• Start
  • Wiadomości
  • Posłuchaj najstarszego gdańskiego fortepianu. Koncert online w sobotę - godz. 16.00

Posłuchaj najstarszego gdańskiego fortepianu. Koncert online w sobotę - godz. 16.00

Najstarszy zachowany gdański fortepian ma prawie... 190 lat. Jak taki niezwykły instrument brzmi, będzie można się przekonać w sobotę, 24 października - zagra na nim dr Maciej Gański z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Koncert zatytułowany „Fantazja o dawnym Gdańsku. Koncert na najstarszym gdańskim fortepianie” odbędzie się w Dworze Artusa w Gdańsku i będzie transmitowany online.
24.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Najstarszy gdański fortepian prawie 190 lat. Dzięki pieczołowitej konserwacji wciąż zadziwia głębią swojego dźwięku i świadczy o fachu dawnych gdańskich konstruktorów instrumentów muzycznych z rodziny Wiszniewskich. O tym, jak brzmi, będzie można się przekonać w sobotę, 24 października, online
Najstarszy gdański fortepian prawie 190 lat. Dzięki pieczołowitej konserwacji wciąż zadziwia głębią swojego dźwięku i świadczy o fachu dawnych gdańskich konstruktorów instrumentów muzycznych z rodziny Wiszniewskich. O tym, jak brzmi, będzie można się przekonać w sobotę, 24 października, online
fot. A. Grabowska / Muzeum Gdańska

Nie wszyscy wiedzą, ale dawny Gdańsk słynął między innymi z fortepianów. Największą popularnością cieszyły się instrumenty produkowane przez królewskiego, nadwornego budowniczego i dostawcę instrumentów Jacoba Bernhardta Wiszniewskiego. Wytwórnia tych instrumentów działała od około 1826 roku przy ulicy Świętego Ducha 126.

Jeden z tych niezwykłych fortepianów, pochodzący z około 1830 roku, został odnaleziony na Pomorzu - w 2019 roku trafił do Muzeum Gdańska. Niestety, wykonany z wielu gatunków drewna, zdobiony okładziną z kości słoniowej instrument, był w fatalnym stanie. Rewitalizacja fortepianu, prowadzona w pracowni Andrzeja Włodarczyka, trwała wiele miesięcy. Udało się - dzięki pieczołowitej konserwacji zabytek nadal zadziwia głębią swojego dźwięku i świadczy o fachu dawnych gdańskich konstruktorów instrumentów muzycznych z rodziny Wiszniewskich.

Inauguracyjny koncert po zakończonej renowacji odbył się 23 września, podczas obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum Gdańska - zagrał na nim wówczas pianista jazzowy Sławek Jaskułke. Kto nie miał okazji posłuchać, lub znów chciałby doświadczyć brzmienia zabytkowego instrumentu, będzie miał kolejną okazję w sobotę, 24 października - tym razem koncert w Dworze Artusa w Gdańsku wykona pianista oraz pedagog, dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku, dr Maciej Gański.

- Gromadząc świadectwa przeszłości myślimy nie tylko o ich prezentacji w naszym Muzeum, ale chcemy by sprawiały radość mieszkańcom Gdańska i umożliwiły osobisty kontakt z historią - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Instrument „ożywiliśmy” z intencją, by jego gra cieszyła miłośników muzyki fortepianowej oraz pokazywała kunszt i fach dawnych gdańszczan. Koncert Macieja Gańskiego, młodego i już uznanego pianisty, to zapowiedź przyszłorocznego cyklu koncertów na najstarszym gdańskim fortepianie.

Koncerty, wykonywane przez pianistów z Europy, Polski oraz Gdańska, będą odbywać się co miesiąc w Dworze Artusa w formule otwartych spotkań, bądź transmisji online. W tej drugiej, wirtualnej formie, odbędzie się sobotni koncert, zatytułowany „Fantazja o dawnym Gdańsku. Koncert na najstarszym gdańskim fortepianie” - podczas którego zabrzmią kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ferenca Liszta, Jacoba Arcadelta oraz Fryderyka Chopina.

- Długo zastanawiając się nad wyborem repertuaru, finalnie postanowiłem zestawić utwory, które, z racji uboższej faktury, zabrzmią dobrze na fortepianie z epoki romantyzmu, z dziełami napisanymi w czasie zbliżonym do daty budowy instrumentu - tłumaczy dr Maciej Gański. - Postawiłem też na różnorodność form, których zaprezentowanie, mam nadzieję, pozwoli słuchaczom przenieść się w wyobraźni do dawnego Gdańska z czasów pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to gdańszczanie mieli okazję słuchać muzyki fortepianowej na instrumentach między innymi Wiszniewskiego.

Koncert poprowadzi Justyna Ślubowska. Transmisja online wydarzenia, realizowana przez Gdańskie Centrum Multimedialne, rozpocznie się w sobotę, 24 października, o godzinie 16:00 na stronie internetowej www.gdansk.pl oraz na Facebooku - na profilu Muzeum Gdańska.

Dr Maciej Gdański jest wykładowcą na gdańskiej Akademii Muzycznej, i utytułowanym pianistą - jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, między innymi Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku
Dr Maciej Gdański jest pedagogiem i dziekanem gdańskiej Akademii Muzycznej, a przede wszystkim utytułowanym pianistą - jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, między innymi Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku
mat. Akademii Muzycznej w Gdańsku

O artyście:

Maciej Gański, urodzony w Gdańsku, ukończył z wyróżnieniem gdańską Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza. Jest również absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych Solistklasse w Danish National Academy of Music w klasie prof. Christiny Bjørkøe. Na gdańskiej uczelni uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Swoje umiejętności doskonalił, współpracując z tak wybitnymi osobowościami świata muzycznego jak m.in.: Philippe Entremont, Eugen Indjic, Andrzej Jasiński, Lee Kum-Sing, Wiera Nosina, Ewa Pobłocka czy Bernard Ringeissen.

Jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus (Dania) i wielu innych. Otrzymał liczne prestiżowe stypendia polskie i zagraniczne, m.in. Rządu Duńskiego, Ministra Kultury (pięciokrotnie), Programu Młoda Polska, Prezydenta Miasta Gdańska (czterokrotnie), Marszałka Województwa Pomorskiego. Za swoją działalność artystyczną otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

Wystąpił na kilkuset koncertach, m.in. w Japonii, USA, Chinach, Egipcie, Francji, Danii, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech, na Litwie, Ukrainie, Białorusi oraz w wielu miastach Polski. Ma w swoim dorobku dwie płyty CD. Album solowy zatytułowany Liszt Transcriptions stał się częścią składową jego pracy doktorskiej pt. Transkrypcje pieśni i oper w twórczości Ferenca Liszta spotkał się ze znakomitymi recenzjami, m.in. Kevina Kennera i Antoniego Wita.

Oprac. AO

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury