Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Polskie i zagraniczne gwiazdy na Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Zobacz, kto wystąpi

Przed nami kolejna odsłona Gdańskiej Jesieni Pianistycznej - wyjątkowego festiwalu muzycznego w naszym mieście, będącego okazją, by na żywo usłyszeć laureatów Konkursu Chopinowskiego i międzynarodowe sławy. Pierwszy koncert już w piątek 18 listopada, w wśród artystów festiwalowych m.in. Leszek Możdżer i światowej klasy pianistka Yulianna Avdeeva. Warto, tym bardziej że ceny biletów zaczynają się już od 10 zł!

Polskie i zagraniczne gwiazdy na Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Zobacz, kto wystąpi
A
A
data publikacji: 16 listopada 2016 r.

Georgijs Osokins - ulubieniec publiczności Konkursu Chopinowskiego 2015 - 18 listopada wystąpi na żywo w Gdańsku
Georgijs Osokins - ulubieniec publiczności Konkursu Chopinowskiego 2015 - 18 listopada wystąpi na żywo w Gdańsku
Polska Filharmonia Bałtycka

- Gdańska Jesień Pianistyczna jest wyjątkową propozycją festiwalową Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, o zasięgu międzynarodowym. Wśród gości, którzy od 18 do 29 listopada pojawią się w Filharmonii Bałtyckiej, znajdują się światowej klasy pianiści - w tym zwycięzcy i laureaci międzynarodowych konkursów pianistycznych - zapowiada rzecznik prasowy instytucji Katarzyna Habecka.

Rozpoczynającą się w piątek 18 listopada tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje koncert łotewskiego laureata ubiegłorocznego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, kontrowersyjnej postaci świata muzycznego Georgijsa Osokinsa, oraz cenionego gruzińskiego dyrygenta George’a Tchitchinadze, który pokieruje Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Artyści wykonają dzieła Mozarta i Rachmaninowa. Koncert rozpocznie się o godz. 19 w Sali Koncertowej, a poprzedzi go „Spotkanie z Mistrzem” o godz. 18 w Sali Kameralnej, podczas którego muzyczni bohaterowie wieczoru będą odpowiadać na pytania publiczności. Na spotkanie wstęp wolny, bilety na koncert: 15-55 zł.

Yulianna Avdeeva - światowej klasy pianistka wystąpi w ramach Koncertu Mistrzowskiego
Yulianna Avdeeva - światowej klasy pianistka wystąpi w ramach Koncertu Mistrzowskiego
Polska Filharmonia Bałtycka

Dzień później, w sobotę 19 listopada scena Sali Kameralnej należeć będzie do Macieja Gańskiego, który jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów swojego pokolenia. Podczas pierwszego, ale nie ostatniego recitalu fortepianowego odbywającego się w ramach Gdańskiej Jesieni Pianistycznej, artysta wykona m.in. kompozycje Chopina, Wagnera i Liszta. Początek koncertu o godz. 19. Bilety: 15-40 zł.

Kolejny koncert festiwalu we wtorek 22 listopada - i kolejny recital fortepianowy. Tym razem utwory Chopina i Szhuberta zagra laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, pochodzący z Trójmiasta Bogdan Czapiewski. Początek o godz. 19, bilety: 10-35 zł.

Środa 23 listopada przyniesie z kolei recital fortepianowy młodziutkiego Andrzeja Wiercińskiego. Urodzony w 1995 roku pianista koncertował wielokrotnie w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz w innych prestiżowych miejscach w Polsce i za granicą. Jest laureatem Stypendium Artystycznego im. F. Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia oraz Stypendium Krystiana Zimermana. Nagrał płytę dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Początek o godz. 19, bilety: 10-35 zł.

Leszek Możdżer będzie jedną z gwiazd koncertu finałowego Gdańskiej Jesieni Pianistycznej
Leszek Możdżer będzie jedną z gwiazd koncertu finałowego Gdańskiej Jesieni Pianistycznej
Nikodem Krajewski

W piątek 25 listopada, podczas Koncertu Mistrzowskiego na scenie Sali Koncertowej pojawi się Orkiestra Symfoniczna PFB pod dyrekcją José Maria Florêncio, i światowej klasy pianistka Yulianna Avdeeva - zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego. Tego wieczoru zabrzmią utwory J. Sibeliusa i F. Mendelssohna-Bartholdy’ego. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 15-45 zł.

Utwory największych polskich kompozytorów, w tym Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego i Ignacego Jana Paderewskiego zagrają pianistka Beata Bilińska - w niedzielę 27 listopada o godz. 19, i pianista Artur Jaroń w towarzystwie skrzypaczki Ludmiły Worobec-Witek - w poniedziałek 28 listopada, również o godz. 19. Bilety na niedzielny recital: 15-40 zł, a na poniedziałkowy: 10-35 zł.

Finał Gdańskiej Jesieni Pianistycznej to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki fortepianowej i jazzowej. Zakończenie Gdańskiej Jesieni Pianistycznej odbędzie się we wtorek 29 listopada - na scenie Sali Koncertowej pojawią się Leszek Możdżer i Gwilym Simcock - jeden z najbardziej utalentowanych pianistów na europejskiej scenie muzycznej. Początk koncertu o godz. 19, bilety: 45-95 zł.

Gdańską Jesień Pianistyczną dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora