• Start
  • Wiadomości
  • Politechnika Gdańska będzie współpracować z IMGW przy tworzeniu prognoz pogody

Politechnika Gdańska będzie współpracować z IMGW przy tworzeniu prognoz pogody

Informatycy z Politechniki Gdańskiej i superkomputer Tryton Centrum Informatycznego TASK wspomóc mają Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w tworzeniu jeszcze dokładniejszych prognoz pogody. Specjaliści z obu instytucji będą m.in. poszukiwać rozwiązań, które pozwolą szybciej przewidywać możliwości występowania zjawisk ekstremalnych.
10.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej: rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde i dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Przemysław Ligenza po podpisaniu umowy o współpracy między instytucjami
Od lewej: rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde i dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Przemysław Ligenza po podpisaniu umowy o współpracy między instytucjami
Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

 

Umowę między instytucjami zawarli Przemysław Ligenza - dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Krzysztof Wilde - rektor Politechniki Gdańskiej, podczas spotkania na gdańskiej uczelni, które odbyło się 10 lipca.

- Instytut postrzegamy jako partnera, który wskaże nam problemy do rozwiązania. My dostarczamy nasze kompetencje informatyczne i specjalistów od procesów modelowania, którzy tworzą szczegółowe modele z pomocą superkomputera Tryton Centrum Informatycznego TASK - mówi Krzysztof Wilde. - IMGW dysponuje bardzo szczegółowymi danymi w wielu obszarach i wspólnie musimy się zastanowić, jak najlepiej wykorzystać to bogactwo informacji i tworzyć modele dedykowane pod konkretne potrzeby.

Obszary współpracy mają być jeszcze doprecyzowane, ale rektor wymienił możliwości tworzenia modeli, które pozwolić mogą np.:

- z większym niż kilkugodzinnym wyprzedzeniem przewidywać możliwość wystąpienia ekstremalnych deszczy (co w skali lokalnej jest wciąż dużym wyzwaniem),

- obrazować sposób rozchodzenia się ciepła w mieście w trakcie upałów,

- przewidywać pogodę dla dronów, czy fotowoltaicznych urządzeń na domach.

 

Przemysław Ligenza zaznaczył, że dla prognostyków na całym świecie wyzwaniem pozostają wciąż prognozy średnio i długoterminowe.

- Dlatego szukamy w polskich ośrodkach naukowych partnerów do współpracy, by nasze prognozy numeryczne były nie tylko dokładniejsze w tym krótszym wymiarze czasu, ale byśmy wspólnie starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak przewidzieć pogodę z większym wyprzedzeniem - tłumaczy dyrektor IMGW. - Możemy się spodziewać, że charakterystyczna zmiana klimatu, z którą mamy dziś do czynienia: długie okresy posuchy przerywane ekstremalnymi deszczami, będzie się nasilać, dlatego ważna jest dla nas także możliwie wczesna prewencja dla obywateli, by móc uniknąć tych największych, tragicznych strat. Numeryczne prognozowanie zjawisk atmosferycznych to trochę inna sprawa niż modelowanie hydrodynamiczne, które pozwala np. wyliczyć wysokość fal na rzece po opadach, ale rozwijamy także i te modele. Kompetencje Politechniki Gdańskiej w tym zakresie także mogą być wykorzystane.

 

Gmach główny Politechniki Gdańskiej
Gmach główny Politechniki Gdańskiej
Anna Rezulak/KFP


METEOPG

Niezależnie od współpracy z IMGW Politechnika Gdańska i wspomniane Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK) rozwijają własny projekt METEOPG, udostępniając krótkoterminową prognozę pogody dla Polski i wysokorozdzielczą dla Pomorza.

Serwis pogodowy METEOPG - fragment prognozy opad deszczu dla Pomorza
Serwis pogodowy METEOPG - fragment prognozy opad deszczu dla Pomorza

 

Dlaczego wysokorozdzielczą? Serwis wykorzystuje wysokorozdzielcze dane geograficzne, czyli numeryczny model ukształtowania i zagospodarowania terenu oraz szorstkości podłoża, który przygotowali prof. Mariusz Figurski i dr Grzegorz Nykiel z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Oprócz krótkoterminowych podstawowych informacji o pogodzie, modelowanych jest w nim kilkadziesiąt parametrów, które mogą być wykorzystywane w różnych sektorach (rolnictwie, energetyce odnawialnej, transporcie, nawigacji/żeglarstwie, turystyce) oraz w badaniach naukowych i wdrożeniowych z zakresu przewidywania niebezpiecznych lokalnych zjawisk pogodowych.

Obecnie serwis zaciąga dane pogodowe z europejskich satelit, ale z czasem zasilą go także dodatkowe informacje z IMGW. 

 

Screen z serwisu `Monitoring i prognoza warunków glebowych` udostępnianego na Geoportalu
Screen z serwisu `Monitoring i prognoza warunków glebowych` udostępnianego na Geoportalu
brak autora

 

W serwisie Geoportal udostępnianym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju można sprawdzić informacje o prognozowanej wilgotności gleby na terenie całego kraju, nawet z 60-godzinnym wyprzedzeniem - to również część projektu METEOPG.

 

 

 

TV

To przedszkole jest wzorem