Polonusi wszystkich krajów łączą się w Gdańsku. Do soboty Kongres 60 Milionów

Trudno znaleźć miejsce na świecie, gdzie nie ma naszych rodaków. Razem z Polakami mieszkającymi między Bugiem a Odrą jest nas łącznie ok. 60 milionów. Do tej liczby nawiązuje nazwa wydarzenia, które rozpoczęło się w czwartek 18 sierpnia w Gdańsku i potrwa trzy dni. Jest to 12. edycja Kongresu 60 Milionów. Uczestniczy w nim ok. 300 osób z Polski oraz kilku krajów, gdzie żyje Polonia.
18.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Oprócz 11. edycji stacjonarnych zorganizowano też 17 kongresów w sposób online. Łącznie wzięło w nich udział ok. 27 tysięcy osób
Oprócz 11. edycji stacjonarnych zorganizowano też 17 kongresów w sposób online. Łącznie wzięło w nich udział ok. 27 tysięcy osób
mat. Kongres 60 Milionów
Patronat honorowy nad spotkaniem Polonii i Polaków objęła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Jaka jest idea kongresu? 

- Głównym celem Kongresu 60 Milionów jest wykorzystanie relacji między Polakami a Polonią żyjącą na całym świecie do tworzenia wspólnych przedsięwzięć, z głównym nastawieniem na współpracę o charakterze biznesowym - powiedział Zbigniew Klonowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu. 
 
Większość z ok. 300 uczestników Kongresu 60 Milionów, którzy pojawią się w Gdańsku, stanowić będą polonijni oraz rodzimi biznesmeni oraz menadżerowie.
 
Spodziewani są goście z Australii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii.  
 
Wśród uczestników spotkania w Gdańsku będą też np. właściciele krajowych firm, którzy planują ekspansję na rynki zagraniczne.  

Portoryko atrakcyjnym miejscem na biznes 

- W edycji gdańskiej Kongresu 60 Milionów szczególny nacisk położymy na możliwości rozwoju firm na obszarze Ameryki Północnej tj. Stany Zjednoczone i Kanadę. W programie wydarzenia jest też specjalny panel inwestycyjny dotyczący Portoryko, w którym poza Polonią, będą uczestniczyć przedstawiciele władz Portoryko - wyjaśnił Zbigniew Klonowski.

V Światowy Zjazd Gdańszczan. Trzy dni atrakcji - podsumowanie WIDEO i FOTO

Portoryko to terytorium leżące na wyspie o tej samej nazwie i kilku mniejszych położone na Morzu Karaibskim. Mieszka tam ponad 3 miliony osób. Portoryko to część USA, ale nie stan. Posiada status wolnego państwa stowarzyszonego. Od 1917 r. mieszkańcy wyspy są obywatelami amerykańskimi. Mają np. prawo do osiedlania się na terenie USA i posiadają amerykański paszport. Nie głosują jednak w wyborach prezydenckich w USA.

- Istotą Kongresu jest networking - poznawanie ludzi. Część zamożnych przedstawicieli Polonii działających przy Wall Street w Nowym Jorku przeprowadziła się podczas pandemii koronawirusa do Portoryko. Widzą tam możliwości biznesowe i do tego potrzebują m.in. partnerów z Polski  - dodał Zbigniew Klonowski.
 
W programie wydarzenia są m.in. panele poświęcone przemysłowi jachtowemu i branży nieruchomości
 
Udział w spotkaniu w Gdańsku zapowiedzieli też m.in. Teresa Sygnarek - prezes Stowarzyszenia Mediów Polonijnych, Artur Kazienko - prezes Kazar Group oraz Grzegorz Kiszluk - redaktor naczelny magazynu Brief. 

Merytoryczne dyskusje oraz imprezy towarzyszące

Część konferencyjna Kongresu 60 Milionów odbędzie się w piątek 19 sierpnia w Radisson Hotel & Suites, znajdującym się na Wyspie Spichrzów. 

Pomorska Gala Rzemiosła 2022: "Przedsiębiorcy tworzą dobrobyt całego kraju"

W dzień przed i po merytorycznym seminarium na uczestników kongresu czekają imprezy towarzyszące m.in. turniej golfowy w Pasłęku, wizyta w Muzeum Emigracji w Gdyni, rejs po Zatoce Gdańskiej oraz udział w koncercie Męskie Granie 2022 na Polsat Plus Stadion w Gdańsku. 

Jakie miasta gościły wcześniej Kongres 60 Milionów?

Będzie to 12. edycja. Kongresu 60 Milionów. 
 
Spotkania Polonusów z rodakami organizowane są od 2018 r. W każdym roku odbywa się kilka edycji tego wydarzenia. W ubiegłych latach kongres gościł w Miami, Buffalo, Nowym Jorku (USA), Berlinie, Londynie i trzykrotnie w Rzeszowie (2018, 2019, 2020). 
 

TV

Światowa stolica bursztynu