Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Polska okiem Niemki. Wystawa fotografii Karin Pailer

30 fotografii, prezentujących m.in. warszawską Pragę, Mazury i Podlasie, znalazło się na wystawie „OKA-MGNIENIA. Polskie impresje”, którą do końca lutego można oglądać w Manhattanie we Wrzeszczu. Ich autorką jest niemiecka fotograf Karin Pailer, która zakochała się w Polsce.

Polska okiem Niemki. Wystawa fotografii Karin Pailer
A
A
data publikacji: 02 lutego 2016 r.

archiwum prywatne

Karin Pailer fotografią zajmuje się od młodości. Mieszka w Berlinie, ale Polskę zna bardzo dobrze. Przyjechała tutaj jeszcze w latach transformacji, towarzysząc mężowi, który pracował w ambasadzie Niemiec.

- W tym pięknym kraju byliśmy trzy razy, za każdym razem spędziliśmy tu pięć lat. Zakochaliśmy się w Polsce - przyznaje Wolfgang Pailer, mąż artystki. - Kiedy po raz pierwszy przyjechaliśmy do Warszawy, w 1979 roku, relacje polsko-niemieckie były zupełnie inne niż teraz. Byliśmy pod wrażeniem ogromnej sympatii i otwartości, z jaką nas przyjęto, pomimo że jesteśmy dziećmi narodu, który przyniósł Polakom straszną tragedię. Wróciliśmy do Polski w 1987 roku. Można więc powiedzieć, że zawsze byliśmy tutaj w bardzo gorących okresach, ale i ciekawych.

Pailerowie byli świadkami najważniejszych wydarzeń na Wybrzeżu.

- W sierpniu 1980 roku spędzaliśmy urlop w Gdańsku-Jelitkowie. Nie mieliśmy pojęcia, co się będzie działo, a potem byliśmy naocznymi świadkami jednych z najważniejszych dla Europy wydarzeń - wspomina Wolfgang. - Niestety, niedużo wtedy rozumiałem po polsku, ale z wielkim zainteresowaniem śledziliśmy sytuację, szczególnie w Stoczni Gdańskiej.

archiwum prywatne

Zdjęcia Karin Pailer  są nie tylko zapiskiem jej obserwacji z życia, ale także dokumentacją ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej w Polsce. Na wystawie „OKA-MGNIENIA. Polskie impresje” prezentowane są fotografie wykonane, z przerwami, w latach 1979-2005. Większość prac ukazuje Warszawę, gdzie Karin mieszkała z mężem, ale będzie można zobaczyć też obrazki z innych części kraju.

- W Gdańsku żona pokaże zdjęcia, które odzwierciedlają jej sympatię dla Polski - zachęca do odwiedzenia wystawy Wolfgang. - Mieliśmy przyjemność poznawać najróżniejsze regiony tego kraju. Bardzo nam się podobało na Mazurach i na Podlasiu, często byliśmy też na południu: w Krakowie, a nawet w Tatrach. Gdańsk zafascynował nas od pierwszego wejrzenia. Jesteśmy tu już któryś raz i nadal jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Cieszymy się, że właśnie w tym mieście możemy pokazać zdjęcia.

Wernisaż wystawy - we wtorek, 2 lutego 2016 roku, o godz. 18. Prace artystki można oglądać do końca miesiąca na drugim piętrze Centrum Handlowego Manhattan (Gdańsk, al. Grunwaldzka 82) przed Mediateką Manhattan, w godzinach otwarcia centrum: pon.-sob. 9-21 i niedz. 10-20. Wstęp wolny.

archiwum prywatne

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora