Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Policjanci i strażnicy w akcji. Grupa przestępcza rozbita

Zatrzymanie 34 osób i zabezpieczenie ponad 100 kg dopalaczy - to efekt działań ponad 200 policjantów i strażników granicznych z całej Polski. Na trop grupy kilka miesięcy wcześniej wpadli policjanci z wydziału narkotykowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Policjanci i strażnicy w akcji. Grupa przestępcza rozbita
A
A
data publikacji: 28 stycznia 2016 r.

KWP Gdańsk

Poszukiwania prowadzono na terenie całego kraju. Przeszukano kilkadziesiąt lokali: prywatnych mieszkań i magazynów w Gdańsku, Gdyni, Warszawie, Grudziądzu, Kwidzynie, Jastrzębiu-Zdroju, Krakowie, Żywcu, Ujsołach oraz Zaskalu.

W wyniku działań funkcjonariusze zabezpieczyli 106 kg różnego rodzaju dopalaczy oraz 80 litrów substancji psychotropowych, z których możliwe jest wyprodukowanie tzw. pigułki gwałtu.

W domach zatrzymanych kryminalni znaleźli również 37 krzaków konopi, 150 gramów amfetaminy i kilkadziesiąt grzybków halucynogennych. Zabezpieczono także gotówkę - 460 tysięcy złotych i 9,5 tysiąca euro.

W związku ze sprawą zatrzymano 34 osoby, w wieku od 18 do 26 lat. Wśród zatrzymanych członków zorganizowanej grupy przestępczej jest kierujący nią 42-letni mieszkaniec Warszawy, który wpadł w ręce policji podczas transakcji. W jego samochodzie funkcjonariusze zabezpieczyli 1 kilogram dopalaczy i około 200 tysięcy złotych.

Materiał filmowy KWP z zatrzymań:

Jak wynika z ustaleń, grupa rozprowadzała dopalacze na terenie całego kraju w sprzedaży bezpośredniej oraz za pośrednictwem Internetu.

Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do prokuratury, gdzie 18 podejrzanych usłyszało zarzuty związane z obrotem dopalaczami, bądź przygotowaniem do obrotu. Grozi im kara od 8 do 15 lat pozbawienia wolności.

Czterech mężczyzn dodatkowo usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.


Po wejściu w życie nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2015 roku, policjanci w całej Polsce zabezpieczyli blisko 200 kilogramów zabronionych substancji, zatrzymali ponad 270 osób, którym postawiono ponad 250 zarzutów.

KWP Gdańsk


 

-
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl