PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Polska reprezentacja wygrała klasyfikację medalową mistrzostw Europy w Taekwon-do. Na podium stali gdańszczanie

Polska reprezentacja wygrała klasyfikację medalową mistrzostw Europy w Taekwon-do. Na podium stali gdańszczanie
W dniach 10-13 października w Sarajewie odbyły się 34. Mistrzostwa Europy Seniorów oraz 25. Mistrzostwa Europy Juniorów w Taekwon-do ITF. Polska wygrała klasyfikację medalową, zdobywając 42 medale, w tym 10 złotych, 13 srebrnych i 19 brązowych. Z gdańskich zawodniczek i zawodników najlepiej spisała się juniorka Aleksandra Wygonowska, która trzykrotnie odbierała złoty medal.
Polska Reprezentacja zwyciężyła klasyfikację medalową mistrzostw Europy
Polska Reprezentacja zwyciężyła klasyfikację medalową mistrzostw Europy
fot. Waldemar Dolecki

 

Zawody były rekordowe pod względem uczestników - 680 zawodników z 30 krajów. Reprezentacja Polski była najliczniejsza - 57 zawodniczek i zawodników oraz 4 trenerów. Wśród startujących nie zabrakło członków klubu Gdańskiego Klubu Taekwon-do. Byli to: seniorzy Oliwia Podwysocka i Mateusz Domurad oraz juniorzy Aleksandra Wygonowska i Yaroslav Dubovyk. Marcin Wołosz, na co dzień trener GKT, wraz z Łukaszem Stawarzem (LKT Legnica) pełnił funkcję trenera kadry mężczyzn.

Polska wygrała klasyfikację medalową zdobywając 42 medale, w tym 10 złotych, 13 srebrnych i 19 brązowych. Drugie miejsce zajęła Norwegia (9 złotych, 6 srebrnych, 8 brązowych) a trzecie Rumunia (9 złotych, 5 srebrnych, 13 brązowych).

W dużym stopniu do polskich medali przyczynili się zawodniczki i zawodnicy z Gdańska. 


Relacjonuje Marcin Wołosz:

- Najlepiej wypadła juniorka Aleksandra Wygonowska, która jako kapitan doprowadziła drużynę juniorek na pierwsze miejsce i to aż trzy razy. Mistrzyniami Europy juniorki zostały w konkurencji układów, walk oraz testów siły. Poza tym juniorki (ale już bez udziału Oli Wygonowskiej) dołożyły jeszcze złoty medal w technikach specjalnych. Drużyna juniorek została także Najlepszą Drużyną Mistrzostw Europy!!! Aleksandra startowała także w dwóch konkurencjach indywidualnych: zajęła piąte miejsce w układach formalnych I DAN, zaś w walkach w kategorii -60 kg odpadła w pierwszej walce.

Po raz pierwszy w kategorii senior wystartowała Oliwia Podwysocka, mistrzyni świata juniorek w walkach -45 kg z 2015 roku. I ona spisała się na medal, a dokładnie na dwa brązowe. Oliwia wywalczyła trzecie miejsce i tytuł drugiej wicemistrzyni Europy w indywidualnych układach stopni I DAN oraz w układach drużynowych. W walkach w kategorii -50 kg zajęła piąte miejsce, ulegając w walce o medal utytułowanej zawodniczce z Norwegii.

Bardzo dobrze spisał się także Mateusz Domurad startujący w kategorii senior. Wraz z drużyną wywalczył dwa medale: srebro i brąz. Drużyna seniorów wicemistrzami Europy została w technikach specjalnych, ulegając w dogrywce Rumunii oraz drugimi wicemistrzami Europy w układach formalnych. Mateusz startował również w walkach -63 kg, lecz uległ w walce o medal zawodnikowi z Anglii, zajmując ostatecznie piąte miejsce. Oczekiwania były wyższe, gdyż Mateusz jest brązowym medalistą tegorocznych mistrzostw świata, które odbyły się w kwietniu w niemieckim Inzell.

Niestety bez medalu, ale ze zdobytym dużym doświadczeniem wraca junior Yaroslav Dubovyk, który w walkach w kategorii -62 kg po dwóch wygranych pojedynkach uległ w trzecim zawodnikowi ze Słowenii. Tu również były wysokie oczekiwania, gdyż Jarek zajął na mistrzostwach świata wysokie piąte miejsce.

Podsumowując, siedem medali zdobytych przez gdańskich zawodników to bardzo duży sukces.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl