Polska najwyżej rozstawiona przed losowaniem turnieju IO

Pełne trybuny i fantastyczny doping poprowadziły polskich piłkarzy ręcznych do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. W ostatnim dniu turnieju kwalifikacyjnego w Gdańsku biało-czerwoni pokonali Tunezję 28:24. - Pokazaliśmy charakter - podsumował Sławomir Szmal, bramkarz i kapitan reprezentacji Polski.
10.04.2016

Najlepszy zawodnik meczu z Tunezją - Karol Bielecki

Polska i Tunezja olimpijski awans uzyskały już dzień wcześniej, w sobotę, 9 kwietnia. Mimo to w meczu między obu zespołami, w niedzielę, 10 kwietnia, który kończył turniej w Ergo Arenie, były emocje i dochodziło do ostrych spięć. Tak było choćby w 34. minucie, gdy pod polską bramką starli się Michał Jurecki i Sobhi Saied. Za chwilę do dyskusji dołączyli inni, zrobiło się bardzo gorąco (gestykulacje, przepychanki). Sędziowie na ławkę kar wyrzucili obu zawodników oraz Bartosza Jureckiego.

- To piłka ręczna, czyli twardy sport, czasami dochodzi do takich sytuacji. Musimy czasami bardziej panować nad sobą i koncentrować się na tym co robimy na boisku - podsumował całe wydarzenie Bartosz, starszy z braci Jureckich.

Polacy prowadzili przez większość czasu, w 19. minucie było 10:7, kwadrans przed końcem spotkania 23:18.

- Dziś było widać jak dobrze był przygotowany zespół Tunezji. Pokazaliśmy charakter. Na boisku były emocje z jednej i drugiej strony, ale my byliśmy lepsi - mówił bramkarz i kapitan reprezentacji Polski, Sławomir Szmal.

Najlepszym graczem meczu wybrany został Karol Bielecki, który skutecznie bombardował tunezyjskich bramkarzy z drugiej linii oraz był stuprocentowo skuteczny w rzutach karnych (2 rzuty/2 celne). Przed rozpoczęciem spotkania popularny „Kola” odebrał od Międzynarodowego Komitetu Fair Play pamiątkowy dyplom za postawę fair play w sporcie. Obie drużyny oraz kibice uczcili też minutą ciszy pamięć zmarłego wiceprezesa ligi tunezyjskiej, Kaisa Ketariego.

- Jedziemy do Rio! - radość polskich szczypiornistów po zwycięstwie w turnieju w Gdańsku

Dzięki zwycięstwu w turnieju kwalifikacyjnym w Gdańsku, polscy piłkarze ręczni znaleźli się w pierwszym koszyku podczas losowania grup turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. Losowanie odbędzie się 29 kwietnia.

Oprócz Polski, w turnieju olimpijskim zagrają również Brazylia (gospodarz), Francja (obrońca tytułu, mistrz olimpijski 2012), Argentyna (mistrz Panameryki), Niemcy (mistrz Europy), Egipt (mistrz Azji), Katar (mistrz Azji) oraz Tunezja, Słowenia, Szwecja, Chorwacja i Dania, które wywalczyły awans na igrzyska poprzez turnieje kwalifikacyjne. W Rio de Janeiro zabraknie m.in. Hiszpanów, Norwegów, Islandczyków i Węgrów. Turniej rozegrany zostanie w dniach 6-21 sierpnia.