Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Pokoloruj dzieła Heweliusza - w ramach międzynarodowego festiwalu #ColorOurCollections

Od 5 do 9 lutego 2018 r. na całym świecie odbywa się festiwal kolorowania #ColorOurCollections, zapoczątkowany w Nowym Jorku. Z tej okazji biblioteki i inne instytucje kultury udostępniają swoje zbiory w formie... kolorowanek. Do akcji włączyła się Biblioteka Narodowa, która udostępnia m.in. konstelacje gwiezdne Jana Heweliusza.

Pokoloruj dzieła Heweliusza - w ramach międzynarodowego festiwalu #ColorOurCollections
A
A
data publikacji: 08 lutego 2018 r.

Jan Heweliusz 'Prodromus astronomiae...', 1690 r.
Jan Heweliusz 'Prodromus astronomiae...', 1690 r.
mat. Biblioteki Narodowej

Kampania #ColorOurCollections została zapoczątkowana przez bibliotekę The New York Academy of Medicine w 2016 roku. Szybko przyłączyły się do niej kolejne biblioteki, muzea, archiwa i instytucje kultury nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale z całego świata, które na kilka dni - w tym roku od 5 do 9 lutego - udostępniają bezpłatnie wybrane zbiory z kolekcji cyfrowej w formie... kolorowanek dla dorosłych i dla dzieci.

Do tegorocznej, trzeciej odsłony akcji rozbudzającej kreatywność włączyło się aż 160 instytucji, w tym również dwie z Polski. Swoje kolorowanki przygotowała Biblioteka Jagiellońska i Biblioteka Narodowa. Ta druga proponuje trzy zestawy obrazków i grafik, do pobrania w formacie PDF. Wśród nich - niespodzianka - grafiki przedstawiające konstelacje gwiezdne z dzieła „Prodromus astronomiae cum catalogo fixarum et Firmamentum Sobiescianum sive Uranographia...” autorstwa słynego gdańszczanina Jana Heweliusza.

Grafiki pochodzą z dzieła, które ukazało się w 1690 roku w Gdańsku, już po śmierci uczonego (zmarł w 1687 r.). Wydała je jego druga żona, Elżbieta Koopman Heweliusz, i zadedykowała publikację samemu królowi Janowi III Sobieskiemu. Dzieło „Prodromus astronomiae”, czyli „Zwiastun astronomii” to atlas nieba, przedstawiający 56 konstelacji, w tym nowe gwiazdozbiory.

'Prodromus astronomiae...' zawiera ryciny 1564 gwiazd i ich pozycji
'Prodromus astronomiae...' zawiera ryciny 1564 gwiazd i ich pozycji
mat. Biblioteki Narodowej

Poza tym Biblioteka Narodowa w ramach akcji proponuje do kolorowania XVII-wieczne ryciny z druku Historiae naturalis, Johannesa Jonstonusa, polskiego botanika, historyka i lekarza, który europejską rangę zyskał publikując prace z dziedziny historii naturalnej, a także cykl „moda francuska”, na który składają się grafiki z Modes de Paris Petit Courrier des Dames oraz Dziennika Mód Paryskich.

Wszystkie dzieła dostępne w ramach akcji w Polsce pochodzą z kolekcji zdigitalizowanych w ramach projektu Patrimonium, którego celem jest digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej.

Kolorowanki Prodromus astronomiae Jana Heweliusza dostępne są tutaj: Prodromus astronomiae, natomiast wszystkie prace biorące udział w zabawie znajdziemy na stronie akcji #ColorOurCollection

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora