawodowych, załatwieniu formalności urzędowych. Z podopiecznym odwiedzają kina, teatry czy kluby - w ten sposób spędzając wolny czas. Czasem wspierają podopiecznego w zwykłych, życiowych czynnościach, z którymi sobie nie radzi.

- Motywy są różne - mówi Ressel. - Jeden z wolontariuszy powiedział, że ma dług wdzięczności, inni myślą o pracy w tym kierunku, jeszcze inni chcą po prostu pomagać, bo współczują, bo mają serce otwarte na ludzi. Wszyscy twierdzą, że to działa w dwie strony: dają, ale i dostają. Zachęcamy gdańszczan do włączenia się w nasz projekt, bo kolejnych dziesięciu młodych ludzi czeka na wolontariusza, który znajdzie dla nich czas.

Chętni wolontariusze do udziału w projekcie MOPR  „Wsparcie na starcie w dorosłość” mogą skontaktować się z Katarzyną Gonia z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, ul. Leczkowa 1 A, tel. 58 342 31 77, mail: katarzyna.gonia@mopr.gda.pl

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo