PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego. Przyjdź i posmakuj amoniaczki, morenkę, pasztet z pomuchla, blutkę, leberka...

Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego. Przyjdź i posmakuj amoniaczki, morenkę, pasztet z pomuchla, blutkę, leberka...
Niedziela, 9 czerwca, plac przy Katedrze Oliwskiej - to tutaj w godzinach 9.00-17.00 zaplanowano XIII Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego. Będzie niezwykła okazja, by poznać smaki związane z regionem, wytwarzane w województwie pomorskim według wieloletnich, tradycyjnych metod i receptur.
Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego odbywa się na placu przed Katedrą Oliwską
Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego odbywa się na placu przed Katedrą Oliwską
fot. Mateusz Ochocki/KFP

 

Produkty regionalne i tradycyjne to wyroby rolno-spożywcze, które pochodzą z konkretnych regionów i charakteryzują się tradycyjną metodą produkcji. Na krajowej liście prowadzonej przez Ministrstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisanych jest niespełna 1800 produktów z całej Polski. Wśród nich jest aktualnie 178 wyrobów z województwa pomorskiego (czwarte miejsce w kraju wśród 16 województw). Część z tych produktów - ale także inne - będzie można spróbować i kupić w niedzielę, 9 czerwca, w godz. 9.00-17.00 podczas XIII Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego, który odbywać się będzie na palcu przed Katedrą Oliwską przy ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5.

Wśród oferowanych produktów znajdą się zapewne:

 • smalec ze skwarkami podany na domowym chlebie żytnim
 • ruchanki, czyli placuszki z ciasta chlebowego lub drożdżowego
 • najróżniejsze przetwory w słoikach: konfitury, dżemy, syropy, soki pochodzące bezpośrednio z gospodarstw
 • wędzona sielawa, nazywana przez Kaszubów „morynką”, czy „morënką”
 • tradycyjne rybne przysmaki prosto z rąk gospodyń wiejskich, jak śledź bałtycki po rybacku, śledź po kaszubsku - „Hylyng” opiekany z cebulą lub pasztet z pomuchla (dorsza) po kaszubsku
 • amoniaczki - ciasteczka na niedzielę
 • kaszubski sernik z ziemniakami
 • rogaliki z wiśniami
 • sznëki z glancã
 • pùlwerkùcha - co w tłumaczeniu z języka kaszubskiego oznacza drożdżówkę lukrowaną
 • piwa regionalne
 • czarny salceson (blutka)
 • kaszanka po kaszubsku
 • wątrobianka (leberka) 

Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego to także okazja do poznania leczniczych właściwości produktów wytworzonych na bazie ziół i owoców i warzyw. Na stoiskach będzie można kupić: dynię po królewsku, brzad (suszone owoce), syrop z mniszka lekarskiego, syrop z pędów sosny, żurawinę ucieraną na surowo czy sok z kwiatu czarnego bzu. Nie zabraknie też miodów z pomorskich barci.

 

Impreza jest znakomitą okazją do poznania i spróbowania specjałów z listy produktów tradycyjnych
Impreza jest znakomitą okazją do poznania i spróbowania specjałów z listy produktów tradycyjnych
fot. Mateusz Ochocki/KFP

 

Święto pomorskiej żywności to również możliwość nabycia produktów bezpośrednio od producentów zrzeszonych w Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Członkami Sieci są restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, rolnicy, piekarnie, mleczarnie i przetwórnie spożywcze, np. runa leśnego. Ich produkty są oznaczone logo „Dziedzictwo Kulinarne - Pomorskie" potwierdzającym, że żywność ma najwyższą jakość i została przygotowana z surowców pozyskanych na Pomorzu lub na podstawie tradycyjnych regionalnych receptur i metod. Takim przykładem jest piwo pomorskie. Historia piwa w naszym regionie sięga czasów średniowiecza, czego dowodem były przywileje warzenia piw nadawane miastom na terenie Pomorza w tym okresie.

 

W ramach Święta Produktu Regionalnego przy Pałacu Opatów w godzinach 11.00-16.00 zostanie przeprowadzony Konkurs Kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki”. Celem konkursu jest nie tylko przybliżenie tradycji kulinarnych Pomorskiego, ale także poszukiwanie potraw i produktów, które mają związek z regionem pomorskim i mogą zostać wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. To również promocja pomorskiej kultury z jej regionalną różnorodnością i dziedzictwem lokalnych społeczności. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach:

- potrawa

- produkt

Pierwsza kategoria przeznaczona jest wyłącznie dla restauratorów prowadzących całoroczną działalność gastronomiczną. Konkurs na najlepszy produkt skierowany jest do producentów tradycyjnych i lokalnych produktów żywnościowych. Przeprowadzony zostanie czterech podkategoriach: produkt pochodzenia zwierzęcego, pochodzenia roślinnego, napoje oraz inne np. produkt mieszany roślinno-zwierzęcy.

 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl