Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Port Lotniczy Gdańsk dobrze rozpoczął lot w kierunku 5 mln pasażerów

Pierwszy kwartał 2018 r. to dla gdańskiego lotniska ciągłe pasmo wzrostu liczby obsłużonych pasażerów. W porównaniu z początkiem roku ubiegłego z usług portu skorzystało o 11,8 proc. więcej podróżnych.

Port Lotniczy Gdańsk dobrze rozpoczął lot w kierunku 5 mln pasażerów
A
A
data publikacji: 14 kwietnia 2018 r.
Wnętrze terminala pasażerskiego Portu Lotniczego Gdańsk
Wnętrze terminala pasażerskiego Portu Lotniczego Gdańsk
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Liczba pasażerów w analizowanych miesiącach kształtowała się następująco:

  • w styczniu obsłużono 320 614 pasażerów, wzrost o 11 proc. w porównaniu do stycznia 2017 roku,
  • w lutym - 310 384 pasażerów, wzrost o 11,7 proc. w porównaniu do lutego 2017 roku,
  • w marcu - 351 877 pasażerów, wzrost o 12,6 proc. w porównaniu do marca 2017 roku.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
mat. prasowe

- Postawiliśmy sobie bardzo ambitne wyzwanie, jakim jest obsłużenie w ciągu 2018 roku pięciu milionów pasażerów - przypomina Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. - Pierwszy kwartał z blisko milionem pasażerów i wzrostem na poziomie 11,8 proc., to dobry krok w stronę przekroczenia tego progu.

Dwucyfrowe wzrosty procentowe w pierwszym kwartale to nie tylko zasługa bardzo dobrych wyników na zagranicznych połączeniach regularnych, ale także doskonała koniunktura lotów czarterowych. W tym sektorze lotnisko “poszybowało w górę” głównie dzięki powrotowi turystów do krajów arabskich, utrzymaniu w zimowej siatce połączeń z turecką Antalyą i zwiększeniu zainteresowania wypoczynkiem na Teneryfie (łącznie niemal 55 proc. wzrost).

Warto zaznaczyć, że dynamicznie rozwija się także ruch cargo - od początku roku zanotował ponad 35 proc. wzrost.

Jedyną rysą na rosnących statystykach są połączenia krajowe, które po wycofaniu się pod koniec ubiegłego roku linii Ryanair z trasy do Warszawy, wykazują spadek.

- Jestem jednak przekonany, że nowe połączenia. Zarówno te już uruchomione do Lwowa i Rygi, jak i startujący w kwietniu Wiedeń, a w maju Ateny, przyniosą nam wzrost dynamiki ruchu pasażerskiego w kolejnym kwartale - tłumaczy Tomasz Kloskowski

PASAŻEROWIE REJSÓW NIEREGULARNYCH W I KWARTALE 2018

 

W sezonie letnim w ruchu regularnym z Gdańska można polecieć do:

 

Helsinek (Finnair)

Amsterdamu (KLM)

Warszawy, Krakowa, Tel Awiwu (PLL LOT)

Frankfurtu, Monachium (Lufthansa)

Oslo (Norwegian)

Aarhus, Alicante, Aten, Belfastu, Birmingham, Bristolu, Cork, Dublina, Edynburga, Ejlatu, Krakowa, Kijowa, Leeds Bradford, Londynu Stansted, na Maltę, Manchesteru, Mediolanu Bergamo, Neapolu, Newcastle, Oslo Torp, Pizy, Sztokholmu-Skavsta, Tel Awiwu, Vaxio, Wrocławia (Ryanair).

Bergen, Kopenhagi, Oslo i Sztokholmu Arlandy (SAS)

Aberdeen, Alesund, Barcelony, Bergen, Billund, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Eindhoven, Goteborga, Hamburga, Haugesund, Kijowa, Kolonii/Bonn, Kristiansand, Liverpoolu, Lizbony, Londynu Luton, Lwowa, Malme-Sturup, Mediolanu-Bergamo, Oslo Torp, Paryża-Beauvais, Rejkjawiku, Stavanger, Sztokholmu-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku oraz Wiednia i Wilna (WizzAir).

Rygi (airBaltic)

 

W sezonie letnim w ruchu czarterowym z Gdańska można polecieć do:

Malagi, Antalyi, Bodrum, Bourgas, Korfu, Chanii, Dalaman, Dubrownika, Girony, Heraklionu, Majorki, Salonik, Warny, Katanii, Hurgady, Tirany (nowość!), Tunezji (nowość!), Sewilli (nowość!), Almerii (nowość!) oraz na Kos, Zakyntos, Rhodos, Fuertaventurę, Teneryfę.

 

oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl