PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Plaża dla Portu Gdańsk? Prezydent Adamowicz proponuje “Pakt dla Stogów”
Plaża dla Portu Gdańsk? Prezydent Adamowicz proponuje “Pakt dla Stogów”
- Rozumiem niepokój mieszkańców Stogów - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i proponuje pakt na rzecz tej dzielnicy. Na czym miałby on polegać? Po pierwsze: na próbie przekonania mieszkańców przez rząd i Port Gdańsk, że rozbudowa terminala kontenerowego jest również w ich interesie. Po drugie: na zainwestowaniu dużych państwowych pieniędzy w rozwój dzielnicy.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz proponuje 'Pakt dla Stogów'
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz proponuje 'Pakt dla Stogów'
Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

Już w ubiegłym tygodniu Biuro Rozwoju Gdańska i Wiesław Bielawski - zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej - zaprosili radnych miejskich na spotkanie w sprawie planów rozwojowych Portu Gdańsk. Zaplanowano je na poniedziałek, 9 kwietnia, o godz. 17., w siedzibie BRG.

Sprawa możliwości rozwojowych Portu Gdańsk w perspektywie najbliższych 30 lat była już konsultowana przez BRG na forum publicznym w ramach kończących się prac nad studium rozwoju urbanistycznego Miasta Gdańska. Plany, jakie dopuszcza w tej chwili Miasto, obejmują jedynie część terenów postulowanych przez Port Gdańsk i to wyłącznie w ramach granic administracyjnych Portu, jakie określił w 2012 r. minister transportu. W sumie pod potrzeby rozbudowy infrastruktury portowej mogłoby być wykorzystane ok. 50 hektarów gruntów na Stogach - w tym 10 ha, to 465-metrowy pas plaży i wydm liczony od ogrodzenia portu w kierunku wschodnim, gdzie znajduje się główne wejście na plażę. Tak więc plaża na Stogach nie uległaby likwidacji, ale ograniczeniu od strony zachodniej, gdzie po sąsiedzku funkcjonuje terminal kontenerowy DCT.

Plaża na Stogach, w tle terminal kontenerowy DCT
Plaża na Stogach, w tle terminal kontenerowy DCT
fot. Mateusz Ochocki / KFP

Za pośrednictwem Biura Rozwoju Gdańska sprawy rezerwy terenowej pod ewentualną rozbudowę portu konsultowane były zarówno z Radą Dzielnicy Stogi (wyraziła sprzeciw wobec możliwości rozbudowy terminala kontenerowego na plażę), jak i zainteresowanymi mieszkańcami. “Afera” zrobiła się dopiero po zaproszeniu przez BRG radnych miejskich na wspomniane spotkanie informacyjne o perspektywach rozbudowy Portu Gdańsk. Mieszkańcy masowo zaczęli komentować sprawę w mediach społecznościowych, aktywiści miejscy na Stogach przystąpili do akcji zbierania podpisów przeciwko przejęciu plaży pod rozbudowę terminala kontenerowego. W dzielnicy pojawiły się plakaty zachęcające do udziału w poniedziałkowym spotkaniu w BRG.

Na Stogach ktoś mobilizuje mieszkańców przy pomocy plakatów z hasłem 'Chcą nam zabrać plażę', co jest dużym uproszczeniem problemu, który dopiero należy przeanalizować
Na Stogach ktoś mobilizuje mieszkańców przy pomocy plakatów z hasłem 'Chcą nam zabrać plażę', co jest dużym uproszczeniem problemu, który dopiero należy przeanalizować
FB Magdaleny Wiszniewskiej

Prezydent Paweł Adamowicz mówi: - Mieszkańcy Stogów byli konsultowani, byli informowani, ale to nie wystarcza. Oni czują niepokój, że rozwój Portu Gdańsk na Stogach odbywa się ich kosztem. Takie jest ich odczucie, ja nie oceniam, czy ono jest prawdziwe, czy nieprawdziwe, ale jest takie odczucie. Dlatego jako prezydent Miasta Gdańska występuję z pomysłem, aby powstał “Pakt dla Stogów”.

POSŁUCHAJ NA CZYM WEDŁUG PREZYDENTA PAWŁA ADAMOWICZA MIAŁBY POLEGAĆ “PAKT DLA STOGÓW”:

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl