Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Pomysł na weekend last minute. Jakie atrakcje czekają na Ciebie w Gdańsku

Ten kwietniowy weekend obfituje w rozrywkę i wydarzenia artystyczne. W Gdańsku mają miejsce się aż dwie premiery teatralne, na kinomanów czeka maraton z hiszpańskim filmem, a na melomanów - wirtuozerskie zakończenie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Ponadto przypominamy o trwających wystawach i koncertach, których nie można przegapić, szczególnie, jeśli jest się… fanem Harry’ego Pottera.

Pomysł na weekend last minute. Jakie atrakcje czekają na Ciebie w Gdańsku
A
A
data publikacji: 07 kwietnia 2017 r.

Marcin Miodek w spektaklu pt. Urodziny czyli ceremonie żałobne...
Marcin Miodek w spektaklu pt. Urodziny czyli ceremonie żałobne...
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

W piątek 7 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże (Gdańsk, ul. Targ Węglowy) odbędzie się premiera sztuki napisanej na 70. urodziny Teatru Wybrzeże: „Urodziny czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta”. Reżyserem spektaklu jest Adam Orzechowski, a wystąpią m.in. Dorota Androsz, Katarzyna Dałek, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Chys, Jerzy Gorzko, Mirosław Krawczyk, Krzysztof Matuszewski i Marek Tynda.

- To historia Teatru Wybrzeże w kilkunastu subiektywnych scenach, ale też próba dotknięcia teatru jako zjawiska niezależnego od miejsca i czasu, choć zawsze naznaczonego określonym miejscem i określonym czasem - mówi Radosław Paczocha, autor sztuki. - Jest to zatem historia lokalna, ale za to z ambicją wykraczającą poza lokalność, bo towarzyszy jej nadzieja, że opowiadając o jednym teatrze można również opowiedzieć o innych. Szczególnie, gdy dotyka się związków, jakie zachodzą na styku teatru i współczesnego mu życia politycznego i społecznego…

Piątkowa premiera odbędzie się o godz. 19. Bilety: 100 zł. Spektakl zobaczymy także w sobotę i w niedzielę 8-9 kwietnia, o godz. 18. Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł.

Więcej o spektaklu: Teatr Wybrzeże: “Ceremonie żałobne w czas radosnego święta” - premiera na 70. Urodziny.

Głównym bohaterem Baloniarzy jest mały niepokorny chłopiec, niebojący się podążać za swoimi marzeniami
Głównym bohaterem Baloniarzy jest mały niepokorny chłopiec, niebojący się podążać za swoimi marzeniami
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Premierę w ten weekend przygotował też Teatr Miniatura (Gdańsk, ul. Grunwaldzka 16). Na Scenie Kameralnej zobaczymy spektakl „Baloniarze” - przeznaczoną dla widzów od lat 5. opowieść inspirowaną stylistyką Tima Burtona.

Jej bohaterem jest mały chłopiec, który już w chwili narodzin wykrzykuje „nie!”. W miarę jak dorasta, swoją niepokorną postawą coraz bardziej sprzeciwia się otaczającej go rzeczywistości. W tej negacji kryje się jednak twórcza siła. Którejś nocy chłopiec unosi się nad ziemię, a w swojej sennej podróży natyka się na podniebne miasteczko. Mają tam wstęp wyłącznie ci, którzy nie boją się marzyć i których idee odmieniły świat.

Autorkami scenariusza są Sandra Szwarc oraz Joanna Zdrada, która również reżyseruje spektakl. Występują: Zofia Nather, Andrzej Żak i Magdalena Żulińska.

Premiera „Baloniarzy” odbędzie się w sobotę 8 kwietnia, o godz. 17. Bilety: 30 zł. Kolejny pokaz spektaklu odbędzie się o tej samej godzinie w niedzielę 9 kwietnia. Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 20 zł.

Więcej o spektaklu: Tim Burton w Teatrze Miniatura? Nowy spektakl inspirowany stylistyką słynnego amerykańskiego reżysera.

Kadr z filmu Ciało Anny Fritz
Kadr z filmu Ciało Anny Fritz
mat. prasowe

Weekend z Hiszpańskim Horrorem i nie tylko spędzimy natomiast w Kinie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197).

Od piątku do niedzieli 7-9 kwietnia kino proponuje trzy ciekawe horrory. W piątek o godz. 22.15 zobaczymy „Gniazdo ryjówek” w reżyserii Juanfera Andrésa i Estebana Roela - francusko-hiszpańską produkcję o cierpiącej na agorafobię krawcowej, która pogrąża się w świecie religijnych rytuałów.

W sobotę o godz. 21.45 zobaczymy „Ciało Anny Fritz” w reżyserii Hèctora Hernándeza Vicensa - hiszpański film, w którym nagła śmierć młodej gwiazdy filmowej na zawsze zmienia życie pracownika prosektorium i jego dwóch kolegów.

Niedziela natomiast upłynie pod znakiem „Ścieżki zła” w reżyserii Miguela Ángela Toledo. To opowieść o małżeństwie, które chcąc ratować gasnące uczucie, postanawia wraz z siedmioletnim synkiem spędzić Boże Narodzenie w malowniczej, zagubionej w górskich ostępach chatce. Ich jedynym gościem jest Samuel, mieszkaniec okolicznej wsi. Rozkwitająca między nim a żoną przyjaźń ściąga na nich oboje ogromne nieszczęście. Początek filmu o godz. 21.45.

Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8-10 zł.

Pozostajemy w kręgu kina hiszpańskiego, choć tym razem mamy propozycje dla właścicieli słabszych nerwów. Od piątku w Żaku rusza także Tydzień Kina Hiszpańskiego, podczas którego można zobaczyć nie tylko to, co we współczesnym hiszpańskim kinie najpopularniejsze, ale też te filmy, które zdobyły ważne wyróżnienia na licznych światowych festiwalach.

Program:

Piątek, 7 kwietnia
- godz. 18 - „ Za późno na gniew”, reż. Raúl Arévalo, Hiszpania / Argentyna 2016 r. (Nagrody Goya 2017: Najlepszy film, Najlepszy debiut reżyserski, Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepsza drugoplanowa rola męska);
- godz. 20 - „Człowiek o tysiącu twarzy”, reż. Alberto Rodriguez, Hiszpania 2016 r. (Nagrody Goya 2017: Najlepszy scenariusz adaptowany, Odkrycie aktorskie, MFF w San Sebastian 2016: Srebrna Muszla dla najlepszego aktora).

Sobota, 8 kwietnia
- godz. 18 - „Daleko od morza”, reż. Imanol Uribe, Hiszpania 2015 r.;
- godz. 20 - „Jednooki król”, reż. Marc Crehuet, Hiszpania 2016 r.

Niedziela, 9 kwietnia
- godz. 17 - „Nocne historie”, reż. Manuela Burló Moreno, Hiszpania 2016 r.;
- godz. 18.45 - „Palmy w śniegu”, reż. Fernando González Molina, Hiszpania 2015 r. (Nagrody Goya 2016: Najlepsza piosenka, Najlepsza scenografia).

Bilety na jeden film: normalny 18 zł, ulgowy 8-14 zł.

Orkiestra Osiemnastego Wieku wystąpi na zakończenie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego
Orkiestra Osiemnastego Wieku wystąpi na zakończenie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego
mat. prasowe

W sobotę 8 kwietnia zakończy się Gdański Festiwal Muzyczny - najważniejsze muzyczne wydarzenie na Pomorzu. Z tej okazji w Centrum św. Jana w Gdańsku (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) o godz. 20 odbędzie się wyjątkowy koncert „J. S. Bach: Pasja wg św. Jana BWV 245” z udziałem słynnej Orkiestry XVIII wieku oraz jednego z najsłynniejszych skrzypków barokowych świata Giuliano Carmignoli.
Wystąpią: Thomas Walker - Ewangelista, Benoit Arnould - Jezus, Carolyn Sampson - sopran, Daniël Elgersma - alt, Stuart Jackson - tenor, André Morsch - bas, Cappella Amsterdam, Orchestra of the 18th Century i Daniel Reuss - dyrygent.

Wstęp wolny.

Hinrich Alpers
Hinrich Alpers
Rita Taylor

Dzień później melomani powinni udać się do Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1), gdzie od godz. 17-ej odbędą się dwa recitale fortepianowe z udziałem zagranicznych artystów: Hinricha Alpersa - zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Beethovena w Bonn, i Juana Péreza Floristána - zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Santander 2015 roku.

Koncert odbywa się w ramach XXI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, cyklu koncertów muzyki poważnej odbywającego się co roku w Warszawie w okresie poprzedzającym Święta Wielkanocy. Dyrektorem Generalnym Festiwalu jest Elżbieta Penderecka, a organizatorem Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Filharmonia Bałtycka to jedno z miejsc, w których odbywają się wydarzenia towarzyszące.

W programie pierwszej części wydarzenia znajdują się sonaty, m.in. „Patetyczna” i „Księżycowa” L. van Beethovena. Z kolei Juan Pérez Floristán wykona II sonatę fortepianową b-moll op. 35 F. Chopina i „Obrazki z wystawy” M. Musorgskiego.

Bilet na oba koncerty: 20-60 zł.

To z kolei prawdziwa gratka dla fanów Harry’ego Pottera: w niedzielę 9 kwietnia w Ergo Arenie (Gdańsk / Sopot, Plac Dwóch Miast 1) odbędzie się „Harry Potter in concert”. Krakowska orkiestra Sinfonietta Cracovia przeniesie publiczność w magiczny świat czarodziejów, wykonując na żywo ścieżkę dźwiękowa z pierwszej części przygód Harry’ego Pottera, autorstwa jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej - Johna Williamsa, pod wyświetlany jednocześnie na wielkim ekranie film.

Początek o godz. 19. Bilety: 90-250 zł.

Iwona Zając: Cud ciężkiej pracy
Iwona Zając: Cud ciężkiej pracy
GGM

Jeszcze tylko do niedzieli 9 kwietnia w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15) można oglądać wystawę „Cud”, dotykającą różne sfery zagadnienia sacrum. 10. uznanych artystów z Polski, w tym z Gdańska, prezentuje prace wykonane w różnych technikach i ukazujące różne oblicza tego, co stoi za słowem „cud”.

Wystawa jest kolejną wizualną odsłoną projektu artystyczno-badawczego, realizowanego na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. - Celem projektu jest przebadanie i przeanalizowanie zjawisk określanych mianem cudu, próba odnalezienia skojarzeń znaczeniowych, poszukanie ich artystycznych ekwiwalentów - mówi kurator, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Krzysztof Polkowski.

Prace można oglądać w godz. 11-19. Wstęp wolny.

Zobacz także: Rozsmakuj się w Metropolii. Już zaraz weekend za pół ceny

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora