PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Polska - Finlandia w Gdańsku. Pewne zwycięstwo i awans do ćwierćfinału mistrzostw Europy. WIDEO i ZDJĘCIA

Polska - Finlandia w Gdańsku. Pewne zwycięstwo i awans do ćwierćfinału mistrzostw Europy. WIDEO i ZDJĘCIA
Świetna atmosfera w Ergo Arenie, znakomity doping kibiców i przede wszystkim dobra gra siatkarzy - w sobotę, 11 września, Polacy zdemolowali Finów, oddając im ledwie 46 punktów i pewnie awansowali do ćwierćfinału mistrzostw Europy. We wtorek, 14 września - także w Gdańsku - rywalem będzie Rosja.
Kibice - jak zawsze - na meczach polskich siatkarzy dopisali
Kibice - jak zawsze - na meczach polskich siatkarzy dopisali
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn odbywają się w czterech krajach: Polsce, Czechach, Finlandii i Estonii. Najwięcej meczów jest w naszym kraju. Polscy siatkarze mecze grupowe rozgrywali w Krakowie, na 1/8 finał i ćwierćfinał przyjechali do Gdańska, spotkania półfinałowe i finał odbędą się w Katowicach.

W Ergo Arenie zaplanowano aż sześć meczów: cztery w 1/8 finału, dwa w ćwierćfinale.

W sobotę, 11 września, gwiazdą wieczoru była reprezentacja Polski. 


ZOBACZ FILM Z MECZU POLSKA - FINLANDIA

 

Trener Vital Heynen od początku do boju posłał Bartosza Kurka, Michała Kubiaka, Wilfredo Leona, Jakuba Kochanowskiego, Piotra Nowakowskiego, Fabiana Drzyzgę i Pawła Zatorskiego w roli libero, dając sygnał Finom, że traktuje ich bardzo poważnie. Polacy Prowadzili 7:3, 13:8, pierwszą partę zakończyli 25:16. 

Odrobinę stracha Finowie napędzili biało-czerwonym w drugiej partii. Nasi siatkarze przegrywali 7:8, ale po dwóch asach Kubiaka, ataku Leona i potrójnym bloku na Anttie Makinenie, wyszli na kilkupunktowe prowadzenie. Selekcjoner systematycznie wprowadzał rezerwowych, którzy bez skrupułów punktowali rywali. Seta wygrali ponownie do 16.

W trzeciej odsłonie asy serwisowe posyłał Leon, on i jego koledzy szybko zdobyli przewagę i ponownie trener Heynen mógł liderów zastąpić dublerami. Równie skutecznymi. Set do 14.     

Polacy zdobyli 39 punktów po ataku, Finowie -19.
Polacy zdobyli 8 punktów po bloku, Finowie - 3. 
Biało-czerwoni mieli 10 asów serwisowych, rywale - 3.

 

Polacy w meczu z Finami mieli aż 10 asów serwisowych. Na zagrywce Łukasz Kaczmarek
Polacy w meczu z Finami mieli aż 10 asów serwisowych. Na zagrywce Łukasz Kaczmarek
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Przed meczem Polaków i Finów w Ergo Arenie grali Rosjanie z Ukraińcami. Ci pierwsi - nie bez problemów - wygrali 3:1 (22:25, 25:16, 25:22, 25:22). 

We wtorek, 14 września, o godz. 20.30 w Gdańsku ćwierćfinał Polska - Rosja. Jeszcze w niedzielę, 12 września, dwa kolejne spotkania 1/8 finału:

  • godz. 17.30 Holandia - Portugalia, transmisja Polsat Sport
  • godz. 20.30 Serbia - Turcja, transmisja Polsat Sport


Polska – Finlandia: 3:0 (25:16, 25:16, 25:14)

Polska: Leon 14, Kurek 11, Kochanowski 8, Kubiak 7, Nowakowski 3, Drzyzga, Wojtaszek (libero), Zatorski (libero) oraz Kaczmarek 8, Bieniek 4, Fornal 2, Śliwka 1, Semeniuk.

Finlandia: Ronkainen 7, Siirila 3, Sivula 3, Esko 1, Makinen 1, Sinkkonen 1, Kerminen (libero) oraz Jokela 7, Nikula, Koykka, Suihkonen, Jauhiainken, Lankinen


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z MECZU POLAKÓW

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl