• Start
  • Wiadomości
  • Pomiędzy teatrem a literaturą. XI Festiwal Between.Pomiędzy

Pomiędzy teatrem a literaturą. XI Festiwal Between.Pomiędzy

XI Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy potrwa od poniedziałku do niedzieli, 11-17 maja. Po raz pierwszy odbędzie się wirtualnie - w sieci są już spektakle, czytania, happeningi, filmy i inne wydarzenia. W trakcie trwania festiwalu organizatorzy będą też dodawać kolejne atrakcje. Ze wszystkich można korzystać do woli i bezpłatnie.
11.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nagranie choreografii „Urok Faunusa”, wykonanej przez artystów teatru Dzikistyl Company, będzie miało premierę podczas tegorocznej edycji Festiwalu Between.Pomiędzy
Nagranie choreografii „Urok Faunusa”, wykonanej przez artystów teatru Dzikistyl Company, będzie miało premierę podczas tegorocznej edycji Festiwalu Between.Pomiędzy
fot. Agnieszka Gołębiewska, Aleksandra Rajek

 

„Być razem (chociaż osobno)” - Personal Democracy Forum CEE w tym roku online. Transmisja na gdansk.pl

 

„Kosmopolis 2020” - to temat przewodni XI edycji Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy. Organizowane przez Fundację Between.Pomiędzy i Uniwersytet Gdański od 11. lat wydarzenie jak co roku odbywa się w trzecim tygodniu maja - tym razem jednak w nieco zmienionej formie.

- Ograniczenia wynikłe z nowej rzeczywistości, w której się znaleźliśmy, wymusiły na organizatorach przeniesienie festiwalu do innej przestrzeni - czyli do świata wirtualnego - mówią organizatorzy. - W dniach 11-17 maja zostańmy więc w domu, ale spotkajmy się mimo wszystko w sieci.

 

Najważniejsze punkty programu pozostają

Wszystkie wydarzenia charakterystyczne dla zeszłorocznych odsłon festiwalu (spektakle, spotkania autorskie, dyskusje, prezentacje filmów i słuchowisk, warsztaty teatralne i literackie) przeniesione zostają do przestrzeni wirtualnej. Dostępne są d pierwszego dnia - poniedziałku, 11 maja, przez tydzień, na stronie internetowej XI edycji Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy.

- W ramach programu tej edycji mamy do zaoferowania uczestnikom dwadzieścia jeden paneli łączących ze sobą różne dziedziny sztuki, które składają się z trzech grup tematycznych. Tegoroczna odsłona jest również częścią obchodów 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego - mówią organizatorzy.

Between.Research - to pierwsza grupa tematyczna, stanowiąca połączenie prezentacji wizualnych dziedzin sztuki, takich jak kinematografia, fotografia lub malarstwo, z seminariami dotyczącymi twórczości Samuela Becketta (we współpracy z Beckett Research Group in Gdańsk). Poświęcona jest także tematyce związanej z działalnością wydawnictw: Uniwersytetu Gdańskiego, Czarne, Maski; Fundacją Terytoria Książki oraz czasopism „Konteksty” i „Tekstualia”.

Work-In-Progress - grupa w znacznej mierze poświęcona literaturze. Podczas paneli będzie możliwość zapoznania się z twórczością takich autorów, jak: Mimi Khalvati, David Constantine, Tatenda Matsvai, Antoni Libera, Piotr Mitzner, Olga Kubińska, David Malcolm czy Włodzimierz Pawluczuk. Dużą rolę odgrywają w tej części również muzycy, między innymi zespoły Sutari, Maciej & Mateusz Rychły, Emiter i Brygada Kryzys.

Kosmopolis: Teatr - ostatnia część, dedykowana sztuce scenicznej. Na stronie internetowej festiwalu dostępne są po jednym przedstawieniu następujących teatrów: Teatr Pieśń Kozła, OPT Gardzienice, Teatr Wierszalin, Teatr Barakah, Instytut Grotowskiego, Teatr BOTO, Teatr Wybrzeże, Sopocki Teatr Tańca, DzikiStyl Company i Teatr Miniatura. Każda z rejestracji poprzedzona jest krótkim wprowadzeniem przygotowanym przez twórców.

 

Gdański Festiwal Muzyczny odbędzie się. Online i w radiu

 

Tego nie możesz przegapić

Oferta tegorocznego festiwalu jest bogata: zawiera m.in. nagrania spektakli teatralnych, filmy, czytanie literatury, zapis prac warsztatowych i happeningów, muzykę oraz sztuki wizualne. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Jedną z tegorocznych pozycji festiwalowych będzie premiera filmu Macieja Gorczyńskiego pt. „Bieguni”. Ta wpisująca się w moduł WORK-IN-PROGRESS pozycja to owoc inspiracji prozą noblistki Olgi Tokarczuk. Zaproszenie tego artysty do udziału w Kosmopolis 2020 nie jest przypadkowe - Gorczyński przez wiele lat współpracował z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, a jego obecność doskonale wpisuje się w obchody jubileuszu Uniwersytetu Gdańskiego, którego jest absolwentem.

Co roku w programie festiwalu znajduje się kilka pozycji książkowych - w tym roku będzie ich siedem, a liczbę tę należy uzupełnić o filmy. Obecność co najmniej kilku z nich wynika ze współpracy z Wydawnictwem Czarne. Jedną z propozycji w tegorocznym programie będzie film „Czarne na Between” w reżyserii Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały. Pojawi się również okazja do swoistego spotkania z założycielami Wydawnictwa - Moniką Sznajderman i Andrzejem Stasiukiem, za sprawą przygotowanych przez oboje nagrań.

Każdego dnia fundacja promuje trzy panele, po jednym z każdej grupy tematycznej. Dzięki temu każdy uczestnik festiwalu może znaleźć dziedzinę, która najbardziej go fascynuje, by w ten sposób stać się częścią festiwalu Between.Pomiędzy.

Codzienne informacje na temat festiwalu i nowe szczegóły dotyczące programu pojawiają się na profilu Between.Pomiędzy na Facebooku.

 

#WspieramyLokalnąKulturę

- „Kosmopolis 2020” jest sposobem na wspieranie siebie nawzajem w tych trudnych czasach za pośrednictwem sztuki, która zarazem sama potrzebuje naszej pomocy. Jesteśmy w stanie jej udzielić w bardzo prosty sposób - nadal z kultury korzystając, wybierając lokalne miejsca związane z kulturą, które obecnie znalazły się w sytuacji kryzysowej i wspierając ich działalność - mówią organizatorzy.

W tym celu, w ramach XI edycji Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy utworzono akcję #WspieramyLokalnąKulturę. Jednym z miejsc, do wsparcia którego zachęcają organizatorzy, jest Teatr BOTO w Sopocie, który od lat jest ważnym partnerem festiwalu, oraz kluczowym miejscem, w którym odbywają się ciekawe spotkania związane z tym wydarzeniem.

- Mimo że tym razem nie mamy możliwości zgromadzić się w tej klimatycznej przestrzeni, Teatr BOTO nadal pozostaje nieodłącznym, istotnym punktem całego festiwalu - komentują organizatorzy. - Wyjątkowo podczas tej edycji zobaczymy się tam poprzez świat wirtualny. Po raz kolejny BOTO przeczyta Stasiuka, a współzałożyciele teatru, Sylwia Góra i Adam Nalepa, przeczytają poezję, a także przybliżą nam twórczość Róży Ostrowskiej, zaznajamiając nas z jej powieścią pt. „Wyspa”.

Fundacja Between.Pomiędzy współpracuje także z sopocką księgarnią „Książka dla Ciebie” - od 2018 roku. W ramach tegorocznego festiwalu będzie można więc spodziewać się różnych interesujących propozycji książkowych na stronie internetowej księgarni.

- Czekają tam na nas wspaniałe lektury, które z pewnością są warte zakupienia. Dzięki temu nie tylko zyskamy nową, wyjątkową książkę, która zajmie kolejne, honorowe miejsce wśród dzieł w naszej biblioteczce, ale też jednocześnie ofiarujemy swoją cegiełkę na potrzeby pomocy ośrodkowi kultury - zachęcają organizatorzy. - Co roku podczas trwania festiwalu rozmawiamy o literaturze, zachwycając się jej pięknem i analizując mądrość, którą nas obdarza. Teraz mamy możliwość się jej odwdzięczyć.

 

Festiwal został objęty honorowym patronatem przez International Theatre Institute, działającą pod auspicjami UNESCO organizację koncentrującą swoje wysiłki na angażowaniu się w rozwój sztuk scenicznych i związanych z nimi twórców. Tegorocznymi parterami są: Uniwersytet Stanowy Goiás w Brazylii, Narodowy Uniwersytet Sztuki „George Enescu” w Jassach w Rumunii, Uniwersytet Stanowy we Florydzie (USA), Beckett Research Group w Gdańsku oraz Ambasada Irlandii w Polsce.

 

Sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Sopot, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Kąpieliska Morskiego Sopot.

 

Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej o pandemii: „To czas wielkiej tęsknoty”

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury