Policjanci, adwokaci, prokuratorzy z pomocą pokrzywdzonym

Zaczyna się szczególny tydzień: dedykowany osobom, które padły ofiarą przestępców. 15. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest adresowany szczególnie do tych, którzy dotąd nie zdecydowali się ujawnić swojej historii. Od 22 do 27 lutego 2016 r. czekają na nich prawnicy, policjanci i prokuratorzy. Pomoc jest udzielana bezpłatnie.
22.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pierwsza akcja miała na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także sytuacji ich rodzin. Jej powodzenie zadecydowało o kontynuacji w kolejnych latach.

Między 22 a 27 lutego 2016 roku, po raz 15., w całej Polsce informacji prawnej będą udzielać nie tylko adwokaci, radcy prawni, notariusze oraz aplikanci w tych zawodach, ale także prokuratorzy i policjanci, czyli osoby ze specjalistyczną wiedzą dotyczącą postępowania przygotowawczego. Wiedzą w zakresie postępowania wykonawczego podzielą się kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną.

Koordynatorem akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości. W tym roku włączyły się do niej: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza. W obchody Tygodnia Pomocy przyłączyła się także Naczelna Izba Lekarska.

 

Gdzie uzyskać radę i pomoc?

W Gdańsku w dniach 22-26 lutego 2016 r., w godz. 8.00-15.30, dyżury będą pełnione we wszystkich dziewięciu komisariatach. W sobotę, 27 lutego, w godz. 8.00-15.30 można przyjść do Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 27. Zobacz: miejsca dyżurów policjantów w województwie pomorskim.

Wyznaczeni prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku oraz prokuratur rejonowych okręgu gdańskiego będą do dyspozycji osób zainteresowanych w godz. 9.30-13.30 od 22 do 27 lutego. Można uzyskać od nich informacje dotyczące przysługujących uprawnień oraz sposobu załatwienia sprawy. Szczegółowe informacje o dyżurach w prokuraturach rejonowych znajdują się na tablicach informacyjnych poszczególnych jednostek oraz na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2016 roku bezpłatną pomoc prawną zapewniają gminy. W Gdańsku prowadzonych jest 18 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Mogą z niej skorzystać osoby poniżej 26. i powyżej 65. roku życia, a także osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej. Uprawnieni są również kombatanci i weterani wojenni oraz rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny. Wykaz punktów znajduje się na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

 

Inne ważne linki:

Dyżury adwokatów i aplikantów Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku

Informator pokrzywdzonego

Lista podmiotów i organizacji zajmujących się pomocą ofiarom przestępstw

Centrum Interwencji Kryzysowej

 

Czytaj także:

Prawnik za drogi? Od 1 stycznia darmowe porady prawne

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej