• Porażka Polaków na zakończenie turnieju. Ale znakomity Przemysław Odrobny w bramce

Niedziela, 11 listopada, był ostatnim dniem turnieju EIHC o Puchar z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Reprezentacja Polski na zakończenie w hali Olivia przegrała z Austrią 0:2. Tylko 0:2, bo w bramce świetnie spisywał się Przemysław Odrobny, bramkarz TatrySki Podhale Nowy Targ, wychowanek Stoczniowca Gdańsk.
11.11.2018
Austriacy bardzo często byli pod bramką Przemysława Odrobnego

Przemysław Odrobny ma 33 lata, urodził się w Gdańsku, jest wychowankiem Stoczniowca. W reprezentacji gra - z małymi przerwami - od ponad 10 lat. Zdobywał medale mistrzostw Polski, dwukrotnie (2009, 2011) był laureatem "Złotego kija", plebiscytu na najlepszego polskiego hokeistę.

W pierwszych dwóch meczach gdańskiego turnieju Odrobny nie grał, bo selekcjoner reprezentacji Tomek Valtonen chciał sprawdzić dwóch innych bramkarzy. Na lód wyjechał przeciwko Austriakom w niedzielę, 11 listopada. I bronił znakomicie.

Rywale od początku natarli na polską bramkę. Odrobny łapał i odbijał wszystko co leciało w jego stronę, raz nawet rzucił się na krążek niczym bramkarz piłkarski. Dzięki wychowankowi Stoczniowca udało się przetrzymać nawet kilkudziesięciosekundowy okres gry w osłabieniu dwóch zawodników. W pierwszej tercji Austriacy oddali aż 23 strzały, Polacy tylko 9.

W drugiej tercji Odrobny nadal miał dużo pracy, dwoił się i troił, ale dwukrotnie musiał wyciągać krążek z siatki. Po raz pierwszy w 23. minucie, gdy Kewin Macierzynski dobijał po paradzie polskiego bramkarza, po raz drugi w 28. minucie, gdy na listę strzelców wpisał się Daniel Oberkofler, który rozgrywał setny mecz w reprezentacji Austrii.

W ostatniej części meczu biało-czerwoni walczyli o kontaktową bramkę, z kolei rywale walczyli o podwyższenie wyniku. Ani jednym ani drugim nie udało się zdobyć gola.

Odrobny i Oberkofler zostali wybrani najlepszymi zawodnikami meczu. Austria wygrała cały turniej, Polacy zajęli ostatnie miejsce.

Przemysław Odrobny został wybrany najlepszym zawodnikiem meczu

Polska - Austria 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

0:1 Macierzynski - Kristler, Wukovits 22:39

0:2 Oberkofler - Haudum 27:48

Polska: Odrobny - Michałowski, Gimiński, Bepierszcz, Nalewajka, Paś - Jaśkiewicz, Ziółkowski, Nalewajka, Neupauer, Malicki - Horzelski, Kostek, Marzec, Krężołek, Przygodzki - Radzieńciak, Jarosz, Jeziorski, Paszek, Gościński

Austria: Madlener - Strong, Unterweger, Haudum, Oberkofler, Lebler - Peter, Hackl, Schneider, Nissner, Gandahl - Vallant, Kirschlager, Macierzynski, Wukovits, Kristler - Wolf, Payr, Rrucker, Baumgartner, Richter