PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od Morza”. Poznaj siedem nominowanych tytułów

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od Morza”. Poznaj siedem nominowanych tytułów
Ogłoszono nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2019. Zwycięzcy w dwóch kategoriach: Literacka Książka Roku oraz Pomorska Książka Roku zostaną wyłonieni podczas uroczystej gali, która odbędzie się w piątek, 23 października, w Centrum Świętego Jana w Gdańsku.
Książki nominowane do Pomorskiej Nagrody Literackiej za 2019. Zwycięzców poznamy w październiku
Książki nominowane do Pomorskiej Nagrody Literackiej za 2019. Zwycięzców poznamy w październiku
mat. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

 

Festiwal Kultury Żydowskiej „Zbliżenia” już od 10 września. Wywiad z Markiem Brandem

 

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” pracujące w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski (przewodniczący), Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz Władysław Zawistowski, po zapoznaniu się z blisko 290. pozycjami wydanymi na Pomorzu lub przez pomorskich twórców w 2019 roku, ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2019.

 

Nominowani do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2019:

 

Literacka Książka Roku:

  • „Potop. Poemat przewlekły o końcu świata” - Salcia Hałas, Grupa Wydawnicza Foksal 2019;
  • „Zapach Porcelany” - Bogdan Jaremin, Wydawnictwo Bernardinum 2019;
  • „Znikanie” - Izabela Morska, Wydawnictwo Znak 2019.

 

Pomorska Książka Roku:

  • „Historia Kaszubów w dziejach Pomorza” - tomy III-V - Józef Borzyszkowski i Cezary Obracht-Prondzyński, Instytut Kaszubski 2019;
  • „Lekcja anatomii u Hansa Memlinga” - Jerzy Jankau, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2019;
  • „Miasta skoszarowane. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945” - Jan Daniluk, Muzeum Gdańska 2019;
  • „Żelewscy w cieniu von dem Bacha” - Andrzej Janusz - Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy 2019.

 

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostaną wyłonieni podczas uroczystej gali, która odbędzie się w piątek, 23 października, w Centrum Świętego Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50).

 

Ubiegłoroczna gala Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”. Na zdjęciu m.in. Monika Milewska - nagrodzona Literacką Książką Roku (czwarta z lewej), Aleksander Jurewicz - laureat nagrody za całokształt pracy literackiej (piąty z lewej) oraz Krystyna Lewna - nagrodzona Kaszubską Nagrodą Literacką (trzecia z prawej)
Ubiegłoroczna gala Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”. Na zdjęciu m.in. Monika Milewska - nagrodzona Literacką Książką Roku (czwarta z lewej), Aleksander Jurewicz - laureat nagrody za całokształt pracy literackiej (piąty z lewej) oraz Krystyna Lewna - nagrodzona Kaszubską Nagrodą Literacką (trzecia z prawej)
fot. Anna Rezulak / KFP

 

O nagrodzie


Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” ustanowił Samorząd Województwa Pomorskiego w 2018 roku - a więc w roku stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nagroda powstała w uznaniu dla twórczej pracy i licznych dokonań pomorskich pisarzy, a także wydawców książek. Motywacją jej powołania była troska o dalszy rozwój pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, a także o podtrzymanie i rozszerzanie miłości do literatury.

Nagroda przyznawana jest tytułom w dwóch kategoriach: Literacka Książka Roku - tu oceniane są utwory należące do szeroko rozumianej literatury pięknej, a więc poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia i rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz oraz utwór dramatyczny; i Pomorska Książka Roku - jury ocenia publikacje związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa, czyli: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy czy rozprawy naukowe.

Ponadto jury wyróżnia autora za jego całokształt pracy literackiej - laureat nagradzany jest za dorobek pracy twórczej, pod kątem wartości intelektualnej, artystycznej, oddziaływania krajowego i znaczenie dla regionu. Pod uwagę brane są także dokonania autora w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Zwycięzcami pierwszej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej zostali - w kategorii Literacka Książka Roku 2017: Martyna Bunda za powieść „Nieczułość”; a w kategorii Pomorska Książka Roku 2017: „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej: w 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra” T. 1, Eseje, stworzona pod red. Edmunda Kizika i Sławomira Kościelaka. Nagrodę za „Całokształt pracy literackiej” otrzymał Stefan Chwin.

Laureatką drugiej edycji w kategorii Literacka Książka Roku 2018 została publikacja „Latawiec z betonu” - prozatorski debiut Moniki Milewskiej, wydana przez wydawnictwo Wam. Nagroda w kategorii Pomorska Książka Roku 2018 trafiła do zespołu czwórki redaktorów: Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego - twórców książki „Gdańskie ogrody”, wydanej przez Muzeum Gdańska.

 

Fundatorem Pomorskiej Nagrody Literackiej jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

 

Akademia Miniatury. Ruszył nabór na całoroczne zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl