PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Pomorska Nagroda Muzealna. Wśród wyróżnionych Muzeum Gdańska
Pomorska Nagroda Muzealna. Wśród wyróżnionych Muzeum Gdańska
Pomorska Nagroda Muzealna przyznawana jest pomorskim muzealnikom za szczególne dokonania. We wtorek, 28 maja, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w laureatów i wyróżnionych uhonorowano już po raz piąty.
Anna Sujecka - prezes Zarządu Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Władysław Zawistowski - dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w otoczeniu laureatów
Anna Sujecka - prezes Zarządu Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Władysław Zawistowski - dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz laureci Pomorskiej Nagrody Muzealnej za rok 2018
fot. Muzeum Gdańska

 

Konkurs Pomorskiej Nagrody Muzealnej to inicjatywa Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich, które od pięciu lat skupia muzea oraz docenia ich najważniejsze inicjatywy i projekty. Honorowy patronat nad konkursem od początku jego istnienia objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a fundatorem nagród finansowych jest samorząd województwa pomorskiego.

Do piątej edycji Pomorskiej Nagrody Muzealnej zgłoszono aż 35 propozycji z 15 pomorskich muzeów. Wśród nich znalazły się wystawy stałe i czasowe, działania edukacyjne i artystyczne, prace konserwatorskie oraz publikacje muzealne z całego regionu. 

Wyróżniono dwie wystawy, książkę, spektakl multimedialny oraz przedstawienia teatralne.

- Cieszę się, że Pomorska Nagroda Muzealna jest coraz bardziej popularna. Warto dodać, że zainteresowanie konkursem oraz liczba zgłaszanych do niego projektów stale rośnie - mówi Anna Sujecka, prezes Zarządu Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.


Laureatami Pomorskiej Nagrody Muzealnej za rok 2018 zostali:

  • Piotr Chruścielski (Muzeum Stutthof w Sztutowie) za wystawę czasową „Przemilczana kategoria. Więźniowie z różowym trójkątem w KL Stutthof" poświęconą mężczyznom sklasyfikowanym w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof jako więźniowie-homoseksualiści,
  • Ewa Barylewska-Szymańska (Muzeum Gdańska), Zofia Maciakowska (Instytut Historii PAN), Katarzyna Rozmarynowska (Sopocka Szkoła Wyższa) i Wojciech Szymański (Muzeum Gdańska) za wydawnictwo oraz wystawę czasową „Gdańskie ogrody" i towarzyszące jej działania edukacyjne, zorganizowane dla uczczenia 20-lecia otwarcia dla publiczności Domu Uphagena,
  • Małgorzata Dubasiewicz (Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach) za wystawę czasową „Rzeczy po przejściach – od narodzin do śmierci. Obrzędy rodzinne na Pomorzu".

Dodatkowo, przyznano także dwa wyróżnienia, które otrzymali:

  • Mateusz Jasik (Muzeum Gdańska) za instalację multimedialną „Westerplatte – Światłocienie",
  • Irena Brzeska za cykliczne przedstawienia teatralne w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach wraz z wystawą rzeźb „Świat prywatny".


W imieniu marszałka województwa pomorskiego nagrody i wyróżnienia wręczył Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl