Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Potop w samym środku Gdańska

Setki domów w śródmieściu Gdańska pozbawionych było wody przez blisko półtorej godziny. Wszystko z powodu uszkodzenia przez koparkę rury wodociągowej na budowie Forum Gdańsk.

Potop w samym środku Gdańska
A
A
data publikacji: 15 września 2015 r.

Wkrótce zacznie się szacowanie strat właścicieli sklepików.
Wkrótce zacznie się szacowanie strat właścicieli sklepików.
Grzegorz Mehring

Potop zaczął się ok. godz. 15.40 w przejściu podziemnym przy budynku LOT na Wałach Jagiellońskich. Przechodnie salwowali się ucieczką. W gorszej sytuacji były osoby zatrudnione w kiosku, sklepikach i butikach znajdujących się w podziemiu. Obsługa w pierwszym odruchu próbowała ratować towar, ale szybko zrozumiała, że to daremne, i uciekła z tym, co zmieściło się w rękach.

Woda wdzierała się przez wyrwę w ścianie na końcu tunelu, gdzie znajdował się jeden z boksów handlowych. Na jezdni ponad przejściem podziemnym - przed wiaduktem, gdzie jest rozjazd na Tczew, Warszawę i ul. Armii Krajowej - szybko urosła gigantyczna kałuża.

Wkrótce pojawili się pracownicy Saur Neptun Gdańsk, należało do nich jak najszybsze usunięcie awarii. Przed LOT-em stanął radiowóz Straży Miejskiej na sygnale - funkcjonariusze przy pomocy biało-czerwonej taśmy zamknęli wejścia do tunelu od strony starówki i od strony przystanków tramwajowych. Straż pożarna wzięła się za wypompowywanie wody z przejścia podziemnego.

Przez prawie półtorej godziny w setkach domów nie było wody, m.in. w Zieleniaku.

- Uszkodzenie rury spowodowało spadek ciśnienia w sieci wodociągowej - tłumaczy Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk. - Sytuacja została opanowana o godz. 17. Udało się odciąć uszkodzony fragment w taki sposób, że żadne mieszkania nie są już pozbawione wody. Ciśnienie wróciło do normy.

Nikt w związku z awarią nie ucierpiał. W najbliższym czasie szacowane będą straty materialne.

-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Roman Daszczyński (0)
www.gdansk.pl
roman.daszczynski@gdansk.pl
więcej tekstów autora