Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ponad 100 milionów złotych na rozwój gdańskiej edukacji!

Połowa z tej kwoty przeznaczona zostanie na rozwój szkół zawodowych, by stały się atrakcyjnym magnesem przyciągającym młodych ludzi. 50 mln złotych trafi też do tzw. szkół ogólnych, czyli podstawówek i szkół średnich. Na co konkretnie przeznaczone zostaną pieniądze?

Ponad 100 milionów złotych na rozwój gdańskiej edukacji!
A
A
data publikacji: 09 listopada 2016 r.

Szkoły zawodowe, w tym gdańskie Szkoły Łączności, zostaną unowocześnione. By stały się bardziej atrakcyjne dla ucznia
Szkoły zawodowe, w tym gdańskie Szkoły Łączności, zostaną unowocześnione. By stały się bardziej atrakcyjne dla ucznia
Bartłomiej Borowczak/www.gdansk.pl

Ponad 50 milionów złotych zainwestowanych zostanie w rozwój dziewięciu gdańskich szkół zawodowych. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na

  • budowę pawilonu z laboratoriami i pracowniami dla Zespołu Szkół Morskich (jakich nie powstydziałaby się Akademia Morska)
  • modernizację warsztatów i pracowni szkolnej w Zespole Szkół Samochodowych
  • adaptację sal na pracownię techniczną dla przyszłych techników budownictwa okrętowego w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum
  • wyremontowanie budynku Zespołu Szkół Łączności i Bursa Gdańska


Gdańsk podpisał w środę, 9 listopada, umowę z Marszałkiem Województwa Pomorskiego na przekazanie wspomnianej kwoty na rozwój gdańskich zawodówek. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych. 

- Przy okazji pozyskiwania tych środków porządkowaliśmy system szkolnictwa zawodowego. Doprowadzamy do sytuacji, w której zawody nie dublują się w naszych szkołach. Dzięki temu dwie, trzy szkoły nie muszą walczyć o tego samego ucznia. Chcemy je z kolei uatrakcyjniać pod kątem wyposażenia. Tak, by młodzież, która przyjdzie do danej placówki na dzień otwarty, nie widziała w pracowni młotka, imadła czy starych zniszczonych plansz. Mają zobaczyć komputery, monitory dotykowe i inny nowoczesny sprzęt. Młodzi ludzie wybierają przecież zawód, na pierwszym etapie, wzrokiem - tłumaczy Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie.

Przyznane środki przeznaczone zostaną również na dokształcanie kadry nauczycielskiej oraz płatne staże dla uczniów szkół zawodowych.

Wszystkie inwestycje w gdańskich placówkach powinny być gotowe do końca 2018 r.


Gdańsk od blisko roku prowadził negocjacje w sprawie dofinansowania ze środków unijnych rozwoju edukacji. Miasto starało się o środki także na rozwój edukacji ogólnej. Umowa na ich przyznanie podpisana zostanie pod koniec listopada br. Ta kwota wyniesie także około 50 mln złotych.

Magistrat, zanim rozpoczął starania o te fundusze, zdiagnozował potrzeby dotyczące zajęć dodatkowych i szkoleń w każdej z gdańskich szkół. Badano jakich kompetencji brakuje dzieciom. Co ciekawe, okazało się że uczniowie mają problem z komunikacją i relacjami interpersonalnymi. Dzisiaj młodzi ludzie, zdaniem specjalistów, kojarzą relacje międzyludzkie głównie z ilością znajomych na Facebooku. Pojawia się problem, który później objawia m.in. w rozmowach z pracodawcami czy przyszłymi współpracownikami. Gdańska szkoła ma temu zapobiec, stąd pomysł na warsztaty ze specjalistami. Ale nie tylko.

50 mln złotych pozwoli też sfinansować zajęcia z języków obcych, ale też radzenia sobie ze stresem i prozawodowe (m.in. testy predyspozycji zawodowych). Uczniowie mają uczyć się nie tylko języka angielskiego, który wydaje się dziś podstawą, niemal na róni z językiem polskim. Pojawić mają się też zajęcia z innych językó, w tym coraz popularniejszego u nas – języka chińskiego. Z tych pieniędzy współfinansowane będzie także funkcjonowanie Centrum Rozwoju Talentów, mieszczące się w Olivia Business Centre, które prowadzi Urząd Pracy. Będą też zajęcia z tego... jak się uczyć.

Wszystkie one będą miały status dodatkowych, nieobowiązkowych. Będą bezpłatne. Zajęcia ruszają jeszcze w tym roku szkolnym, od drugiego semestru.-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora