• Start
  • Wiadomości
  • Poszukiwacz Bursztynu. Wakacyjna atrakcja znowu przyciąga w Śródmieściu

Poszukiwacz Bursztynu. Wakacyjna atrakcja znowu przyciąga w Śródmieściu

Bursztynowa gorączka zaraża bez względu na wiek - i dzieci, i dorosłych. Pochyleni nad zatopionymi w wodzie kamykami szukają jantarowych drobinek. Do Śródmieścia wrócił Poszukiwacz Bursztynu, który już rok temu robił furorę wśród turystów. Jest to sezonowa fontanna, która będzie działała do połowy września.
29.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od środy 28 czerwca w Śródmieściu znowu można poławiać bursztyn - w niecce sezonowej fontanny, która zlokalizowana jest pomiędzy Bramą Wyżynną a Katownią (Muzeum Bursztynu)

Najpierw postawiono całą konstrukcję na placyku między Bramą Wyżynną a Katownią, gdzie mieści się Muzeum Bursztynu. Następnie nasypano tam 3 tony kamyków i nalano wody. Potem przyszedł pan z 10-litrowym wiadrem pełnym kawałków bursztynu bałtyckiego i uważnie (tak by było sprawiedliwie) wysypał je wzdłuż obrzeża i w środkowej części fontanny. W środę, 28 czerwca, o godz. 13.30. odbyło się uroczyste otwarcie. Od razu Poszukiwacza Bursztynu zaczęła oblegać grupa kolonistów. Zaraz też przyszli dorośli z dziećmi, ale też bez. Szukali i zazwyczaj znajdowali. Świetna zabawa, a przy okazji można przysiąść i odpocząć w środku miasta. Kto chce, może zdjąć buty, aby szukać bursztynowych kawałków na środku fontanny, brodząc w wodzie.

Czy można się na tym dorobić? Raczej nie. Kilogram takiego bursztynu kosztuje 30 zł. Chodzi więc o zbieranie dla czystej przyjemności.

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do zabawy w poszukiwacza bursztynu - mówi Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Codziennie rano dosypujemy nowe kawałki, tak żeby zabawa trwała do końca sezonu. Przeznaczyliśmy na ten cel 150 kilogramów bursztynu.

Pośrodku fontanny stoi dwumetrowy, artystycznie zaaranżowany wodotrysk

Nowy "Poszukiwacz Bursztynu" jest efektowniejszy niż ten z ubiegłego roku. Organizatorzy mówią o "instalacji", ale w praktyce chodzi o całkiem miłą dla oka sezonową fontannę. Jest niecka o nieregularnym kształcie, wykonana z tzw. betonu architektonicznego, z jakiego buduje się umocnienia morskiego brzegu. W niecce stoi prawie dwumetrowy słupek - ozdobny wodotrysk, zwieńczony masą plastyczną przypominjącą wielki kawał bursztynu. Na wodotrysku jest też napis, który nie pozostawia wątpliwości, że Gdańsk to stolica bursztynu. Napisów jest zresztą więcej. Na obrzeżu niecki znajdują się płytki z nazwami bursztynu w 16 językach: po polsku, rosyjsku, litewsku, ukraińsku, niemiecku, chińsku, arabsku, angielsku, łotewsku, czesku, duńsku, szwedzku, węgiersku, fińsku, włosku i francusku. Liczba językowych wersji jest nieprzypadkowa, bowiem kupcy z tych krajów stanowią większość wśród blisko 7 tysięcy właścicieli sklepów i galerii odwiedzających co roku w marcu największe na świecie targi bursztynu Amberif w Gdańsku.

Uwaga - szukam!

Szczęśliwi znalazcy kawałków bursztynu mogą - za drobną opłatą - uzyskać w znajdującym się tuż obok punkcie informacyjno-handlowym specjalny certyfikat wydany przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu, potwierdzający znalezienie bursztynu bałtyckiego w Gdańsku.

Pomysł wykonania instalacji powstał wśród członków Światowej Rady Bursztynu. Realizacji podjął się Związek Miast i Gmin Morskich przy wsparciu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej oraz Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Autorem koncepcji przestrzennej i projektu jest Studio Projektowe „Profil” Pracownia Autorska Władysława i Haliny Sucharskich. Współpracowała z nimi Emilia Kohut, młoda projektantka biżuterii z bursztynem bałtyckim.

O! Jest!

Uruchomienie Poszukiwacza Bursztynu było jedną z atrakcji dwudniowego Święta Bursztynu w Gdańsku (27-28 czerwca). Z tej okazji zorganizowano m.in. w Nowym Ratuszu posiedzenie Światowej Rady Bursztynu. 28 czerwca swoje 11 "urodziny" obchodziło Muzeum Bursztynu, które jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Święto zakończyła uroczystość w Filharmonii Bałtyckiej dla 150 gdańskich małżeństw, które w tym roku obchodzą bursztynowe gody: jubileusz 44-lecia ślubu. 

TV

Pracownicy magistratu oddali krew