• Start
  • Wiadomości
  • Polsko-rosyjski okrągły stół w Gdańsku. Debata ekspertów

Polsko-rosyjski okrągły stół w Gdańsku. Debata ekspertów

Od kilku już lat Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia we współpracy z Miastem Gdańsk organizuje seminaria, okrągłe stoły dla ekspertów z państw Unii Europejskiej i z Rosji. Spotykają się co roku, aby porozmawiać o istotnych sprawach dla wzajemnych relacji. W tym roku dyskusja toczyła się w Europejskim Centrum Solidarności.
07.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

ECS. Polsko-rosyjski okrągły stół

21 ekspertów z różnych stron Europy, z różnych instytucji i uczelni. Rozmowy - jak przyznają - prowadzą w miejscu nieprzypadkowym.

- Wybraliśmy Gdańsk z uwagi na symboliczne znaczenie miejsca dla Polski, dla Europy, dla przemian, które miały miejsce w ostatnim trzydziestoleciu. Poza tym tak dużo dzieje się w Warszawie, że warto wyjść z tego rodzaju inicjatywami poza stolicę - mówi Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.


Miejsce i czas

Symbolika miejsc to jedno, była jeszcze symbolika czasu. Profesor Nikołaj Petrow z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie, ekspert wielu innych instytucji już na początku zauważył, że 7 października to dzień urodzin Władimira Putina i że właśnie świętuje on dzisiaj 65 lat. Z kolei prof. Marie Mendras, ekspertka ds. rosyjskich i postsowieckich z Paryskiej Szkoły Spraw Międzynarodowych dodała, że ten dzień, to też data śmierci Anny Politkowskiej, niezależnej dziennikarki, która otwarcie krytykowała politykę Putina.


Polsko - rosyjski okrągły stół. Nz. prof. Marie Mendres i prof. Nikołaj Pietrow

Tegoroczny okrągły stół podzielony był na trzy części, w każdej oś dyskusji stanowiła inna książka bądź raport. Na jakim etapie jest obecny system polityczny w Rosji? Jakie jest miejsce opozycji? Kto rządziłby tym krajem, gdyby Putin nagle "wyparował"?

To tylko niektóre z ważnych kwestii poruszanych przy okazji dyskusji wokół książki Wladimira Germana "Authoritarian Russia".

Podobne debaty toczyły się wokół książki Marka Galeottiego "Hybrid War or Gbridnaya Voina?" czy raportu i dokumentów dotyczących Nord Stream 2.


Eksperci to nie politycy

Stosunki polsko-rosyjskie zawsze były trudne, ale od czasu wojny na Ukrainie wyraźnie się pogorszyły. Czy w czasie politycznego przesilenia możliwy jest dialog?

Dyrektor Wyciszkiewicz wyjaśnia: - Relacje między ekspertami są bardzo dobre. Wszyscy rozumiemy w jakiej sytuacji jesteśmy. Ludzie, którzy zajmują się problematyką międzynarodową doskonale zdają sobie sprawę w jak skomplikowanym historycznie i politycznie momencie właśnie się znaleźliśmy. To nie są politycy, to są eksperci, więc mamy większą swobodę w rozmowie na temat tego, co się dzieje i to jest dobre. W takim gronie rozmowa jest bardziej szczera i otwarta. Można porozmawiać o tym, co nas dzieli i co nas łączy. Misją naszego centrum jest organizowanie takiego dialogu.


Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum Polsko - Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Po spotkaniu eksperci zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności.

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia jest państwową osobą prawną, powołaną z mocy ustawy, nadzorowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Celem działalności jest inicjowanie i wspieranie działań podejmowanych w Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Są to m.in. badania naukowe, działalność wydawnicza, organizowanie konferencji czy inicjowanie i wspieranie polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży i studentów.

Jeszcze w październiku tego roku Centrum organizować będzie konferencję - Kręgi rewolucji. Rok 1917 w Rosji. Zaplanowana jest też w Rzymie międzynarodowa konferencja poświęcona dialogowi katolicko-prawosławnemu.



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim