PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Porto, Mediolan i Gdańsk - trzy najatrakcyjniejsze turystycznie miasta Europy w 2017 roku!

Porto, Mediolan i Gdańsk - trzy najatrakcyjniejsze turystycznie miasta Europy w 2017 roku!
European Best Desination to internetowy plebiscyt na najatrakcyjniejsze turystycznie miasto Europy. W tegorocznej edycji, która zakończyła się w połowie lutego, oddano łącznie prawie pół miliona głosów, w tym 47 tys. na Gdańsk. Nasze miasto okazało się atrakcyjniejsze m.in. od Amsterdamu, Aten, Berlina, Londynu, Mediolanu, Porto, Pragi, Rzymu i Wiednia.

Gdańsk na stronie konkursu European Best Destination
Gdańsk na stronie konkursu European Best Destination
fot. www.europeanbestdestinations.com

European Best Destinations to europejska organizacja turystyczna z siedzibą w Brukseli, powołana do promocji kultury i turystyki w Europie. Od ośmiu lat portal organizuje głosowania na najlepsze europejskie miasto jako kierunek podróży.

Kandydaci do tytułu „European Best Destination” wyłaniani są na podstawie badań Eurostatu dotyczących turystyki w Europie oraz danych o popularności i reputacji miast w internecie. Przez trzy tygodnie internauci głosowali na miasta spośród 20 kandydatów, wśród których były m.in. Amsterdam, Ateny, Bazylea, Berlin, Londyn, Madryt, Mediolan, Paryż, Porto, Praga, Rotterdam, Rzym, San Sebastian, Stari Grad i Wiedeń. Jako jedyne miasto z Polski wytypowano Gdańsk, który debiutował w tym plebiscycie.    

Nominacja naszego miasta to nie przypadek. Latem ubiegłego roku Gdańsk odwiedziło blisko 770 tys. gości z całego świata, a średnia ocena z pobytu u nas to aż 8,8/10 punktów. 

fot. www.gdansk.pl


Najatrakcyjniejszym turystycznie miastem Europy w 2017 roku uznano portugalskie Porto. Na drugim miejscu znalazł się włoski Mediolan, na trzecim nasz Gdańsk! 

Łącznie w trwającym trzy tygodnie plebiscycie oddano 426 859 głosów z ponad 170 krajów, z czego prawie 47 tys. na Gdańsk (na zwycięskie Porto blisko 140 tys.)

Do głosowania na Gdańsk zachęcały m.in. Uniwersytet Gdański, Lechia Gdańsk, Ambasada RP w Londynie, Moskwie, Ankarze, Buenos Aires, Santiago de Chile i wiele innych, Konsulat RP w Hamburgu i Nowym Jorku, organizacja polonijna w Nowej Zelandii, Polska Organizacja Turystyczna i większość jej ośrodków zagranicznych oraz oczywiście portal www.gdansk.pl. 

SPRAWDŹ wyniki plebiscytu


Na Gdańsk chętnie głosowali internauci z Danii, Norwegii, Niemiec, Portugalii, Hiszpanii a nawet Japonii.

O Gdańsku napisano m.in., że jest wyjątkowy, niepodobny do żadnego innego miasta (inne co najwyżej przypominają Gdańsk), ma ponad tysiącletnią tradycję, jest wyjątkowo położony. Posiada mnóstwo tajemnic, ma własny niepowtarzalny klimat. 

Zaznaczono też, że Gdańsk w plebiscycie na najatrakcyjniejsze miasto roku startował po raz pierwszy i od razu uplasował się na bardzo wysokim trzecim miejscu. 


Wszystkim za oddane głosy dziękował Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
 oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl