PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Polecamy w Gdańsku: 24-28 sierpnia

Polecamy w Gdańsku: 24-28 sierpnia
Co ciekawego dzieje się w Gdańsku? Oto kilka subiektywnych podpowiedzi portalu gdansk.pl.

Poniedziałek, 24 sierpnia

Ostatni tydzień wakacji to ostatnia szansa na spotkanie z Jamesem Watsonem i Francisem Crickiem, biochemikami, którzy – wraz z Rosalind Franklin – stworzyli przestrzenny model DNA. Podczas warsztatów „Po nitce... DNA do kłębka” w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym młodzi i bardzo młodzi naukowcy dowiadują się, co kontrowersyjnym uczonym zawdzięcza kryminologia i wykonują bransoletki DNA.

Warsztaty „Watson i Crick – po nitce... DNA do kłębka!” odbędą się jeszcze w poniedziałek i czwartek 24 i 27 sierpnia 2015 r., początek o godz. 14. Koszt zajęć 11 zł od dziecka i 5 zł od opiekuna. Rezerwacja: tel. 58 739-61-47 lub email biuro@edupark.gpnt.pl.

Czytaj więcej

Wtorek 25 sierpnia

Dobiega końca wystawa w Pałacu Opatów „Design a sztuka”. Ostatni dzień na oglądanie to 30 sierpnia 2015 r. Ekspozycji, która ma być próbą odpowiedzi na pytanie, kiedy sztuka przechodzi w produkt, a produkt staje się sztuką, towarzyszy projekt edukacyjny dedykowany dzieciom. Pracownicy proponują wspólną zabawę. Ze strony http://mng.gda.pl/kalendarz/design-a-sztuka/ można pobrać szkicownik do wypełnienia przez najmłodszych odbiorców sztuki współczesnej. Kuratorzy wystawy proponują dzieciom realizowanie własnych pomysłów na przedmioty użytkowe i zadają pytania o ich miejsce w sztuce i życiu codziennym.

Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, Pałac Opatów, ul. Cystersów 18 (w Parku Oliwskim). Muzeum czynne: wtorek-niedziela 10.00-17.00, czwartek 12.00-19.00, w poniedziałki nieczynne. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 18 zł, piątek – dzień bezpłatny.

Czytaj więcej

Matisyahu
Matisyahu
materiały klubu B90

 

Środa, 26 sierpnia

W klubie B90 wystąpi amerykański wokalista Matisyahu. Artysta postanowił wrócić do Polski po tym, jak został rewelacyjnie przyjęty podczas ubiegłorocznego festiwalu w Jarocinie. Da tylko dwa koncerty: w Warszawie i w Gdańsku. Matisyahu w swojej twórczości łączy reggae, rock i hip-hop z żydowskim folklorem, zawsze akcentując swoją głęboką więź z Bogiem. W 2005 r. ukazał się przełomowy dla jego kariery album „Live at Stubb's”, który zajął pierwsze miejsce na liście albumów reggae i 30. pozycję na liście Billboard 200. Odtąd artysta nieustannie zaskakuje fanów, z każdą płytą zmieniając muzyczny image. Pod tym względem jego ostatni krążek „Akeda” nie stanowi wyjątku.

B90, Gdańsk, ul. Doki 1. Bilety 90 zł.

Czytaj więcej

 

Czwartek, 27 sierpnia

W halach wystawienniczych AmberExpo zaczynają się trzydniowe Międzynarodowe Targi Bursztynu „Ambermart” dostępne dla publiczności.

Na targach Ambermart będzie dominował bursztyn.
Na targach Ambermart będzie dominował bursztyn.
materiały MTG

Swój udział zapowiedziało ponad 180 firm z Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec i Włoch, które zaprezentują biżuterię z bursztynu, srebrną i złotą biżuterię z kamieniami jubilerskimi, biżuterię artystyczną i awangardową, perły, półfabrykaty z bursztynu, lampy witrażowe, sztukę użytkową i przedmioty dekoracyjne. Targom towarzyszy Galeria Projektantów, zorganizowana przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, warsztaty, seminaria, a także wystawa Muzeum Inkluzji UG oraz wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej. Zakończenie targów uświetni w sobotę 6. edycja Święta Ulicy Mariackiej, realizowanego we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników, instytucjami kultury oraz galeriami, którymi słynie legendarna w Gdańsku bursztynowa uliczka. Tym razem świętu przyświeca hasło „Mariacka pełna snów”.

AmberExpo, Gdańsk, ul. Żaglowa 11. W czwartek i piątek targi otwarte w godz. 10-18, w sobotę 10-17. Bilety 10 zł.

Czytaj więcej

Program Święta Ulicy Mariackiej

 

Ewa Uryga wystąpi w Teatrze Leśnym w piątek.
Ewa Uryga wystąpi w Teatrze Leśnym w piątek.
materiały klubu Winda

Piątek, 28 sierpnia

W urokliwie położonym Teatrze Leśnym w Gdańsku-Wrzeszczu przy ul. Jaśkowa Dolina zaczynają się Gdańskie Noce Jazsowe. Za jedyne 5 zł każdego wieczoru będzie można wziąć udział w prawdziwej muzycznej uczcie, na której główne dania podadzą mistrzowie trąbki, saksofonu, fortepianu czy perkusji, a także, oczywiście, wokalu. W ciągu trzech dni wystąpią m.in.: Leszek Kułakowski Quartet, Ewa Uryga z koncertem „The Touch of Soul” i Marek Napiórkowski, który zaprezentuje swój najnowszy album „UP!”. Interesująco zapowiada się sobotni wieczór, który zdominuje Krystyna Gedzik – młoda, pochodząca z Białorusi wokalistka i pianistka, która pełnymi garściami czerpie muzyczne inspiracje ze swojej ojczyzny. Tego dnia w Teatrze Leśnym pojawi się także gdańszczanin z urodzenia Janusz Strobel, połowa legendarnego Duetu Gitar Klasycznych „Alber – Strobel”. Natomiast w sobotę będzie można posłuchać muzyki The Intuition Orchestra i Adama Pierończyka, który wystąpi z Miroslavem Vitousem.

Teatr Leśny, Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Jaśkowa Dolina 45. Wstęp 5 zł.

Czytaj więcej