Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Pomóżmy Syryjczykom! Abp Sławoj Leszek Głódź zachęca

Arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź zachęca mieszkańców Pomorza do udzielania pomocy ofiarom wojny domowej w Syrii. "Sytuacja wciąż jest dramatyczna, pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 mln dzieci". W niedzielę 23 kwietnia przed kościołami w całej Polsce wolontariusze Caritas będą zbierali pieniądze na ten cel.

Pomóżmy Syryjczykom! Abp Sławoj Leszek Głódź zachęca
A
A
data publikacji: 16 kwietnia 2017 r.

Arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ogólnopolska zbiórka pieniędzy w niedzielę 23 kwietnia to odpowiedź Konferencji Episkopatu Polski na wielokrotne apele papieża Franciszka, który od początku okazuje solidarność z ofiarami katastrofy humenitarnej, jaką wywołała wojna w Syrii.

"Dramat trwającej już 6 lat wojny w Syrii, zburzył codzienne życie ponad 23 milionów Syryjczyków. Połowa z nich musiała uciekać ze swoich domów - ponad 5 milionów w obawie o swoje życie wyjechało z kraju. Sytuacja wciąż jest dramatyczna, pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 mln dzieci" - stwierdza abp Głódź w liście do wiernych, odczytanym w pierwszy dzień świąt Wielkanocy w kościołach Archidiecezji Gdańskiej.

W czerwcu 2016 r. abp Głódź poparł działania władz samorządowych Gdańska na rzecz uchodźców i imigrantów - tzw. Gdański Model Integracji.

CZYTAJ: Abp Głódź popiera Gdański Model Integracji Imigrantów!

Niezależnie od zbiórki Caritas na rzecz Syryjczyków, w Gdańsku prowadzona jest przez Miasto kampania społeczna "Gdańsk dla ofiar wojny".

ZOBACZ: Bez strachu i z większą wrażliwością. Kampania "Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny"

PEŁNA TREŚĆ LISTU ARCYBISKUPA GŁÓDZIA:

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE METROPOLITY GDAŃSKIEGO ORAZ ZACHĘTA DO WŁĄCZENIA SIĘ W POMOC SYRII

Zmartwychwstanie Pańskie 2017

Drodzy Bracia i Siostry!

Z okazji Świąt Wielkanocnych pragnę złożyć Wam jak najserdeczniejsze życzenia. Niech Zmartwychwstały Chrystus, którego głosimy i wyznajemy obdarza Was nieustannie swoją zwycięską mocą oraz towarzyszy waszym rodzinom i wspólnotom.

Ten blask chwały Zmartwychwstałego Pana, który nas opromienia, jest dla nas darem i jednocześnie zobowiązaniem, abyśmy byli odważnymi i wiarygodnymi świadkami Jego miłosierdzia.

Dramat trwającej już 6 lat wojny w Syrii, zburzył codzienne życie ponad 23 milionów Syryjczyków. Połowa z nich musiała uciekać ze swoich domów – ponad 5 milionów w obawie o swoje życie wyjechało z kraju. Sytuacja wciąż jest dramatyczna, pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 mln dzieci.

W odpowiedzi na wielokrotne wezwania Ojca Świętego Franciszka, decyzją Konferencji Episkopatu Polski w Niedzielę Miłosierdzia 23 kwietnia zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek, jako wyraz solidarności z narodem syryjskim, przede wszystkim w zrujnowanym Aleppo. Pomoc zostanie przekazana za pośrednictwem Caritas naszej archidiecezji, która od lat prowadzi liczne dzieła miłosierdzia.

Dziękując za waszą wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, życzę radosnego „Alleluja”.

/-/ Sławoj Leszek Głódź

Arcybiskup Metropolita Gdański

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl