PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Polecamy w Gdańsku: 15-21 sierpnia

Polecamy w Gdańsku: 15-21 sierpnia
Co ciekawego dzieje się w Gdańsku? Oto kilka subiektywnych podpowiedzi portalu gdansk.pl.

Sobota, 15 sierpnia

Najbliższy weekend upłynie w Gdańsku pod znakiem sportu (Maraton Solidarności), muzyki („Swing+” w ramach festiwalu Solidarity of Arts) i ostatnich chwil kończącego się Jarmarku św. Dominika. Jednak kto nie ma ochoty na tłok i decybele, niech się wybierze do Nowego Portu. W samo południe się zacznie i skończy o północy kontemplacja przyrody wzorem Henry’ego Waldena. Na imprezę „Cud nad Martwą Wisłą – Walden czyli życie w lesie?” zaprasza Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2. Łaźnia przypomni eksperyment z 1845 roku amerykańskiego myśliciela Henry’ego Thoreau, który ponad dwa lata spędził w lesie porastającym brzegi stawu Walden w stanie Massachusetts. Podczas tego odosobnienia, z dala od cywilizacji i postępu, Thoreau stworzył manifest prostoty, samowystarczalności, rozwoju osobistego i pochwały natury „Walden. Życie w lesie”. W programie: warsztaty z pielęgnacji roweru, tworzenie wiatraków-cudaków, budowanie z kostek słomy i inne zajęcia dla dzieci, piknik przy ognisku i nowoporcka potańcówka przy muzyce granej na żywo przez Zespół Cieśni i Tańca, a na koniec – plenerowy pokaz filmu „Take This Walz” Sary Polley.

Gdańsk-Nowy Port, plac przy ul. Starowiślnej (na nabrzeżu Martwej Wisły), godz. 12.00-24.00, wstęp wolny.

Zobacz więcej

 

Niedziela, 16 sierpnia

Wieczorem warto pójść na drugi koncert „z plusem” w ramach Solidarity of Arts, tym razem muzyki klasycznej, „Górecki+”. Jednak zanim zasiądziemy na krzesłach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, trzeba nieco się rozruszać, a przynajmniej popatrzeć, do czego są zdolni miłośnicy BMX-ów i deskorolek. W niedzielę kończą się trzydniowe Baltic Games – największa impreza miłośników sportów ekstremalnych w Polsce. Dla widzów także coś przygotowano: skatepark, skim-board, minirampy, konkursy z nagrodami, targi ze sprzętem po okazyjnych cenach i na koniec dnia koncerty. Kto nie zdążył na Tattoo Konwent, który w lipcu odbył się w PGE Arena, może też odwiedzić Tattoo Zone na Baltic Games.

Gdańsk, pl. Zebrań Ludowych, 14-16 sierpnia, godz. 10.00-22.50

Zobacz więcej

Wyciszyć się po sportowych szaleństwach będzie można przy „Klasycznych przebojach muzyki francuskiej”. Maja Gadzińska i Magdalena Borowiecka zaśpiewają w Nadbałtyckim Centrum Kultury utwory z repertuaru Edith Piaf czy Jacquesa Brela w kameralnej oprawie pianina, przy którym zasiądzie Zbigniew Kosmalski.

Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk, ul. Korzenna 35/37, godz. 19.00, bilety 30 zł.

Zobacz więcej

 

Poniedziałek, 17 sierpnia

I, CULTURE Orchestra (ICO) dotychczas zagrała 29 koncertów w 22 miastach w 15 krajach. W Gdańsku ten zespół wybitnie uzdolnionych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego zainauguruje swoją kolejną europejską trasę koncertową. Program tegorocznych koncertów tworzą utwory: Leoša Janáčka, Aleksandra Mosolowa, Sergiusza Prokofiewa, Sergiusza Rachmaninowa, a także – jak co roku – kompozytorów z krajów Partnerstwa Wschodniego: wybitnego kompozytora ormiańskiego Aveta Terteriana oraz gruzińskiego kompozytora i wiolonczelisty Sulkhana Tsintsadze. Z Gdańska orkiestra ruszy do Niemiec, następnie wystąpi na Ukrainie, w Gruzji i Hiszpanii.

Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk, ul. Ołowianka 1, godz. 18.00 i 20.00, bilety 40 zł.

Zobacz więcej

 

Wtorek, 18 sierpnia

Za 14 zł (dorośli) lub 8 zł (dzieci) jeszcze do końca sierpnia można zwiedzić zakamarki Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z przewodnikiem. Godzinne wycieczki ruszają każdego dnia tygodnia o godz. 13.30, 14.30 i 19.30. W programie m.in.: zwiedzanie sali głównej, pokaz filmu o Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, prezentacja inżynierii, wejście na taras z pięknym widokiem na starą część miasta i przejście po murze teatru.

Informacja w kasach teatru codziennie w godz. 13.00-20.00, Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1.

Zobacz więcej

 

Środa, 19 sierpnia

Swoje zakamarki od czasu do czasu udostępnia też PGE Arena. Okazja nadarzy się 19 sierpnia podczas wyjątkowej kolacji na obrzeżach murawy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.30 zwiedzaniem, które potrwa 1,5 godziny. Trasa obejmie wizytę w: celach i stadionowym komisariacie policji, studiu telewizyjnym, loży Amber Lounge by TFF, restauracji PGE Atom Club, szatniach piłkarskich, salce treningowej, kaplicy stadionowej, Mixed zone, najwyższym punkcie na stadionie, Muzeum Lechii Gdańsk, barze T29 oraz na trybunach. Stadion zostanie oświetlony, na telebimach pojawią się projekcje, a zwiedzającym towarzyszyć będzie muzyka. Chętni będą mogli zjechać na kolejce tyrolskiej 24 metry nad murawą na dystansie 200 m za dodatkową opłatą. O godzinie 21.30 rozpocznie się kolacja z wykwintnym menu.

Liczba miejsc jest ograniczona. Bilety do 18 sierpnia kosztują 75 zł, 19 sierpnia już 89 zł, wstęp dla dzieci do 10. roku życia – 35 zł.

Zobacz więcej

 

Czwartek, 20 sierpnia

W trzecim tygodniu sierpnia nie można przegapić X Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana”. Koncerty kameralne w Domu Uphagena (Gdańsk, ul. Długa 12) zaczną się już w niedzielę, 16 sierpnia. Widowiskowa inauguracja wydarzeń plenerowych, których sceną będą alejki Parku Oliwskiego, nastąpi w środę. W czwartek zaś polecamy wybrać się na „Czarodziejski flet”. O godz. 16.30 zacznie się przedstawienie dla dzieci w wykonaniu austriackiego teatru marionetek Marionettentheater Schloss Schönbrunn. O godz. 19.00 w „Czarodziejskim flecie” dla dojrzalszej widowni wystąpi iście międzynarodowa obsada, m.in. Mario Klein z Niemiec, Aurora Perry i Cameron Becker z USA, Anna Pisareva z Białorusi, Matthias Wölbitsch z Austrii i Julia Zhukovska-Fischer z Ukrainy.

Gdańsk, Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego, wstęp wolny.

Zobacz więcej

 

Piątek, 21 sierpnia

Gdański MOSiR co piątek zaprasza na bezpłatne zajęcia jogi prowadzone przez doświadczonych nauczycieli. Na trwających 90 min ćwiczeniach zjawia się regularnie nawet ponad setka uczestników! Osoby, które zechcą skorzystać z tej propozycji, proszone są o zabranie ze sobą maty do ćwiczeń i niekrępującego ruchów stroju. Przyda się również butelka wody i ewentualnie koc do przykrycia w trakcie relaksacji.

Program „Joga na zdrowie” odbywa się w każdy piątek w Miejskiej Hali Sportowej w Gdańsku, ul. Kołobrzeska 61, początek o godzinie 18.30.

Zobacz więcej

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze