PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Popisz Się Talentem - największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Weź udział do 28 kwietnia
Popisz Się Talentem - największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Weź udział do 28 kwietnia
„Popisz się talentem” to organizowany przez wydawnictwo Nowa Era konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych. Nagrodą jest debiut w prawdziwej książce. Dochód ze sprzedaży książki przekazany zostanie na rzecz Fundacji Mam Marzenie. Prace przyjmowane są do 28 kwietnia.
„Popisz się talentem” to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce i niepowtarzalna szansa, by zadebiutować już w młodym wieku
„Popisz się talentem” to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce i szansa, by zadebiutować już w młodym wieku
mat. organizatora
 
To już 3. edycja konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Dla uczestników udział w nim jest przede wszystkim wspaniałą przygodą, ale to również świetna okazja, aby zmotywować dzieci i młodzież do pisania oraz dać im szansę na prawdziwy literacki debiut pod okiem fachowców. Główną nagrodą dla laureatów jest bowiem publikacja zwycięskich opowiadań w prawdziwej książce - profesjonalnie zredagowanej i ilustrowanej.
 
Nic więc dziwnego, że co roku w konkursie bierze udział kilka tysięcy uczniów z całego kraju. Podczas poprzedniej edycji laureatkami zostały m.in dwie uczennice z Pomorza, w tym również z Gdańska, których prace zostały dostrzeżone wśród 5 tys. nadesłanych. 
 
Tegoroczna edycja już trwa - organizatorzy czekają na opowiadania.
 
- W tym roku zapraszamy dzieci do napisania o swoich największych marzeniach. Jury konkursowe wybierze 30. laureatów, których opowiadania zostaną opublikowane w prawdziwej książce. Opowiadania można zgłaszać do 28 kwietnia - zachęca Małgorzata Jankowska, specjalista ds. PR i komunikacji w wydawnictwie Nowa Era, i członek jury konkursu.
 
Zadaniem uczniów, którzy chcą wziąć udział w konkursie, jest napisanie opowiadania o ich wizycie w „Punkcie spełniania marzeń”. O spełnienie jakich marzeń poproszą? Co może się w związku z tym wydarzyć? To już zależy tylko od ich inwencji i wyobraźni. Opowiadania o objętości nie większej niż 500 słów (2800 znaków bez spacji) należy zgłosić w wymaganym terminie za pośrednictwem strony www.nowaera.pl/popiszsietalentem. Tam można również znaleźć pełen tekst zadania konkursowego, regulamin oraz wskazówki i podpowiedzi od organizatorów, które z pewnością ułatwią pracę nad opowiadaniem. 
 
- Dotychczasowe edycje konkursu „Popisz się talentem” pokazały, że w każdym zakątku naszego kraju mieszkają dzieci, w których drzemie prawdziwy talent literacki. Trzeba tylko pozwolić mu zaistnieć. Dlatego naszym celem jest wsparcie uczniów - tak, by zechcieli spróbować swoich sił i odważyli się sięgnąć po pióro - dodaje Jankowska. - Najbardziej liczy się dla nas sam pomysł na opowiadanie, ale żeby pomóc uczestnikom konkursu, na naszej stronie internetowej publikujemy również szereg praktycznych porad na temat pisania.
 
Laureatów konkursu poznamy już 3 czerwca. Jesienią natomiast ukaże się książka ze zwycięskimi opowiadaniami. Co ważne, cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na rzecz Fundacji Mam Marzenie, która spełnia marzenia dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu.
 
- O czym marzą dzieci? Przez ponad 15 lat istnienia Fundacji Mam Marzenie, przekonaliśmy się, że ich wyobraźnia nie zna granic! Przed nami stoi ważne zadanie, aby te marzenia urzeczywistniać. Cieszymy się, że pomoże nam w tym konkurs „Popisz się talentem” i książka z opowiadaniami o marzeniach dzieci - komentuje Wiesia Borysiak z Fundacji Mam Marzenie.
 
Nadesłane opowiadania oceniać będzie kilkuosobowe jury, w skład którego wchodzą: przedstawiciele Polskiej Sekcji IBBY, magazynu literackiego dla dzieci „Świerszczyk”, Wydawnictwa Nowa Era oraz twórcy książek dla dzieci: Monika Hałucha, Małgorzata Jankowska Małgorzata Węgrzecka i Rafał Witek.
 
Prace konkursowe można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej: www.nowaera.pl/popiszsietalentem2019/zgloszenie, między 2 a 28 kwietnia. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych - dla klas 1-4 oraz 5-8. 
 
Wydawnictwo Nowa Era stworzyło konkurs „Popisz się talentem” w 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce.  Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Do tej pory ukazały się dwie książki z opowiadaniami laureatów konkursu: „Ukryte światy” (2017) i „Tajemnicza wyprawa” (2018). Od pierwszej edycji konkursu zasadą wydawnictwa Nowa Era jest, by cały dochód ze sprzedaży książek pokonkursowych przekazywany był na szlachetny cel, związany ze wspieraniem talentów polskich dzieci. 
Patronem honorowym konkursu jest Polska Sekcja IBBY.
 
 
oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl