• Start
  • Wiadomości
  • Pół roku bez chemii w domu? Gdańszczanie w projekcie “Miasto na detoksie”

Pół roku bez chemii w domu? Gdańszczanie w projekcie “Miasto na detoksie”

Od września 2017 roku kilka gdańskich rodzin, które zechcą wziąć udział w projekcie “Miasto na detoksie”, rozpocznie nowe życie: pół roku bez środków chemicznych ze sklepów, z kosmetykami domowej roboty, z ekspertami, którzy wskażą w domu meble i zabawki zawierające substancje niebezpieczne i zbadają domowy… kurz.
14.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Start kampanii Miasto na detoksie w marcu 2017 roku w przedszkolu nr 32 przy ulicy Świętojańskiej w Gdańsku

Na razie zespół zajmujący się w Gdańskiej Infrastrukturze Wodociągowo-Kanalizacyjnej projektem “Miasto na detoksie” opracowuje ankiety rekrutacyjne, które umożliwią wyłonienie kandydatów do unikalnego projektu w ramach międzynarodowego programu "NonHazCity". Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które podjęło się takiego zadania. Rekrutacja do projektu ruszy na przełomie czerwca i lipca, a sam projekt ma się rozpocząć we wrześniu. Maksymalnie wybranych zostanie 10 gospodarstw domowych.

Rodziny, single, seniorzy z gdańskich dzielnic

W pilotażu chodzi o to, aby:

  • po pierwsze dowiedzieć się jak najwięcej o otaczających nas substancjach niebezpiecznych znajdujących się w przedmiotach i produktach codziennego użytku
  • po drugie, aby zastąpić możliwie jak najwięcej z nich ekologicznymi produktami

Dlatego GIWK, miejska spółka realizująca projekt, zaprasza rodziny z Gdańska, które zgodzą się na pół roku zmienić swoje nawyki w codziennym życiu.  

- To mają być rodziny z dziećmi, ale też single, seniorzy, młodzi ludzie, osoby z różnych gdańskich dzielnic, żeby pole do obserwacji było jak najszersze - tłumaczy Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik GIWK. - Także nie mające za bardzo orientacji w ekologii. Chętni, którzy się do nas zgłoszą, zostaną zaproszeni na rozmowy i podpiszą porozumienie.

Co czeka uczestników "Miasta na detoksie"?

Na początku wpuszczą do swych domów ekspertów, którzy wskażą, co w domu może zawierać substancje niebezpieczne, z czego warto zrezygnować, a co powinno być wymienione, np. meble z płyty pilśniowej, zabawki z tworzyw sztucznych itp.

Każdego miesiąca uczestnicy będą mieli do wykonania inne zadanie np. we wrześniu będą musieli wymienić agresywne środki czystości w łazience i kuchni na bardziej ekologiczne wskazane przez ekspertów albo zrobione samodzielnie według przepisu, w kolejnym miesiącu będą to kosmetyki - uczestników czeka wymiana szamponów, żelów do kąpieli, peelingów do ciała itp.


Projekt Miasto na detoksie promuje produkty na bazie składników naturalnych, także wykonane samodzielnie według przepisów

Swoje sukcesy i porażki uczestnicy będą opisywać w specjalnej ankiecie, będą się mogli też nimi dzielić na stworzonym w tym celu forum z innymi gospodarstwami. 


Domowy kurz do badań

To nie wszystko - uczestnikom zostanie pobrana krew, która zostanie przebadana pod kątem obecność substancji niebezpiecznych, eksperci pobiorą też do badań domowy kurz, w którym odkładają się szkodliwe środki chemiczne obecne w gospodarstwie.

- Dzięki temu osoby biorące udział w projekcie dowiedzą, jak ich najbliższe środowisko wygląda pod tym kątem - dodaje Monika Piotrowska-Szypryt. - Nauczą się pod okiem ekspertów nowych ekologicznych nawyków, które w bezpośredni sposób przełożą się na ich codzienne życie, bo im więcej szkodliwych substancji wyeliminujemy z naszego otoczenia, tym większą mamy szansę na zdrowsze życie. 

Projket zakończy się w lutym 2018 roku, skorzystają na nim też mieszkańcy Gdańska, bo potem ruszy kampania medialna, podczas której wykorzystane zostaną wyniki badania. Będą one promować wzorcowe działania wśród mieszkańców w ich codziennym życiu.


Gdańsk na detoksie

Kampania jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu „NonHazCity”, który zrzesza 18 partnerów z regionu Morza Bałtyckiego, ma charakter edukacyjny i badawczy. Biorą w nim udział miasta, instytucje lokalne, placówki naukowe i oczyszczalnie ścieków z takich krajów jak Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy i Polska. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Polskę reprezentuje Gdańsk (trzy instytucje: Urząd Miejski w Gdańsku, Uniwersytet Gdański i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.). W ramach projektu promowane będą produkty na bazie składników naturalnych, posiadające ekocertyfikaty oraz wykonane z surowców niezawierających substancji niebezpiecznych.

Zakończenie kampanii planowane jest na luty 2019 roku. 


Czytaj także:

Gdańsk miastem na detoksie - przyłącz się do kampanii i zadbaj o zdrowie swoje i najbliższych



TV

Mevo się kręci!