Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Polecamy na weekend: Gdańska Jesień Pianistyczna, Jazz Jantar i spektakle dla najmłodszych

Choć weekend 10-12 listopada upłynie w Gdańsku pod znakiem celebrowania obchodów Święta Niepodległości, nie zabraknie także innych atrakcji dla dużych i małych. Wciąż trwa Festiwal Jazz Jantar, do tego rozpoczyna się właśnie Gdańska Jesień Pianistyczna, a legenda sceny yassowej świeżo po reaktywacji powraca do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Będzie się działo!

Polecamy na weekend: Gdańska Jesień Pianistyczna, Jazz Jantar i spektakle dla najmłodszych
A
A
data publikacji: 10 listopada 2017 r.

W piątek, 10 listopada, rozpoczyna się wydarzenie, na które trójmiejscy melomani musieli czekać aż rok: Gdańska Jesień Pianistyczna.

Na inaugurację festiwalu, w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) wystąpi Paweł Kowalski (fortepian) i Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego. W programie słynna uwertura do opery „Halka” Stanisława Moniuszki i Mazur z opery „Straszny Dwór”, Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Paderewskiego, Koncert Warszawski Richarda Addinsella, oraz Sinfonietta Tadeusza Bairda.

Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 10-55 zł.

Drugiego dnia festiwalu, w sobotę, 11 listopada, w Sali Kameralnej odbędzie się recital ukraińskiego pianisty Denisa Zdhanova - laureata wielu nagród prestiżowych, międzynarodowych konkursów muzycznych - który wykona kompozycje Paderewskiego, Chopina i Brahmsa.

W programie: I.J. Paderewski - Sarabanda h-moll op. 14 nr 2, Nokturn B-dur op. 16 nr 4 i Intermezzo nr 1 g-moll „W błyskawiczną noc”; F. Chopin - Nokturn c-moll op. 48 nr 1, 2 Etiudy z op. 10: C-dur nr 1, c-moll nr 12 „Rewolucyjna”; 9 Preludiów z op. 28: C-dur nr 1, a-moll nr 2, G-dur nr 3, e-moll nr 4, D-dur nr 5, B-dur nr 21, g-moll nr 22, F-dur nr 23, d-moll nr 24; J. Brahms - Wariacje na temat Paganiniego op. 35, zeszyt I i II.

Początek o godz. 18. Bilety: 15-30 zł.

W niedzielę, 12 listopada, scenę Sali Kameralnej przejmie Andrey Shibko, pianista z Białorusi, który także jest laureatem wielu znanych międzynarodowych konkursów pianistycznych w Europie.

Tego wieczoru zaprezentuje przede wszystkim utwory Rachmaninowa. Szczegółowy program: G. F. Haendel Chaconne G-dur HWV 435, V. A. Mozart Sonata C-dur K. 330, F. Schubert Fantazja Wędrowiec op. 15, S. Rachmaninov - Elegia op. 3 Nr 1, Preludium cis-moll op. 3 Nr 2, Melodia op. 3 No. 3, Preludium gis-moll op. 32 Nr 12, Preludium g-moll op. 23 Nr 5 oraz G. Gerschwin Rhapsodia In Blue.

Koncert rozpocznie się o godz. 18. Bilety: 10-30 zł.

Fragment jednej fotografii (bez tytułu) autorstwa Leszka Żurka, która znalazła się na wystawie 'Lutry. Dokument wyobrażony'
Fragment jednej fotografii (bez tytułu) autorstwa Leszka Żurka, która znalazła się na wystawie 'Lutry. Dokument wyobrażony'
mat. organizatora

Mamy też ciekawą propozycję dla miłośników fotografii. Od piątku, 10 listopada, przez cały weekend i jeszcze dłużej, w Gdańskiej Galerii Fotografii - oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Długi Targ 24 - Zielona Brama, III piętro) można oglądać nową wystawę: „Lutry. Dokument wyobrażony”.

Ekspozycja jest subiektywną dokumentacją pozostałości po społeczności protestanckiej żyjącej na Kaszubach do 1945 roku. Tytułowe „lutry” to pogardliwe określenie ludności pochodzenia niemieckiego - wyznania ewangelickiego, a dokładniej luterańskiego. Tak często nazywano ich na Kaszubach, gdzie przeważali katolicy obrządku rzymskiego, narodowości polskiej (kaszubskiej), czasem pochodzenia niemieckiego.

„Kaszubi i Lutry żyli obok siebie przez setki lat była zarówno zgoda, jak i niechęć. Łączyły ich interesy, więzy krwi, praca w polu na nieurodzajnej ziemi, bieda, a często też szczere przyjaźnie. Wszystko skończyło się z nadejściem II wojny światowej. Przemoc Nazistów, zrodziła nienawiść do ludności niemieckiej. Ostateczny kres wzajemnych kontaktów Kaszubów i Luteran nastąpił w 1945 roku, kiedy to jedną decyzją zakończono okres kilkusetletniego sąsiedztwa” - opisują kuratorzy.

Pamięć miejscowych o tych, którzy musieli odejść, stopniowo zacierała się, coraz mniej było śladów po dawnych mieszkańcach. W latach 70. zniknęła większa część miejskich cmentarzy ewangelickich. Do dziś pozostało ich niewiele, a fakt ich nielicznej obecności to świadectwo skutecznego wymazania z historii obecności innej nacji. Poprzez zawirowania dziejowe obarczonej winą, skazanej na wygnanie i wyrugowanej z pamięci zbiorowej.

Leszek Żurek - artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w dziedzinie fotografii - postanowił poszukać sposobu na przywrócenie atmosfery tamtego świata, poprzez czarno-białe fotografie. Stworzył dokument wyobrażony we własnej pamięci i złożony z zasłyszanych historii. Jego fotografie są próbą oddania indywidualnej narracji i wytworem nieobiektywnej dokumentacji śladów ludzi i świata minionego. Nawiązuje do graficznej dokumentacji obiektów archeologicznych Piranesiego, w których autor poszerzał realnie istniejące budowle o własne widzenie zachowanych fragmentów starożytności.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 10 listopada, o godz. 18. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 20 stycznia 2018 r. Prace można oglądać codziennie od wtorku do niedzieli, w godz. 10-17, Bilety: normalny 2 zł, ulgowy 1 zł.

Cykl 'Kolekcje po godzinach' w IKM zainauguruje spotkanie poświęcone fotografii kolekcjonerskiej
Cykl 'Kolekcje po godzinach' w IKM zainauguruje spotkanie poświęcone fotografii kolekcjonerskiej
mat. organizatora

Kolejną, związaną ze sztuką fotografii propozycją na ten weekend przygotował Instytut Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40), który zaprasza do swojej siedziby na nowy cykl, zatytułowany „Kolekcje po godzinach”.

W ramach wydarzenia odbędą się spotkania, wykłady i warsztaty skupione wokół pasji do kolekcjonowania, zbierania, miłości do staroci i przedmiotów. Archiwizacja zdjęć w domowych zbiorach, fotografia kolekcjonerska, renowacja starych mebli - to tematy, jakie poruszą osoby prowadzące spotkania.

W piątek, 10 listopada, temat fotografii kolekcjonerskiej na początek przybliży uczestnikom i uczestniczkom Katarzyna Gębarowska - fotografka, organizatorka Vintage Photo Festival w Bydgoszczy i założycielka Galerii i Pracowni Farbiarnia. Podczas spotkania zdradzi m.in., ile można zarobić na rynku fotografii, co to jest odbitka kolekcjonerska oraz vintage print i dlaczego ma wielką wartość. Opowie także o artystach szczególnie poszukiwanych przez kolekcjonerów, o targach fotografii kolekcjonerskiej, domach aukcyjnych sprzedających fotografie w Polsce oraz aktualnych cenach zdjęć w kraju.

Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Portugalska artystka Susana Santos Silva wystąpi na zakończenie 20. Festiowalu Jazz Jantar
Portugalska artystka Susana Santos Silva wystąpi na zakończenie 20. Festiowalu Jazz Jantar
Fot. Christer Mannikus

Przypominamy także o trwającej w klubie Żak (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 195/197), jubileuszowej, 20. edycji Festiwalu Jazz Jantar. Przed nami ostatnie trzy dni koncertów.

W piątek, 10 listopada, o godz. 20, rozpocznie się koncert w ramach cyklu Młoda Scena Jazzowa. Wystąpi Chryste Panie, czyli Michał Małota (saxophone), Aleksander Żurowski (synths), Michał Stawarz (baraban) i Wojtek Kurek (drums).

Następnie na scenie zaprezentuje się formacja Get the Blessing z nową płytą. Wystąpią: Jake McMurchie (saxophone), Pete Judge (trumpet), Jim Barr (bass) i Clive Deamer (drums).

Jakby nie dość było tego wieczoru muzycznych atrakcji, na zakończenie przed publicznością stanie Joe Lovano Classic Quartet: Joe Lovano (saxophone), Lawrence Fields (piano), Peter Slavov (double bass) i Lamy Istrefi (drums).

Następny dzień - sobota, 11 listopada, to także aż trzy koncerty. Na początek, o godz. 20, premierowo na Młodej Scenie Jazzowej wystąpi Immortal Onion z materiałem z płyty „Ocelot to Salvation”. Wystąpią: Ziemowit Klimek (double bass, electric bass), Tomir Śpiołek (piano, electric piano) i Wojtek Warmijak (drums).

Kolejną propozycją muzyczną tego wieczoru będzie kolejna odsłona cyklu Portugal.NOW i koncert projektu specjalnie przygotowanego na Festiwal Jazz Jantar: Red Trio feat. Axel Dörner & Mattias Stahl. Usłyszmy muzyków, takich jak: Hernani Faustino (bass), Gabriel Ferrandini (drums), Rodrigo Pinheiro (piano), Axel Dörner (trumpet) czy Mattias Stahl (vibraphone).

Wieczór zakończy koncert w ramach cyklu Polska Scena Jazzowa. Wystąpi Atom String Quartet z płytą „Seifert”: Dawid Lubowicz (violin), Mateusz Smoczyński (violin), Michał Zaborski (viola) i Krzysztof Lenczowski (cello).

Ostatni dzień festiwalu, niedziela, 12 listopada, to co prawda „tylko” dwa koncerty, ale za to jakie! O godz. 20, w ramach cyklu New America po raz pierwszy w Polsce wystąpi Battle Trance, czyli Travis Laplante (tenor saxophone), Patrick Breiner (tenor saxophone), Matt Nelson (tenor saxophone) i Jeremy Viner (tenor saxophone).

Po amerykańskiej formacji na scenie Sali Suwnicowej zobaczymy portugalską grupę Susana Santos Silva, która po raz pierwszy w Polsce zagra materiał z nowej płyty „Life And Other Transient Storms”. Wystąpią: Susana Santos Silva (trumpet, flugel), Lotte Anker (tenor, sopran saxophone), Sten Sandell (piano), Torbjörn Zetterberg (double bass) oraz Jon Fält (drums).

Bilety: na piątek 60-100 zł, na sobotę 40-60 zł, na niedzielę 40-60 zł.

Muzycy tworzący zespół Łoskot gościli już w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim nieraz, w różnych muzycznych konfiguracjach. Ale po raz pierwszy zagrają w tym miejscu w takim składzie
Muzycy tworzący zespół Łoskot gościli już w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim nieraz, w różnych muzycznych konfiguracjach. Ale po raz pierwszy zagrają w tym miejscu w takim składzie
mat. prasowe

W niedzielę, 12 listopada, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) jedyny podczas obecnej trasy koncert w Gdańsku zagra reaktywowany niedawno zespół Łoskot.

To zespół z długą historią. Powstał w 1993 roku w Gdańsku, a jego działalność trwała do 2005 roku. W pamięci melomanów zapadł jako jeden z najważniejszych zespołów trójmiejskiej sceny yassowej, zmieniający oblicze jazzu i rocka.

