• Start
  • Wiadomości
  • Ponad 400 haseł, zdjęcia, reprodukcje dokumentów - dziś spotkanie z autorami „Gniazda gryfa”

Ponad 400 haseł, zdjęcia, reprodukcje dokumentów - w środę spotkanie z autorami „Gniazda gryfa”

O Gdańsku, Kaszubach i „Gnieździe gryfa. Słowniku kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury” pod redakcją prof. dr hab. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego będzie można porozmawiać z autorami kompendium w środę, 22 września, w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Wstęp wolny. Na miejscu będzie można zaopatrzyć się w egzemplarz wyjątkowej publikacji.
22.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Frontowa strona okładki książki „Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury”, wydanej przez Instytut Kaszubski
Frontowa strona okładki książki „Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury”, wydanej przez Instytut Kaszubski
mat. Instytutu Kaszubskiego

 

WiMBP. Książka w roli głównej. Trzy spotkania z fascynującymi opowieściami i autorami

 

- Staraliśmy się stworzyć kompendium o akademickim standardzie, wykorzystujące najnowszą wiedzę o Kaszubach, ale jednocześnie napisane w sposób bardzo przystępny. Dzięki temu to jest książka dla wszystkich, którzy interesują się Kaszubami i Pomorzem - zarówno dla ucznia czy studenta, jak i nauczyciela; dla samorządowca, dziennikarza, regionalisty, muzealnika, czy po prostu miłośnika Kaszub i naszego regionu - mówi prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, pod którego redakcją ukazał się w tym roku tytuł „Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury”.

Premiera książki odbyła się w maju, a w środę, 22 września, będzie okazja, by posłuchać, jak powstawała, oraz porozmawiać z jej autorami. Za publikacją stoi nie tylko redaktor tomu i kierownik naukowy projektu prof. dr hab. Obracht-Prondzyński - ceniony socjolog i antropolog, historyk zaangażowany w popularyzację kultury kaszubskiej, ale aż dziesięciu innych autorów, reprezentujących różne dyscypliny, ośrodki naukowe oraz pokolenia: prof. UG dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk (Uniwersytet Gdański), prof. dr hab. Józef Borzyszkowski (Uniwersytet Gdański), dr hab. Witosława Frankowska (Akademia Muzyczna w Gdańsku), prof. dr hab. Daniel Kalinowski (Akademia Pomorska w Słupsku), dr Katarzyna Kulikowska (Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach), prof. UG dr hab. Anna Kwaśniewska (Uniwersytet Gdański), dr Magdalena Lemańczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN w Warszawie), dr Justyna Pomierska (Uniwersytet Gdański), dr Tomasz Rembalski (Uniwersytet Gdański) oraz prof. dr hab. Miloš Řezník (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie).

- Wspólnymi siłami udało nam się zgromadzić najnowszą wiedzę, podaną w bardzo atrakcyjny sposób, nie tylko jeśli chodzi o słowo. Zadbaliśmy o piękną stronę wizualną kompendium, zawarliśmy w nim setki zdjęć, reprodukcje dokumentów, okładek, a nawet nut, ilustracje, indeksy osobowe i graficzne, oraz obszerną bibliografię. Przy pracy nad książką stale myśleliśmy o tym, aby dla czytelnika była nie tylko bardzo przydatna, ale także bardzo przyjazna - dodaje prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński.

Książka jest efektem 5-letniego projektu badawczego zrealizowanego w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Na ponad 700. stronach znalazło się przeszło 400 haseł dotyczących kaszubskich symboli i mitów, pamięci, świata wyobrażonego, tradycji itd.

Spotkanie z autorami kompendium „Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury” odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35), o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku