• Start
  • Wiadomości
  • Portret prezydenta trafił do zbiorów Muzeum Gdańska. Fundatorem jest Mariusz Grzęda

Portret Pawła Adamowicza trafił do zbiorów Muzeum Gdańska. Fundatorem jest Mariusz Grzęda

W poniedziałek, 13 stycznia br., w Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta odbyła się prezentacja portretu śp. Pawła Adamowicza autorstwa Anny Wypych-Klimowskiej. Obraz trafił do zbiorów Muzeum Gdańska, gdzie można go od dziś oglądać wraz z innymi pamiątkami po prezydencie.
14.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Portret śp. Pawła Adamowicza w pracowni artystki
Portret śp. Pawła Adamowicza w pracowni artystki
fot. Anna Wypych, mat. Muzeum Gdańska

 

Anna Wypych-Klimowska to gdańszczanka i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych. Obraz olejny o wymiarach 100 cm na 70 cm jej autorstwa, przedstawia śp. Pawła Adamowicza podczas spaceru ulicą Długą. 

- W czasach studiów na ASP wielokrotnie mijałam Pawła Adamowicza idącego do pracy, czy na kolejne spotkania – mówi Anna Wypych-Klimowska. - Zapamiętałam go jako człowieka energicznego, w ciągłym ruchu, otwartego i spokojnego. Zawsze wyróżniał się z tłumu i takim chciałam go pokazać. Jest to portret oficjalny, realistyczny, ale uważne oko dostrzeże ukryte na pierwszy rzut oka detale - błysk w oku, ukryte daty i inne symbole, które kontrastują z tłem panoramy ulicy Długiej.

Fundatorem portretu jest Mariusz Grzęda, lokalny przedsiębiorca zrzeszony w Pracodawcach Pomorza.

Autorka pozuje z dziełem - Anna Wypych-Klimowska i portret prezydenta Pawła Adamowicza
Autorka pozuje z dziełem - Anna Wypych-Klimowska i portret prezydenta Pawła Adamowicza
fot. Anna Wypych, mat. Muzeum Gdańska


Dzieło Anny Wypych-Klimowskiej dołączy do wystawy zatytułowanej „Biurko Prezydenta”, która powstała kilka miesięcy po morderstwie włodarza gdańska, a składa się z pamiątek po nim. Są tam m.in. osobisty kalendarz prezydenta zawierający daty spotkań oraz jego ulubione książki.

Wystawa prezentowana jest w salach wystawowych w Małej Sali Rady w Ratuszu Głównego Miasta.

- Od setek lat w Ratuszu Głównego Miasta gromadzono i pokazywano następnym pokoleniom portrety włodarzy miasta - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - One zaginęły w czasie II wojny światowej. Rok po zamachu na śp. Pawła Adamowicza wraz z wieloma współpracownikami zmarłego Prezydenta Gdańska, w tym inicjatorów przekazania obrazu do zbiorów naszego Muzeum, mogliśmy powrócić do dawnej tradycji. W nadchodzących latach ekspozycja o prezydencie Adamowiczu ma zostać poszerzona o nowe pamiątki, które Muzeum Gdańska sukcesywnie przekazują instytucje, stowarzyszenia i osoby prywatne. 

Portret  trafił do zbiorów muzeum dzięki inicjatywie Pracodawców Pomorza i fundatorowi, lokalnemu przedsiębiorcy - Mariuszowi Grzędzie. 

Podczas uroczystości, prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki, który był inicjatorem przekazania portretu do zbiorów miejskiego muzeum, podkreślił zasługi tragicznie zmarłego włodarza miasta dla środowiska przedsiębiorców. Zastępca Prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, który był wieloletnim współpracownikiem śp. Pawła Adamowicza, przypomniał zasługi dla tworzenia wspólnoty, a brat – Piotr Adamowicz – podziękował artystce za włożoną pracę, doceniając realizm portretu oraz jego pogodny charakter.

WIĘCEJ

ECS. Łzy wzruszenia i uśmiech przez łzy - po premierze książki Katarzyny Żelazek „Śmierć prezydenta”

Zobacz, jak media relacjonują uroczystości związane z rocznicą śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór