Policjant: w Polsce nie ma tolerancji wobec nietolerancji

W trosce o poczucie bezpieczeństwa swoich studentów zagranicznych, Politechnika Gdańska zorganizowała dla nich spotkanie z przedstawicielami: Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej oraz Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.
21.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na Politechnice Gdańskiej uczą się studenci z 50 krajów świata.

Hasło przewodnie dwugodzinnego spotkania brzmiało: “Bezpieczeństwo w miejscach publicznych”. Do auli Politechniki Gdańskiej przybyli m.in.: mł. insp. Zbigniew Skowronek - komendant Komisariatu Policji III we Wrzeszczu, podinsp. Joanna Orłowska - naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz kilkunastu innych funkcjonariuszy z komendy miejskiej oraz wojewódzkiej.

Otwierający spotkanie prof. Jacek Mąkinia, prorektor PG ds. współpracy i innowacji, zażartował, że w tym momencie aula uczelni jest najbezpieczniejszym miejscem w Gdańsku i przypomniał zebranym, że na politechnice studiuje obecnie 500 młodych ludzi z 50 krajów świata.

- Są więc nie tylko znaczącą grupą w społeczności naszej uczelni, ale także ważną częścią gdańskiego społeczeństwa. Dzięki nim nasze miasto jest bardziej różnorodne kulturowo - zaznaczył prorektor Mąkinia. - Zdecydowaliśmy się zorganizować to spotkanie ze względu na niepokojący klimat, który wytworzył się w Polsce w związku ze wzmożonymi migracjami do Europy. W kilku miastach miały miejsce ataki na obcokrajowców na tle narodowościowym. Trzeba więc na ten temat dyskutować.

Prof. Mąkinia zwrócił się również bezpośrednio do zgromadzonych na sali studentów: - Wybraliście Gdańsk i ofertę edukacyjną naszej uczelni. Bardzo się z tego cieszymy - mówił. - Chcemy zapewnić wam jak najlepsze warunki, zgodnie z dewizą “Feel like at home”.
 

Sierż. Rafał Wróbel przedstawił prezentacje na temat policji w Polsce.

Pierwszym punktem spotkania była prezentacja sierż. Rafała Wróbla z Komisariatu II KMP w Gdańsku, poprowadzona w języku angielskim. Sierżant opowiedział studentom jakie są zadania policji w Polsce, pokazał na zdjęciach jakie mundury noszą funkcjonariusze w naszym kraju, jakie mają legitymacje służbowe.

- Naszym zadaniem jest ochrona zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich ludzi mieszkających w Polsce, nie tylko tych, którzy posiadają obywatelstwo naszego kraju - podkreślił sierż Wróbel. - Jeśli ktoś z was uważa, że dzieje się coś złego lub stał się ofiarą przestępstwa, zwróćcie się do policjantów. Pamiętajcie, że w Polsce nie ma tolerancji wobec nietolerancji, a okazywanie komuś nienawiści rasowej jest przestępstwem. Im szybciej nas powiadomicie, tym większa szansa, że schwycimy sprawcę.

Policjant podkreślił, że nie wszyscy operatorzy odbierający zgłoszenia telefoniczne pod numerami 997 i 112 mówią po angielsku (pracujemy nad tym - dodał). Ich zadaniem jest, jak najszybsze przełączenie zgłoszenia do kolegi, który zna ten ten język. Zachęcał studentów, żeby zabrali z sobą przyniesione przez policję na spotkanie ulotki zawierające polsko-angielskie “policyjne słówka” (np. “chcę zgłosić przestępstwo” “zostałem pobity/okradziony”). Radził, by kontaktować się z policją poprzez specjalny numer telefonu przeznaczony dla turystów (608 599 999 - działa od początku czerwca do końca września, operator posługuje się językiem angielskim).

- W Gdańsku policja prowadzi mapę zagrożeń, która powstaje na podstawie zgłoszeń od mieszkańców - opowiadał sierżant. - Jeśli więc gdzieś nie czujecie się bezpiecznie, ktoś was notorycznie zaczepia, ktoś was napadł: zgłoście to! Jeśli mamy wiedzę o takich miejscach, poświęcamy im więcej uwagi, częściej patrolujemy.
 

Podczas spotkania studenci śmiało zadawali pytania.

Podinsp. Joanna Orłowska przytoczyła policyjne statystyki: - Od początku roku zaledwie 1,5 procent zdarzeń przestępczych w Gdańsku odbyło się z udziałem obcokrajowców. Oczywiście naszym priorytetowym zadaniem jest, żeby do takich zdarzeń nie dochodziło. Ale wszyscy mamy chyba świadomość, że nie jest to możliwe - mówiła. - W każdym kraju są ludzie dobrzy i źli. Ważne jest żebyście zgłaszali nam wszystkie zdarzenia przestępcze. Tylko wtedy możemy wam pomóc.

W ostatniej części spotkania studenci zadawali pytania. Było ich bardzo wiele - od najzwyklejszych (np. czy i jakie dokumenty muszą nosić przy sobie, czy w komunikacji miejskiej w Gdańsku jest monitoring), po kwestie zasadnicze.

- Co mam zrobić, jeśli ktoś mnie uderzy? Bronić się, czy uciekać? - zapytał jeden ze studentów.

- Brońcie się, jeśli jesteście w grupie - odpowiedziała naczelnik Orłowska. - Nie można zachowywać się bezczynnie i patrzeć, jak ktoś atakuje kolegę, ale najważniejsze, żeby jak najszybciej poinformować policję. Jeśli jest taka możliwość wykorzystajcie swoje komórki i zróbcie zdjęcia sprawcy.

- Mam bardzo ciemną skórę i często spotykam się z dyskryminacją. Mam to zgłosić czy siedzieć cicho? - pytał inny.

- Oczywiście, że tak. Zgłosić - odpowiedziała policjantka.

- Wiemy, co się dzieje i że czujecie się w Gdańsku mniej bezpieczni niż dotąd, ale musicie zgłaszać każdy przypadek dyskryminacji - dodała Marta Siciarek, dyrektor Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. - Przy centrum i innych organizacjach pozarządowych w Gdańsku działają prawnicy, którzy mogą nam pomóc w przypadku prześladowania na tle rasowym czy religijnym. Wystarczy wysłać do nas e-mail z informacją o prześladowaniu, na pewno otrzymacie wsparcie.
 

Podisp. Joanna Orłowska - naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Gdańsku: brońcie się, jeśli jesteście w grupie.

Spotkanie na politechnice odbyło się w czwartek, 19 maja 2016 r.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet