PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Pokazy mappingu przez całe wakacje - na fasadach Zielonej Bramy i Wozowni w Hevelianum

Pokazy mappingu przez całe wakacje - na fasadach Zielonej Bramy i Wozowni w Hevelianum
Dwie opowieści “malowane” trójwymiarowym obrazem, światłem i dźwiękiem, czyli pokazy video mapppingu, oglądać będzie można w Gdańsku w wakacyjne weekendy. Pierwszy to widowisko z okazji Święta Wolności i Solidarności, drugi - opowieść o rozwoju architektury obronnej w Polsce.
Zielona Brama, mapping `Miasto wolności i solidarności`
Zielona Brama, mapping `Miasto wolności i solidarności`
Anna Rezulak/KFP

 

Młodszy z mappingów 3D miał swoją premierę 31 maja br., w przededniu obchodów 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Metaforyczna opowieść o dążeniu do wolności, z mnóstwem akcentów z gdańskiej historii, towarzyszyła Świętu Wolności i Solidarności przez kolejne trzy dni. 

Teraz spektakl “Miasto wolności i solidarności” powraca na fasadę Zielonej Bramy (od strony Zielonego Mostu). Można go oglądać w każdy piątek i sobotę do końca sierpnia, w godz. 22 - 24. Mapping trwa siedem minut, w ciągu tych dwóch godzin będzie odtwarzany raz za razem (z trzyminutową przerwą).

- Przywróciliśmy pokaz na czas wakacji, bo jest to doskonała atrakcja turystyczna, pełna wątków z historii Gdańska - mówi Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej, która odpowiadała za przygotowanie rocznicowego mappingu. - Zielonym Mostem wieczorami spaceruje mnóstwo ludzi, część z nich nawet nieświadomie stanie się odbiorcami tego niezwykłego widowiska.

Pokaz przygotował zespół artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Reżyserem i współtwórcą scenariusza (razem z Jarosławem Pudlisem) jest Robert Turło: wykładowca gdańskiej ASP, laureat ponad 20 krajowych i zagranicznych festiwali filmowych. Ścieżkę dźwiękową przygotował Marek Kuczyński, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, kompozytor muzyki poważnej, teatralnej i filmowej.

Pozostali autorzy “wolnościowego” mappingu: animacja - Mateusz Kozłowski, Paweł Prewencki, Miłosz Margański, Michał Garnowski, Robert Turło, Damian Pera; ilustracje -  Krzysztof Różański.

Czytaj też: Gdańsk Miasto Wolności i Solidarności. Mapping na Zielonej Bramie


Drugi gdański mapping - przygotowane przez Hevelianum “(re)Konstrukcje” miał swoją premierę podczas zeszłorocznych wakacji. Jego powstanie łączy się z oddaniem do użytku kolejnego wyremontowanego obiektu na terenie Hevelianum - dawnej Wozowni Artyleryjskiej. Jak na obiekt i całe dzieje Góry Gradowej przystało, spektakl opowiada o historii rozwoju architektury obronnej na ziemiach polskich.

Zobacz wideo z fragmentami pokazu na Wozowni w Hevelianum:

 

Wozownia Arytleryjska w Hevelianum: mapping przybliżający historię architektury obronnej
Wozownia Arytleryjska w Hevelianum: mapping przybliżający historię architektury obronnej
Paweł Marcinko/KFP

 

Sama fasada wozowni nie jest tylko tłem do rzucania obrazu, lecz bierze aktywny udział w pokazie. 

Mapping będzie prezentowany od piątku do niedzieli do końca wakacji:

- w lipcu - pokazy będą się odbywać o godz. 22.00, 22.15, 22.30, 22.45.

- w sierpniu zaś o godz. 21.00, 21.15, 21.30, 21.30

 Widowisko można połączyć z jeszcze jedną wakacyjną atrakcją Hevelianum - wieczorną wędrówką

Czytaj też: "Fort Nocą - spotkanie z duchami Góry Gradowej"

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl