PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Więcej pasażerów i większe dochody. Rekordowy 2019 r. w Porcie Lotniczym Gdańsk

Więcej pasażerów i większe dochody. Rekordowy 2019 r. w Porcie Lotniczym Gdańsk
Władze Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy podsumowały ubiegły rok. To był najlepszy rok w historii przedsiębiorstwa. Zanotowało ono rekordy zarówno w liczbie obsłużonych pasażerów, przewozów cargo, jak i w wynikach finansowych.
Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


W grudniu Port Lotniczy Gdańsk świętował wizytę 5 milionowego pasażera. Dziś wiadomo, że w całym 2019 roku pasażerów było w sumie 5 376 120 pasażerów przylatujących i odlatujących z Gdańska.

- To bardzo ważna informacja dla nas, że pasażerowie coraz chętniej wybierają Gdańsk jako cel swoich podróży i że dobra sytuacja gospodarcza oraz coraz lepsza oferta turystyczna Pomorza mają bezpośredni wpływ na zwiększający się ruch pasażerski na naszym lotnisku – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

W Porcie Lotniczym Gdańsk rok 2019 r. był rekordowy
W Porcie Lotniczym Gdańsk rok 2019 r. był rekordowy
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Prezes Portu Lotniczego Gdańsk szacuje, że rekord sześciu milionów pasażerów padnie w 2021 r.

pasazeery

 

W 2019 roku z gdańskiego lotniska samoloty wykonały w sumie 48 882 operacji startów i lądowań, najwięcej w historii firmy. Port Lotniczy Gdańsk w 2019 roku osiągnął rekordowy wynik w przewozach towarów. W okresie od stycznia do grudnia wyniósł on 6.887 ton.

tablica-statystZa liczbami pasażerów i operacji lotniczych podążają też zyski finansowe Portu Lotniczego Gdańsk. W roku 2019 były one rekordowe. Jeszcze – jak zastrzegają władze spółki - nie zweryfikował ich biegły rewident, ale już można stwierdzić, że zysk netto wyniósł 49 938 000 zł (wzrost o prawie 540% w stosunku do roku 2018).

 

finanse


Ekonomiści od dłuższego czasu prognozują, że w tym roku powinniśmy się spodziewać spowolnienie gospodarczego. Czy ten finansowy wynik uda się utrzymać w przyszłym roku?

- Nie widzę tego na lotnisku. Dalej planuję 5-8% wzrost ruchu pasażerskiego. Nie widzę żadnych spadków w komercyjnych wynikach naszych sklepów, parkingów i wszystkich poszczególnych rodzajach działalności, gdzie pasażerowie zostawiają nam pewien procent od obrotu. Rewelacyjnie ekonomicznie działa komercyjna strefa wolnocłowa. Patrzę na rynek czarterowy i rozmawiam z touroperatorami, którzy też widząc spokój w całej Europie i na świecie nie zauważają spadków, a mają nawet wzrosty sprzedaży. Chcą nawet uruchamiać nowe kierunki czarterowe. Nie widzę, nawet gdybym bardzo chciał, żadnych znaków, które kazałyby mi ciągnąć prognozy w dół - mówi prezes Tomasz Kloskowski.

Dobra kondycja finansowa Portu Lotniczego Gdańsk daje możliwości realizacji rozpoczętych w 2019 roku dużych i rozwojowych inwestycji. Port rozbudowuje Terminal Pasażerski T2 o pirs zachodni i buduje biurowiec Alpha. Zgodnie z umową, realizacja pirsu powinna się zakończyć w trzecim kwartale 2021 roku. Inwestycję prowadzi Korporacja Budowlana Doraco za ponad 255 mln zł netto. Biurowiec Alpha ma być realizowany do trzeciego kwartału 2021 roku przez firmę HOCHTIEF Polska za prawie 66 mln zł netto. To pierwszy z siedmiu obiektów biurowych w ramach Airport City Gdańsk.

Czytaj też: Startuje Airport City Gdańsk. Umowa na budowę pierwszego biurowca podpisana


W 2019 roku pasażerowie zyskali nowe ciekawe połączenia realizowane przez nowych przewoźników. Wiosną wystartowały loty z Gdańska do Zurychu realizowane przez linie lotnicze SWISS, a jesienią do Dusseldorfu z Eurowings.

Zobacz relację z pierwszego lądowania z Zurychu:Najpopularniejszym kierunkiem podróży w 2019 roku z Portu Lotniczego Gdańsk był Londyn. W siatce jest 88 połączeń z Gdańska do 71 portów lotniczych w 22 krajach. W rozkładzie wiosennym i letnim 2020 pojawi się 5 nowych połączeń: do Zadaru w Chorwacji, Kalamaty w Grecji, Bari we Włoszech, Zaporoża na Ukrainie i Burgas w Bułgarii. Linia Norwegian uruchomi swoje niskokosztowe połączenia do Kopenhagi, Trondheim, Helsinek, Göteborga i Sztokholmu.

destynacje


W tym roki Port Lotniczy stanie przed dwoma ogromnymi wyzwaniami logistycznymi. 27 maja 2020 roku do Gdańska przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy kibiców piłkarskich na mecz finałowy Ligi Europy na stadionie Energa. Port Lotniczy Gdańsk będzie gotowy na obsłużenie dodatkowych nawet 100 samolotów z fanami futbolu. Natomiast w 20 czerwca 2020 wystartuje kolejny Skywayrun do udziału w nocnym biegu po drodze startowej lotniska organizatorzy zapraszają 5 tysięcy biegaczy (zapisy na pakiety startowe zaczęły się 16 stycznia 2020).

Siatka połączeń w 2020 r.:


Billund, Aberdeen, Doncaster–Sheffield, Edynburg, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Barcelona-El Prat, Paryż-Beauvais, Kutaisi, Eindhoven, Rejkiawik-Keflavik, Brema, Dortmund, Hamburg, Kolonia-Bonn, Alesund, Bergen, Bodo, Haugesund, Kristiansand, Molde, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Stavanger, Tromso, Trondheim, Göteborg, Malmo, Sztokholm–Skavsta, Turku, Charków, Kijów, Lwów, Odessa, Zaporoże, Bari, Mediolan-Bergamo, Wiedeń (Wizz Air);

Ateny, Kalamata, Belfast, Birmingham, Bristol, Edynburg, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Manchester, Newcastle, Alicante, Baracelona-Reus, Dublin, Cork, Malta, Oslo-Torp, Aarhus, Kopenhaga, Kraków, Wrocław, Göteborg, Sztokholm–Skavsta, Vaxjo, Kijów, Odessa, Mediolan-Bergamo, Piza, Hamburg, Burgas, Zadar (Ryanair);

Kopenhaga, Oslo-Gardermoen, Sztokholm-Arlanda (SAS); Frankfurt, Monachium (Lufthansa); Amsterdam (KLM); Kraków, Warszawa (LOT); Helsinki (Finnair); Dusseldorf (Eurowings), Bergen, Oslo-Gardermoen, Trondheim, Helsinki, Kopenhaga, Göteborg, Sztokholm-Arlanda, (Norwegian), Ryga (airBaltic), Zurych (SWISS).


Zobacz pełną pełną prezentację wyników 2019r.


Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze