• Start
  • Wiadomości
  • Pomorze na największych w Europie targach inwestycyjnych MIIPIM w Cannes

Pomorze na największych w Europie targach inwestycyjnych MIIPIM w Cannes

Województwo pomorskie po raz kolejny bierze udział w największych targach nieruchomości w Europie - targach MIPIM w Cannes. Agencja Rozwoju Pomorza ponownie łączy na wspólnym stoisku największe miasta w regionie. Na stoisku województwa pomorskiego swoje najważniejsze projekty inwestycyjne prezentują Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia oraz Pruszcz Gdański.
11.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pomorskie stoisko w Cannes, z lewej Wojciech Tyborowski dyrektor Agencji Rozwoju Pomorza/Invest in Pomerania
Pomorskie stoisko w Cannes, z lewej Wojciech Tyborowski dyrektor Agencji Rozwoju Pomorza/Invest in Pomerania
Invest in Pomerania

 

Województwo pomorskie na targach MIPIM

Targi MIPIM w Cannes odbywają się w dniach 11 - 15 marca i jest to już trzydziesta edycja tego wydarzenia. Dzięki tak długiej tradycji przyciągają największych inwestorów z branży nieruchomości komercyjnych, fundusze inwestycyjne, deweloperów, liderów politycznych i przedstawicieli miast z całego świata. Udział w wydarzeniu bierze ponad 25 tysięcy osób z ponad 100 państw.

Dotychczasowym efektem spotkań w trakcie targów było wybudowanie Galerii Bałtyckiej przez firmę ECE, biurowca Tryton przez grupę Echo Investment czy zabudowa Targu Rakowego i Siennego przez firmę Multi Development. Miasto Rumia podczas zeszłorocznego wydarzenia nawiązało współpracę z firmą Panattoni, która dzisiaj buduje w jego granicach centrum logistyczne. W ubiegłym roku w trakcie targów właściciele terenu byłej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku (firma Stocznia Cesarska Developement) podpisali umowę z pracownią architektoniczną Henning Larsen z Kopenhagi na projekt Młodego Miasta.

Podczas francuskich targów promowane były też takie wielkie projekty miejskie jak Sea City i Międzytorze w Gdyni, Wyspa Spichrzów w Gdańsku i dziesiątki hektarów powierzchni inwestycyjnych przeznaczonych dla branży logistycznej.


Oferta z Trójmiasta


- Tegoroczna oferta inwestycyjna województwa pomorskiego jest równie bogata i różnorodna jak w poprzednich latach. Łącznie zaprezentujemy blisko 520 hektarów powierzchni inwestycyjnych na terenie całego województwa, w tym tereny przeznaczone pod produkcję i logistykę, branżę hotelarską, rekreacyjną oraz mieszkaniową - wymienia Ryszard Świlski, wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

- Miasto Gdańsk wraz z InvestGDA (Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego) promować będzie zagospodarowanie obszarów objętych rewitalizacją: Dolne Miasto i Nowy Port oraz tereny portowe i Młodego Miasta - zapowiada Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska. InvestGDA prezentuje podczas targów również tereny znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Gdańsk i terminalu DCT.


Targi MIPIM to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych i znakomita okazja do Podczas tegorocznych targów Gdynia zostanie wyróżniona prestiżowym tytułem – Miasto Przyszłości 2019/2020 i Miasto z najlepszym potencjałem ekonomicznym 2019/2020.


- Po raz kolejny zajęliśmy najwyższe pozycje w brytyjskim rankingu prowadzonym przez Financial Times. Jednak nie jedziemy do Cannes tylko po odbiór tytułów. Jako miasto silnie związane z morzem stawiamy na identyfikacje z dużymi europejskimi ośrodkami, które również posiadają waterfronty - tłumaczy Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. - W trakcie targów organizujemy na pomorskim stoisku panel dyskusyjny, podczas którego wraz z reprezentantami Lizbony, Belfastu i Rotterdamu będziemy dzielić się doświadczeniami dotyczącymi efektywnych rozwiązań przy tworzeniu przestrzeni waterfrontowych.


Gdynia stawia też na branżę hotelową.

- Brakuje nam kolejnych hoteli o wysokim standardzie, a w mieście wciąż są działki w unikalnych lokalizacjach, usytuowane w pasie nadmorskim. To właśnie te tereny będą tematem rozmów z kluczowymi inwestorami - dodaje wiceprezydent Gdyni.


Sopotowi również zależy na pozyskaniu inwestorów z branży hotelowej.

-  Przy czym duży nacisk kładziemy na usługi kuracyjno- uzdrowiskowe w oparciu o sopocką solankę. Przygotowujemy się do sprzedaży z przeznaczeniem na takie usługi nieruchomości w pasie nadmorskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Zdroju św. Wojciecha – źródła solanki - zdradza Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Będziemy też kontynuować sprzedaż należących do Sopotu działek pod budownictwo mieszkaniowe położonych w Gdańsku.

Chodzi o ponad 5 ha położonych na Zakoniczynie, a w dalszej kolejności także o tereny na Łostowicach (w latach 2020-2021 Sopot planuje ogłosić przetarg na sprzedaż nieruchomości w tej lokalizacji.

Również Spółka Ergo Arena (zarządzająca halą widowiskową na granicy Gdańska i Sopotu) poszukiwać będzie w Cannes inwestora, który wybuduje hotel, a po zakończeniu inwestycji będzie nim zarządzał lub znajdzie operatora.

 

Rumia i Pruszcz Gdański

Rumia ma w swojej ofercie 130 hektarów terenów inwestycyjnych przeznaczonych pod działalność przemysłową, usługi i logistykę.

-  Już w tym roku nieruchomości te będą wyposażone w niezbędną infrastrukturę sieciową i drogową – mówi Michał Pasieczny burmistrz Rumi. -  Dodatkową zaletą tego obszaru jest bliskość bocznicy kolejowej. Umiejscowienie naszych terenów przemysłowych w Dolinie Logistycznej Portu w Gdyni czyni Rumię drugą najbardziej atrakcyjną inwestycyjnie lokalizacją na Pomorzu, zaraz po Gdańsku.

Miasto Pruszcz Gdański przygotowało zaś szeroką ofertę terenów inwestycyjnych w różnych dzielnicach o łącznej powierzchni ok. 43 hektarów. Oferowane tereny przeznaczone są głównie pod zabudowę usługową, produkcyjną, mieszkaniową oraz logistykę.

- Wyznacznikiem atrakcyjności oferty inwestycyjnej Pruszcza Gdańskiego jest znakomite połączenie z najważniejszymi węzłami komunikacyjnymi Pomorza – autostradą A1, obwodnicą Trójmiasta i główną trakcją kolejową łączącą Gdańsk z Warszawą - wylicza Janusz Wróbel burmistrz Pruszcza Gdańskiego.

 

Jak zaznacza dyrektor Agencji Rozwoju Pomorza (Invest in Pomerania) Wojciech Tyborowski, pomorski rynek nieruchomości oferuje ogromne możliwości dla wszystkich sektorów gospodarki.

Trójmiasto dysponuje obecnie ponad 775 tysiącami mkw. powierzchni biurowej, co stawia je na czwartym miejscu w rankingu największych rynków nieruchomości w Polsce.

- W fazie dynamicznego rozwoju jest także rynek powierzchni przemysłowo-magazynowych napędzany ciągłym rozwojem zlokalizowanych w Trójmieście portów morskich - przypomina Wojciech Tyborowski. - Efektem rekordowych przeładunków w portach jest konieczność rozbudowy zaplecza logistycznego. Według danych za III kwartał ubiegłego roku dla całego kraju, popyt na tego typu nieruchomości znacznie przewyższył podaż (818 000 mkw.  w stosunku do 683 400 mkw).

- Oznacza to duże możliwości inwestycyjne w naszym regionie, a ponad 370 ha oferowanej na targach powierzchni to tereny przeznaczone właśnie pod działalność logistyczną i przemysłową - kwituje dyrektor Invest in Pomerania.

W trakcie targów dużym zainteresowaniem cieszą się także nieruchomości przeznaczone dla branży hotelowej oraz mieszkaniowej. Województwo pomorskie rocznie odwiedza średnio 9 milionów turystów, a liczba ta z roku na rok stale wzrasta.



TV

Światowa stolica bursztynu