Grupa nagrała cztery albumy. Od wydania ostatniej, zatytułowanej„Sun”, minęło ponad 12 lat. Kiedy powoli zaczęła wyczerpywać się formuła sceny yassowej, Łoskot zawiesił działalność. Aż do tego roku, kiedy po wielu latach zagrali koncert w ramach OFF Festivalu 2017 w Katowicach.

- Powoli zbliżał się czas ponownego spotkania. I stało się. Nasze comiesięczne zgrupowania, próby, rozmowy - prowadzą do powstania nowego materiału, który przygotowujemy dla Państwa i dla Nas - mówią muzycy.

Obecny skład zespołu, to: Mikołaj Trzaska (saksofony, klarnet basowy), Piotr Pawlak (gitara), Olo Walicki (kontrabas) i Macio Moretti (perkusja).
Początek o godz. 19. Bilety: miejsca na parterze (siedzące) 50 zł, miejsca na galeriach 40 zł.

Kto mieszka w teatralnej walizce? Czy łyżka może zostać aktorką? Czy but może przemówić? - Na te i wiele innych niespotykanych pytań odpowiedzi poszuka Dominika Miękus
Kto mieszka w teatralnej walizce? Czy łyżka może zostać aktorką? Czy but może przemówić? - Na te i wiele innych niespotykanych pytań odpowiedzi poszuka Dominika Miękus
mat. prasowe

Nie zapominamy też o najmłodszych. Oliwski Ratusz Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) zaprasza w niedzielę, 12 listopada, na improwizowany spektakl dla dzieci w wieku 3-10 lat, pt. „Walizka pełna pomysłów”.

To interaktywne spotkanie z teatrem lalek, podczas którego dzieci mogą poznać bohaterów zamieszkujących tytułową walizkę. Twórcze działanie aktorki i pomysłodawczyni spektaklu, Dominiki Miękus, jest zaproszeniem do wspólnej zabawy w teatr.

- Świat teatru lalek i przedmiotu pobudza wyobraźnię, kreatywność, przynosi wiele radości i prowokuje do tego, by każdy mógł stworzyć swoją własną „walizkę pełną pomysłów” - zachęca Miękus.

Dodatkową atrakcją będą warsztaty lalkowe, podczas których każdy uczestnik będzie mógł stworzyć swoją własną lalkę i wystąpić z nią na scenie.
Początek o godz. 12. Bilety: 10 zł.

Jaś i Małgosia Teatru Qfer (jednej z pierwszych profesjonalnych inicjatyw teatralnych działających w Trójmieście), to stara dobra baśń opowiedziana w nowy, atrakcyjny i kolorowy sposób
Jaś i Małgosia Teatru Qfer (jednej z pierwszych profesjonalnych inicjatyw teatralnych działających w Trójmieście), to stara dobra baśń opowiedziana w nowy, atrakcyjny i kolorowy sposób
mat. organizatora

A o godz. 17, Plama - Gdański Archipelag Kultury zaprasza do swojego Teatru w Blokowisku (Gdańsk, ul. Pilotów 11) na spektakl gościnny „Jaś i Małgosia” w wykonaniu Teatru Qfer.

Aktorzy na warsztat wzięli znaną chyba wszystkim bajkę o niesfornych dzieciach drwala, które wyruszają z obiadem dla taty w las. Gubiąc się w leśnej gęstwinie napotykają chatkę Baby Jagi i stają się bohaterami niezapomnianej przygody.

Spektakl Teatru Qfer jest z przymrużeniem oka, ale jednocześnie ze szczyptą dydaktyzmu - mali bohaterowie, rozbrykane rodzeństwo, które nie zawsze ma ochotę słuchać swoich rodziców, wpada przez to w kłopoty. Na przykładzie Jasia i Małgosi można się przekonać, że takie zachowanie, podobnie jak łakomstwo, nie popłaca.

Przedstawienie grane jest w dwóch planach: aktorskim i lalkowym.

Początek o godz. 17. Bilety: 10 zł.

W ten weekend nie przegap też:

3. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych – Gdańsk 2017

GTF. 70 lat w Gdańsku - Fotograficzna wystawa zbiorowa

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora